Türkiye'den sonra Rusya'dan İsrail açıklaması! Bir tepki de İran'dan

Rusya Dışişleri Bakanlığı, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Ürdün Vadisi'ni "İsrail'e ilhak etme" vaadine tepki gösterdi. Rusya'dan sonra bir tepki de Tahran yönetiminden geldi. Türkiye de yaptığı açıklamalarla, Netanyahu'nun skandal vaadine tepki göstermişti.

Türkiye'den sonra Rusya'dan İsrail açıklaması! Bir tepki de İran'dan
Türkiye'den sonra Rusya'dan İsrail açıklaması! Bir tepki de İran'dan
GİRİŞ 12.09.2019 09:41 GÜNCELLEME 12.09.2019 09:46
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Rusya Dışişleri Bakanlığı yapılan yazılı açıklamada, Netanyahu'nun işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Ürdün Vadisi'ni "İsrail'e ilhak etme" vaadi değerlendirildi.

 

 

Netanyahu'nun Ürdün Vadisi ile ilgili açıklamalarının, Arap dünyası tarafından olumsuz karşılandığı kaydedilen açıklamada, "İsrail’in bölgedeki gerginliği artmasına ve Arap komşuları ile barışın sağlanması ile ilgili umutların baltalanmasına neden olacak planlarına yönelik endişelerimizi paylaşıyoruz" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Filistin-İsrail meselesinin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararları, Madrid prensipleri ve Arap Barış İnisiyatifi çerçevesinde çözülmesi gerektiğine işaret edildi.

 

 

İRAN'DAN TEPKİ

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, yaptığı yazılı açıklamada, Netanyahu'nun ‪17 Eylül'de yapılması planlanan genel seçimleri kazandığı takdirde Batı Şeria'daki Ürdün Vadisi ile yasa dışı yerleşim birimlerini ilhak edeceğine ilişkin açıklamalarını değerlendirdi. 

İran'ın yapılan açıklamayı kınadığını aktaran Musevi, bazı Arap ülkelerini Netanyahu ile müttefik olmakla suçladı ve bunun politikalarını uygulaması için İsrail'e fırsat tanıdığını savundu.

Musevi, "Netanyahu'nun oy alabilmek ve iktidarda kalabilmek adına bir gün İran'a suçlamalar yönelttiği diğer gün ise Filistin'in kalan bölümlerini ilhak etme vaadinde bulunduğuna" işaret etti.

Bakanlık Sözcüsü ayrıca İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) 15 Eylül Pazar günü yapılması beklenen olağanüstü toplantısıyla ilgili "ülkesinin, İsrail'in Filistin'deki tecavüz ve yayılmacılığının önlenmesi için İslam ülkeleri topluluğu tarafından atılacak her türlü adımı destekleyeceğini" ifade etti.

NETANYAHU'NUN İLHAK VAADİ

Netanyahu, 17 Eylül'de yapılacak erken seçim öncesi düzenlediği basın toplantısında, yeniden seçilmesi halinde "kısa süre içinde" Batı Şeria'da yer alan Ürdün Vadisi'nin ABD yönetimiyle koordineli şekilde "İsrail'e ilhak edeceğini" açıklamıştı.

Netanyahu, 9 Nisan'daki genel seçimler öncesi seçimi kazanıp koalisyon hükümetini kurması halinde yine aynı vaatte bulunmuştu.

ABD'nin İsrail Büyükelçisi David Friedman da İsrail'in Batı Şeria'nın bazı kısımlarını ilhak etmeye "hakkı olduğunu" iddia ederek, Netanyahu'ya destek vermişti.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'ye yakın yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor ve buralarda 400 binden fazla Yahudi yerleşimci ikamet ediyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor. 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Vatandaş 10 ay önce Şikayet Et
  İran israil’e İki füze gönder bak bakalım sesi çıkacak mı?
  Cevapla
 • Saim 10 ay önce Şikayet Et
  Suudlar,baeler,urdunler,afganlar,pakistanlar,azarbaycanlar,lubnanlar,yemenler, vs.bunlar musluman devletiyse neden suskunlar anlamiyorum.demekki faydalari yok, katlilari çok yahudilere
  Cevapla
 • islam birliği 10 ay önce Şikayet Et
  hela olsun irana ve diğerlerine biz şunu biiyoruzki filistini destekleyen ülkelerden en başında gelmiştir kardeş iranı unutmayacağız
  Cevapla
 • Demir Ersoy 10 ay önce Şikayet Et
  Önemli olan ARAP birliğin den hiçbir tepki gelmemesi çıt yok adeta koltuklarını korumak için tüm ARAP toprklarını satacaklar İsrail e kaynakları zaten ABD içiyor
  Cevapla
 • Adsız Atlı 10 ay önce Şikayet Et
  Tepkiler iyi hoşta, sonuç? Herkeste biliyorki İsrail bu tepkilere guker geçer. Nasıl durdurulacak? Savaş haricinde? İsrail bu tepkilere karşı göstermelik tepki gösterir. Bu standarttır. Ama bildiğini yapar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Günün gazete manşetleri
Galatasaray galibiyeti unuttu!