Ruhani, İdlib Zirvesi öncesi Fırat’ın doğusuna işaret etti

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin Suriye’deki varlığının hukuka aykırı olduğunu söyleyerek, ''ABD’nin müdahaleci politikaları bölgede her zaman çatışmalara neden oldu'' dedi.

Ruhani, İdlib Zirvesi öncesi Fırat’ın doğusuna işaret etti
Ruhani, İdlib Zirvesi öncesi Fırat’ın doğusuna işaret etti
GİRİŞ 16.09.2019 10:07 GÜNCELLEME 16.09.2019 10:21
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ankara'da Türkiye, Rusya ve İran arasında beşincisi yapılacak olan İdlib Zirvesi öncesinde Tahran Mehrabad Havaalanında konuştu.

 

 

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, her üç ülke için bölgedeki istikrar ve güvenliğin önemli olduğuna işaret ederek, ''Her üç ülke de Suriye’nin komşusu ve bu bölgede varlık göstermektedir. Suriye’de son 2 yıl içerisinde Astana sürecinin başlaması ile üç ülke barışın garantörü oldu'' ifadesini kullandı.

Suriye’de halkın büyük çoğunluğunun Şam yönetimi kontrolü altında olduğunu belirten Ruhani, terör ile mücadelenin önemine işaret ederek, ''Bugün İdlib’te halen teröristler varlık göstermekte. İdlib’te teröristlerle mücadelenin devam ettirilmesi zaruridir'' dedi. Fırat’ın doğusuna işaret eden İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD’nin Suriye’deki varlığının hukuka aykırı ve işgal anlamına geldiğini söyleyerek, ''ABD müdahaleleri ile İdlib’te çatışmayı artırmakta. Aynı zamanda siyonist İsrail rejiminin Suriye’ye yönelik saldırıları, terör örgütlerini desteklemesi ve ülkenin altyapısını hedef alması her üç ülkeyi de rahatsız etmektedir'' şeklinde konuştu.

 

 

Astana süreci ile birlikte önemli sorunların çözüldüğünü söyleyen Ruhani, ''Geriye İdlib ve Fırat’ın doğusu gibi önemli sorunlar kaldı. Elbette Suriye’nin geleceği, mültecilerin Suriye’ye dönüşü, yabancı güçlerin Suriye’ye müdahaleleri, Suriye için yeni bir anayasa, terör ile mücadele ve 2021 seçimleri her üç ülkenin ele alacağı temel konular'' dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 4
 • Hedef 3 yıl önce Şikayet Et
  İran’ın savunmakta olduğu siyaset Rahmetli Erbakanın 1992 de savunduğu siyaset . Bölge ülkeleri ABD nin Ortadoğu’daki çıkarttığı kaosu durdurmak için beraber çalışmak zorunda .ABD bölgede varlık gösterdikçe orada barış olmaz . Oyun büyük çözüm kolay ama ümmet hep siyonizmin hedeflerine çalışmak zorunda bırakılıyor . Suriye’de barış tüm devletlerin faydasına yalnız ABD ve İsrail’in zararına .
  Cevapla
 • ali 3 yıl önce Şikayet Et
  kendinden olmayana terörist diyenler. asıl terörist esad ve militanları, soykırımcı olduklarını da unutmayalım. bu esad a destek verenlerde terörist ve soykırım destekçisidir esad dan işkenceci militanlarında farkı yoktur
  Cevapla
 • Cemal 3 yıl önce Şikayet Et
  Halen idlipte teröris var ABD bin varlığı hukuksuz demişsiniz tamamda ülkeyi işgal eden PKK pyd sütten çıkmış ak kaşıkmı .ONLARA NDEN TERÖRİS DİYEMİYORSUN İRAN BİZ SİZE NASIL GÜVENELİM
  Cevapla
 • Huseyin 3 yıl önce Şikayet Et
  Birader biz bolge ulkeleriyle beraber ce yani iran la surye yle irak la isbir ligi yaparsak abd den buyugu de olsa hic bir halt yani kukla ulkeler kuramaz unutmuyak ki surye nin bugune gelmesi tamamen abd nin isiydi tipki 15 temmuz da turkye de yaptigi kimin bizde tutmadi pilani askerlerimizi halka savastirmak surye dey se miletin icine fitne nifak sokmak surye miletide ki toplam 5 milyon oluyor lar abd israelin fitne sine geldiler tipki tsk daki komutanlar kimin abd hic vakit demokrasi falan getirmez biliniz
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Merdan Yanardağ İYİ Parti'ye isyan etti!
Yeniden Refah o fırsatı kaçırdı mı? Uzmanlardan Haber7'ye ilk yorum