Pentagon'da Türkiye brifingi! YPG/PKK diyaloğu damga vurdu!

ABD DEAŞ ile Mücadele Görev Gücü Direktörü Chris Maier, Suriye'de Türkiye ile ABD'nin güvenli bölge konusunda mutabık kaldığı alanda, halen terör örgütü YPG/PKK unsurlarının bulunduğunu ve örgütün siperlerini yıkmasının o alanın müdahaleye açık olduğu anlamına gelmediğini söyledi.

Pentagon'da Türkiye brifingi! YPG/PKK diyaloğu damga vurdu!
Pentagon'da Türkiye brifingi! YPG/PKK diyaloğu damga vurdu!
GİRİŞ 18.09.2019 23:48 GÜNCELLEME 18.09.2019 23:50
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Maier, Pentagon'da düzenlenen brifingde, Türkiye ile ABD arasındaki, Suriye'nin kuzeydoğusunda güvenli bölge kurulması çalışmalarına ilişkin soruları yanıtladı.

 

 

"TÜRKİYE VE ABD DEVRİYE FAALİYETLERİNE HAVADAN VE KARADAN DEVAM EDECEK"

Bölgedeki ortak çalışmalara değinen Maier, iki ülke güvenlik güçlerinin havadan ve karadan devriye faaliyetlerine devam edeceğine dikkati çekti.

 

 

Şu anda devriye operasyonlarının Tel Abyad ve Rasulayn ilçelerini kapsadığını ifade eden Maier, güvenli bölgenin uzunluk ve derinliği konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

"YPG/PKK HALEN O BÖLGEDE"

Terör örgütü YPG'nin halen iki ülkenin üzerinde mutabık kaldığı alanda varlığını sürdürüp sürdürmediği ve bölgedeki paravan konseylerde örgüt mensuplarının yer alıp almadığına ilişkin bir soruya yanıt veren Maier, yönetişim unsurlarının, konsey ve çeşitli güçlerin, o alanda faaliyet gösterdiğini belirtti.

"BU SORUYA CEVAP VEREMEM"

Paravan konseylerde terör örgütü YPG/PKK mensuplarının varlığı sorusuna yanıt vermeyeceğini belirten Maier, şöyle devam etti:

"YPG'NİN ORADAN ÇIKARILMASI KONUSUNDA KARARLIYIZ"

"Bizim şu anda yapma konusunda kararlı olduğumuz şey YPG'nin oradan çıkarılması ve bunun nihayetinde bir güvenlik boşluğuna yol açmamasını sağlamaktır. Dolayısıyla orada YPG'li olmayan diğer güçler var. Bunlar kalıcı güvenlik mekanizmasının parçası olacaklar. Bu da nihayetinde orada daha fazla askeri güç gerektirebilir ki bunu Türkiye ve diğerleri ile çözmemiz gerekecek."

"SDG (YPG/PKK) İLE SURİYE'NİN KUZEYİNDE DEVRİYE ATIYORUZ"

ABD'nin, SDG ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK ile Suriye'nin kuzeyinde devriye operasyonları da gerçekleştirdiğini teyit eden Maier, ABD'nin örgütle, terör örgütü DEAŞ ile mücadele kapsamında ortaklığının devam ettiğini kaydetti.

Maier, terör örgütü YPG'nin bölgedeki varlığına ilişkin ise "Güvenlik gücü olarak o alanda halen YPG unsurları var." dedi. 

"SDG'YE SİLAH VERMEYE DEVAM EDİYORUZ"

ABD'nin halen SDG adı altında terör örgütü YPG/PKK'ya silah verip vermediğine ilişkin bir soruya Maier, "SDG'ye faaliyetlere uygun silah ve ekipman sağlamaya devam ediyoruz, ancak bunlar spesifik olarak DEAŞ ile mücadeleye yöneliktir." yanıtını verdi.

"ŞEFFAFIZ, TÜRKİYE İLE BU BİLGİLERİ PAYLAŞIYORUZ"

Bu konuda şeffaf olduklarını savunan Maier, sağlanan ekipman ve silahlara ilişkin bilgileri her ay Türkiye ile paylaştıklarını aktardı.

TERÖR ÖRGÜTÜ YPG/PKK'YA GÜVENCE

Maier, terör örgütü YPG/PKK'nın bazı siperlerini yıkmasının ardından ABD'nin, Türkiye'ye karşı örgüte herhangi bir güvence verip vermediğine ilişkin bir soru üzerine de şu değerlendirmede bulundu:

"Güvenlik mekanizmasının temel amacı, hem Türkiye ile müşterek bir çalışma vasıtasıyla onların güvenlik kaygılarını çözmek, hem de SDG'nin güvenliğini sağlamaktır. Bizim onlarla (SDG) ilişkimizin geçmişi de orada amacımızın DEAŞ ile mücadele olduğunu onlara yeni riskler getirmek olmadığını gösteriyor. Bununla şunu kastediyorum, siperlerin kaldırılması, Suriye'nin kuzeydoğusundaki halkın daha az güvende olduğu anlamına gelmemeli. Çünkü Türkiye ile çalışırken, Türkiye'nin Suriye'ye girme fikrinin önemli ölçüde gerilediği konusunda ikna olduk." 

"TÜRKİYE İLE ABD ARASINDA GÜVEN SORUNU VAR MI?" SORUSU

Güvenli bölge mutabakatının bir sonraki adımının ne olacağına ilişkin bir soruyu ise Maier, "Şu anda bu sürecin ilk günlerinde sayılırız. Ağustos sonundan bu yana uygulanmaya başladı. Burada kullanacağım ifade, (sonraki adım olarak) yaptığımız faaliyetleri daha da yoğunlaştırmak olacak diyebilirim. Bu alanda zaten 5 hava keşif uçuşu, müşterek devriyeler, siperlerin yıkılması gibi birçok askeri faaliyet gerçekleştirdik. Bu zaman alacak bir süreç, dolayısıyla aşağı yukarı aynı şeyleri göreceksiniz." diye yanıtladı.

Ankara ile Washington arasında bu anlaşma konusunda bir güven sorunu olup olmadığına ilişkin soru üzerine Maier, Türkiye'nin, 70 yıldan uzun süredir ABD ile müttefiklik ilişkisi içinde bulunduğunu belirterek, bu süreçte iki ülkenin karşılıklı güvene dair oldukça deneyimli olduğunu dile getirdi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 21
 • YAZIK 10 ay önce Şikayet Et
  bunların hepsi abd tarafından kurgulanan bir tiyatro sahnesi ışit denilen paravan örgüt perde açılıp oyun başladığında düşman rolünde cani bir örgüt perde kapandığında sahne gerisinde stratejik bir ortak bir dost hepsi abd nin çıkarlarına hizmet eden birer oyuncu bizlerde istesekte istemesekte malesef seyirciyiz.
  Cevapla
 • esas 10 ay önce Şikayet Et
  Sana ne güveneceğiz hadi ordan. 1 ABD askerine karşı 2 Türk askeri varsa sebebi birinin Terörsitleri gözlerken diğerinin ABD li askeri gözlemesidir ancak.
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 10 ay önce Şikayet Et
  "Suyu neden bulandırdın ?" bahaneleri bunlar? Yıllar önce de kimse İrana silah satmayacak / ticaret yapmayacak diyen ABD değil miydi? Eeee sonra ne oldu? Meğerse ABD'li Yarbay Oliver NORTH İran'a gizli silah satmış ve paraları da Nikaragua gerillalarına yollamış. ??Uydur kaydır ikiz kuleler masalıyla Irak ve Afganistan işgali ? Hani Saddamda kimyasal silah vardı ? Dönemin Genelkurmay başkanı POWEL bile özür diledi utancından insan içine çıkamıyor??
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 10 ay önce Şikayet Et
  Trumpt "Suriyeden çekileceğiz" derken daha Pentagon "İŞİD Suriyede kuvvetleniyor" borusunu öttürmeye başladı. ABD'de davulun tokmağı kimde belli değil. ABD enerji koridorunu hakimiyeti altında tutmak istiyorlar. “PKK’nın Suriye kolu ile Türkiye’yi bir araya getirmek” gibi bir hayalin peşinden koşuyorlar. Amerikalılar Türkiye’yi PYD/YPG-PKK ile muhatap kılmak istiyor.
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 10 ay önce Şikayet Et
  Türkiye Suriye sınırına "ARAP GÜCÜ" masalında SUUDİ, Mısır ve BAE'den sözde barış gücü yerleştirilerek PYD ile Türkiye arasında tampon bölge oluşturulacak, ABD,İngiltere ve Fransa başta koroya İsrail de dahil olup Suriye vurulacak..Güneyde israil rahatlayacak hatta genişleyecek. Suriye ye kara gücü milis gücü olarak "Suudi, MISIR VE BAE milisleri" sürülecek..Araziye Suudi Arabistan'ın desteklediği milis gruplar Suriye arenasına sürülecek.Sunnı Suudilerle Şii İran sahada kapıştırılarak SUNNI Şİİ SAVAŞI çıkartılacak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'İlk cevabı aldılar' demişti... İşte perde arkası
Atina'dan tahrik: Türk köyüne asker gönderdi