Görevden alınmışlardı! AB'den Türkiye karşıtı skandal karar

Avrupa Parlamentosu (AP), terör bağlantıları nedeniyle Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılmasını kınayan bir karara imza attı.

Görevden alınmışlardı! AB'den Türkiye karşıtı skandal karar
Görevden alınmışlardı! AB'den Türkiye karşıtı skandal karar
GİRİŞ 19.09.2019 16:15 GÜNCELLEME 19.09.2019 18:07
Bu Habere 137 Yorum Yapılmış

Avrupa Parlamentosu (AP), Türkiye'de terör bağlantıları nedeniyle üç Büyükşehir Belediye Başkanının görevden uzaklaştırılmasını kınayan bir karar taslağını kabul etti. Strazburg'da toplanan AP Genel Kurulu, el kaldırarak oylama yöntemiyle aldığı kararda, Türkiye'nin Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevden uzaklaştırılmasını kınadı. 

 

 

Kararda, söz konusu belediye başkanlarının terörle bağlantıları olduğu yönündeki iddiaların "tartışılır" olduğu ifade edilirken, kayyum atamalarının demokratik yapıyı zedelediği savunuldu. 

Kararda, söz konusu belediye başkanlarının tekrar görevlerine iade edilmesi çağrısı yapıldı.

 

 

DİNLEMEDEN OYLADILAR

AP Genel Kurulu'nda sabah saatlerinde düzenlenen "Türkiye'deki Durum" başlıklı tartışma oturumuna çok az sayıda milletvekilinin katılması dikkati çekti.

Diğer yandan tartışmaları dinlemeyen milletvekilleri, oylama sürecinde hazır bulundu. 

KPK BAŞKANI KARAYEL MEKTUP YOLLAMIŞTI

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Başkanı İsmail Emrah Karayel, dün AP milletvekilleri için bir mektup kaleme alarak, Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarının neden görevden uzaklaştırıldığını açıklamıştı.

Söz konusu belediye başkanlarına ilişkin terör örgütü PKK/KCK'ya üye olmak ve üst düzey yöneticilik yapmak gerekçeleriyle çok sayıda soruşturma ve adli kovuşturma yürütüldüğünü anımsatan Karayel, "Hiçbir demokrasinin, yetkisini kötüye kullanan ve terörü destekleyen bir belediye başkanının yasa dışı faaliyetlerine izin vereceğini düşünmüyorum" vurgusunu yapmıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 137
 • URFALI-Kürt 2 yıl önce Şikayet Et
  suruca kayyum atasın devletimiz. hdp iyice cıvıttı ilçemizde. kayyum gelsin artık
  Cevapla
 • sakaryalı 2 yıl önce Şikayet Et
  bütün hdp leri ülkeden atalım varsın bizi bütün dünya kınasın
  Cevapla
 • Emin.d 2 yıl önce Şikayet Et
  Mademki bu kadar kırıyorsunuz devlet yani AB devleti olarak ozaman alın yanınıza bize hain ve düzenbaz vekiller lazım değil. bu kadar basit.
  Cevapla
 • Memo 2 yıl önce Şikayet Et
  Yav salla. Onlar kör numerasi yapip ap acik.terröre destek.veren pkkya maddi manevi destek veren ülkeler. Küfür tek millettir. Sasirdikmi, hayir. Onlar Türkiyeye baski yapacagini saniyorlarsa büyük gaflet icindeler.
  Cevapla
 • Hüseyin 2 yıl önce Şikayet Et
  Sınırlarımızı bi açalım ab asıl o zaman görcek demokrasiyii
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul'da kamu personelleri izinli sayılacak! 3 meslek grubu hariç!
Fatma Girik'in son isteği! ölümü Türkiye'yi yasa boğdu (24 Ocak Günün Önemli Gelişmeleri)