Muhammed Ali: Sisi yönetimi peşimde

Mısır'daki Sisi karşıtı protestoları ateşleyen, İspanya'da sürgünde yaşayan işadamı Muhammed Ali, Mısır istihbaratının kendisini öldürmeye çalıştığını söyledi. Ali, kendisini korumadığı gerekçesiyle öldürülürse, bundan İspanya makamlarının sorumlu olacağını söyledi.

Muhammed Ali: Sisi yönetimi peşimde
Muhammed Ali: Sisi yönetimi peşimde
GİRİŞ 24.09.2019 14:40 GÜNCELLEME 24.09.2019 14:43
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Mısır'da bu günlerde 2011'de Hüsnü Mübarek'in devrilmesiyle sonuçlanan Tahrir Meydanı protestolarını hatırlatırlatan olaylar yaşanıyor. Protestolar devam ederken Mısır yönetimi de harekete geçmiş durumda.

 

 

MUHAMMED ALİ'NİN VATANDAŞLIĞI İPTAL EDİLMEK İSTENİYOR

Bu kapsamda Mısır'daki protestoları ateşleyen Muhammed Ali'nin Mısır vatandaşlığı iptal edilmek isteniyor.

 

 

Middle East Monitor'un haberine göre Mısırlı avukat Leila Maklad, aktör, film yapımcısı ve müteahhit Muhammed Ali Abdel Khaleq'in vatandaşlığının iptali için savcılığa başvurdu. Gerekçe olarak "Ali'nin Mısır ordusuna hakaret etmesi ve Mısır devletinin politik önderliğine karşı gösteriler düzenlemek üzere çağrı yapması" gösterildi.

Avukat Maklad, "Mısır ordusu komutanları hakkında söylentiler yaydı, Mısırlılara ve siyasi liderliğe karşı iğrenç yayınlar yaptı. Ali ülkede kaos yaratmak için yanlış ve yanıltıcı haberler paylaştı." dedi.

Mısır yasalarına göre, ülke dışında yaşayan ve Mısır'a zarar vermeye çalışan kişilerin vatandaşlıkları iptal edilebilir.

MUHAMMED ALİ: İSTİHBARAT PEŞİMDE

Öte yandan "Mohamed Ali Secrets" isimli Facebook sayfasından paylaşımlar yaşan Muhammed Ali, 23 Eylül akşamı paylaştığı bir videoda Mısır istihbaratının peşinde olduğunu söyledi. Ali, öldürülmek istendiğini, öldürülürse bundna İspanya makamlarının sorumlu olduğunu belirtti.

NELER YAŞANDI

Mısır'da yaşadığı sırada ordu ihaleleri alan müteahhit Muhammed Ali'nin kamu kaynakları üzerinde yaşanan yolsuzlukları açıkladığı videosu sonrası cuma eylemleri düzenleyen Mısırlılar, Sisi'nin görevden ayrılmasını istiyor.

ALİ, ORDUDAN YARDIM İSTEDİ

Ali'nin internette yayımladığı videolarda, her 3 kişiden birinin yoksulluk sınırı altında yaşadığı Mısır'da büyük bir etkiye sebep oldu.

Ali, videolarda, şu anda Savunma Bakanı olan Muhammed Ahmed Zaki'ye seslenerek, Muhammed Mursi döneminde savunma bakanlığı görevini yapan ve bu sayede Mursi'yi deviren Sisi'yi devirmesini istedi.

GELECEK CUMA 1 MİLYONLUK GÖSTERİ PLANLANIYOR

Ali'nin son yayımladığı videoda "Gelecek Cuma bir milyon kişilik yürüyüş yapacağız. Hazırlanmak ve büyük meydanlara gitmek için bir haftamız var. Savunma bakanından Sisi'nin gittiğini söyleyen bir yanıt bekliyorum. Bir karar almanızı bekliyorum." dediği belirtiliyor.

SİSİ, NEW YORK'TA

Öte yandan Mısır'da acil durum yaşanırken Sisi'nin BM İklim Zirvesi'ne katılmayacağı değerlendirilse de Sisi, cumartesi günü zirvenin yapılacağı New York'a gitti.

Trump ile de görüşme gerçekleştiren Sisi, protestolara değinmezken; ABD Başkanı da bu konuda yorum yapmadı. Trump'ın bu tavrı, uluslararası basında "Trump Mısır'da yaşananları önemsemiyor" şeklinde yer aldı.

KAYNAK: TİMETÜRK
ETİKETLER
iklim zirvesi
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • mehmet 11 ay önce Şikayet Et
  bunlar oyun zavalı müslümanları meydanlara toplayıp avlamak için...sen ispanya da otur milleti avlasınlar...agah ol müslüman.... İslamiyette miting yoktur..Peygamber miting yapmış mı sahabi ne yapmış yoldan çıkanı hemen deüzltmiş... miting ile olmaz...
  Cevapla
 • 57.Alay 11 ay önce Şikayet Et
  Misirin istihbarati mi varmis.varsa halen dumanla haberlesiyordur.
  Cevapla
 • kayserili 11 ay önce Şikayet Et
  TC.Konsolluğuna sığınma talebinde bulun.
  Cevapla
 • Çavuş 11 ay önce Şikayet Et
  Haydi rast gele,sonunu düşünen kahraman olamaz davanda haklı isen korkma Allah yardım eder, Türkiye ye gelebilirsin.
  Cevapla
 • Altaylar 11 ay önce Şikayet Et
  Türkiye’ye gellllll
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
F.Bahçe'nin yeni golcüsü uçağa bindi geliyor!
Suudi Arabistan'dan umre kararı! Tarih belli oldu