Çok konuşulacak gelişme! Türk halkından S-400'e destek NATO'ya çizik

Araştırma şirketi Areda Survey tarafından yapılan araştırmada, Türk halkının dış ve iç politikadaki tercihleri belirlendi. Araştırmada, Suriye'de güvenli bölge, S-400, NATO'dan çıkma, Doğu Akdeniz'de doğalgaz arama çalışmaları, HDP'li belediyelere kayyum atanması, kadın cinayetlerine çözüm önerisi ve şehirlerin öncelikli sorunları gibi birçok başlık var.

Çok konuşulacak gelişme! Türk halkından S-400'e destek NATO'ya çizik
Çok konuşulacak gelişme! Türk halkından S-400'e destek NATO'ya çizik
GİRİŞ 28.09.2019 12:57 GÜNCELLEME 28.09.2019 17:55
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre Türklerin yüzde 95’i Suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan "güvenli bölge" konusunda Amerika’ya güvenmiyor.

 

 

Araştırma şirketi Areda Survey tarafından Sosyometre ağustos çalışması kapsamında, Türkiye’deki 81 il merkezinde, ilçelerde, 18 yaş üstü 7 bin 500 kişiyle S-400’ler, Suriyeli göçmenler, kadın cinayetleri, orman yangınları ve Suriye’nin kuzeyine kurulması planlanan güvenli bölge üzerine yapılan araştırmanın sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, Türklerin yüzde 91’i Suriye’nin kuzeyinde Türkiye ile Amerika’nın birlikte oluşturacağı güvenli bölge konusunda Amerika’ya güvenmiyor. Yüzde 77’si Türkiye’nin S-400 savunma sistemlerini almasını destekliyor.

S-400 SAVUNMA SİSTEMİ NATO’YA TERCİH EDİLMELİ

 

 

Araştırmaya katılanların yüzde 77,5’i "Türkiye’nin S-400 savunma sistemlerini almasını destekliyor musunuz?" sorusuna "evet" şeklinde cevap verdi. Karşı olanların oranı ise yüzde 22,5. Türkiye’nin S-400 savunma sistemleri ile NATO arasında bir tercihe zorlanması durumunda, ankete katılanların yüzde 79’u NATO’dan çıkılmasından ve savunma sistemlerinin korunmasından yana bir tutum sergiledi.

DOĞU AKDENİZ’DE DOĞALGAZ ARAMALARI

Araştırmaya katılanların yüzde 75,5’i Türkiye’nin vazgeçmeden doğalgaz aramaya devam etmesi gerektiğini düşünüyor. Yüzde 21’yse Türkiye’nin bu konuda Yunanistan ile anlaşması gerektiğini söyledi. AK Parti, MHP, İyi Parti ve Saadet Partili seçmen, Türkiye’nin vazgeçmeden bu projeye devam etmesi gerektiğini savunurken; CHP ve HDP’li seçmenlerin önemli bir kesimi Türkiye’nin Yunanistan ile anlaşarak ortak hareket etmesi gerektiğini belirtti.

KAMUOYU KAYYUM ATANMASINI DESTEKLİYOR

İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır, Van ve Mardin illerindeki HDP’li belediye başkanlarını görevden alarak, kayyum atadı. Araştırmaya katılanların yüzde 53’ü üç ilin belediyesine kayyum atanmasını desteklerken, yüzde 47’si ise karşı çıktı.

KADIN CİNAYETLERİNE ÇÖZÜM; İDAM

Kadın cinayetlerini önlemenin yolu nedir? sorusuna araştırmaya katılanların yüzde 35’i toplumun bu konuda eğitilmesi gerektiğini düşünürken, yüzde 39’u idam cezasının getirilmesini söyledi. Yüzde 20’si ise mevcut yasaların etkili biçimde uygulanması gerektiğini belirtti.

PKK İLE SİLAHLI MÜCADELE

PKK ile mücadelede hangi yolun daha etkili olacağına ilişkin soruya ise katılımcıların yüzde 34’ü demokratik çözüm sürecine işaret ederken, yüzde 66’sı silahlı mücadeleyi en etkili yol olduğunu aktardı.

YAŞANAN ŞEHİRLERİN ÖNCELİKLİ SORUNLARI

Araştırmada katılımcılar illerin temel sorunları olarak ulaşım ve kentsel dönüşümü işaret etti. Katılımcıların yüzde 38,6’sı ulaşım sorununa, yüzde 34,6’sı da kentsel dönüşümü belediyeyi bekleyen en önemli sorun olarak gördüğünü belirtti.

SEÇMEN PARTİYE Mİ YOKSA BAŞKANA MI OY VERDİ?

31 Mart belediye başkanlığı seçiminde oy kullanırken partiye mi yoksa adaya mı oy verdiniz? Sorusuna ise katılımcıların yüzde 56,2’si partiden çok başkan adayına göre oy kullandığını söyledi.

KAYNAK: DHA
ETİKETLER
abd kayyûm
YAZDIR
YORUMLAR 38
 • Asım 10 ay önce Şikayet Et
  başkan adayına oy weren , chp'yi Ne zannediyorsun? chp camiasına Lanet ederek bakmayan yanılmıştır. bunların adamına şehir teslim edilir mi? Daha mazbata almadan falso, dewamında tatil.
  Cevapla
 • Çavuş 10 ay önce Şikayet Et
  ABD iyi niyetli olmadığına, inanıyoruz bu her zaman böyle olacak, şöyle bir baksak Türkiye düşmanlığı olan ülkeler, Fransa NATO üyesi, Almanya NATO üyesi, Yunanistan NATO üyesi,Belçika NATO üyesi,İngiltere NATO üyesi,Usa NATO üyesi, ve bir çok Avrupa üyesi ülkeler, düşmanına silah sat ülkende sakla himaye et benden mütefiklik bekle çok beklersiniz.
  Cevapla
 • Füze uzmanı Cabbar 10 ay önce Şikayet Et
  Haberlerden öğrendiğimiz s400 sayesinde hepimiz füze uzmanı olduk. Haber kanalları gereksiz tartışmalarla dolu.. NATO ya gelince çıkmak mı? Benim 10 yaşındaki çocuk bile güler. Orda kalıp yaptırım gücümüzü kullanmak daha mantıklı.
  Cevapla
 • Eren 10 ay önce Şikayet Et
  NATO’ya çizik Ama ABD’nin Türkiye’ye Attığı Bu Kaçıncı Kazık , Kaçıncı Tokat ve Biz ABD İle İş birliğine devam be Sanki ABD PKK’yı Desteklemiyor ve PKK Devleti kurmak peşinde değilmiş gibi .... ABD her Rapor ve makalede , Türlerin Suriye Askeri Operasyon yapmasını engelledik diyor. YPG SDG PKK müttefikimiz için diyor... Senin Askerini , Milletini 40 yıldır Kurşun yağdıran Örgüt ve ABD ile geçmişte Kaç kazık ve Tokat yedik unuttuk . Bizim Acil Suriye Askeri Operasyon yapmalıyız... Terörün Bitmesi yada Gücün kırılması Lazım.. Şart...
  Cevapla
 • Gezer 67 10 ay önce Şikayet Et
  Demek ki burdan anlaşılıyor ki bu ülkede %24.5 yunan var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türk doktorlar Kovid-19 tedavisinde bir ilki başardı! Atlardan elde ediliyor...
Türkiye'den Yunanistan resti!