Devrik lider Hüsnü Mübarek'ten 8 yıl sonra bir ilk

Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, 2011'de devrilmesinden bu yana ilk defa kameraların karşısına geçti. "Mübarek arşivleri" adlı Youtube kanalı tarafından paylaşılan video, "Eski Cumhurbaşkanı Mübarek 46. yıl dönümünde Ekim Savaşı'yla ilgili anılarını anlatıyor" başlığıyla yer alıyor.

Devrik lider Hüsnü Mübarek'ten 8 yıl sonra bir ilk
Devrik lider Hüsnü Mübarek'ten 8 yıl sonra bir ilk
GİRİŞ 16.10.2019 10:17 GÜNCELLEME 16.10.2019 10:17
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Videoda, Mısır ile İsrail arasında yaşanan savaşları anlatan Hüsnü Mübarek, 1973 Arap-İsrail Savaşı'nın (Yom Kippur Savaşı) 6 Ekim 1973 tarihinde başlamasına karar verenlerden biri olduğunu söyledi.

 

 

Savaş zamanında hava kuvvetlerinde komutan olan Mübarek, 1967'deki 6 Gün Savaşı ve "1967-1970" Yıpratma Savaşı'nın önceden bir plan yapılmadan gerçekleştirildiğini belirtti.

"Eski Cumhurbaşkanı Enver Sedat savaşa karar verdiğinde plan yaptık. Hava savunma kuvvetleri ile ikinci ve üçüncü ordu arasında dönemin Genelkurmay Başkanı Saad eş-Şazili ve eski Savunma Bakanı Ahmed İsmail'in de hazır bulunduğu uzun istişareler gerçekleştirildi. Resmi hazırlıklar da Nisan 1973'te başladı" diyen Mübarek, Suriyeli askeri bir heyetin, savaşın başlama tarihini belirlemek üzere Ağustos 1973'te Mısır'ı ziyaret ettiğini, kendisinin de hazır bulunduğu bu toplantıda savaşın başlama tarihi olarak 6 Ekim'in belirlendiğini ifade etti.

 

 

Güney Kahire Ceza Mahkemesi, Ekim 2018'de görülen duruşmada, aralarında Muhammed Mursi'nin de bulunduğu 28 sanıklı "Hapishaneler Baskını" davasının 2 Aralık'taki duruşmasında Mübarek'in de hazır bulunmasına karar vermişti. Ancak Mübarek, duruşmaya avukatı Ferid ed-Dib'i göndermekle yetinmiş ve kameralar karşısına çıkmamıştı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
hüsnü mübarek
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • ... 1 yıl önce Şikayet Et
  ölüm sanada gelecek
  Cevapla
 • Bitlisli Hüseyin 1 yıl önce Şikayet Et
  Firavunun yeryüzündeki askerleri her nedense bu araplara artık hiç acımam gelmiyor inşallah Lut kavminin akıbeti bu araplarin üzerine olur
  Cevapla
 • Refikk 1 yıl önce Şikayet Et
  Anaaaaammm hortlaaaakkk!
  Cevapla
 • hakdin islam 1 yıl önce Şikayet Et
  bu firavun daha yaşiyormu
  Cevapla
 • TOSUN 1 yıl önce Şikayet Et
  suratına bakınca tam bir kafir suratı görüyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: NASA tarihi olayı resmen duyurdu! Bütün dünya bu haberi bekliyordu...
Türkiye düşmanlığında son nokta! Ukrayna'ya da boykot başladı