Merkel'den Suriye uyarısı! Dengeler değişiyor

Almanya Başbakanı Merkel, ABD'nin Suriye'den çekilmesinin ardından bölgedeki dengeleri değiştirdiğini ve Rusya'nın rolünü güçlendirdiğini açıkladı. Türkiye'ye askeri harekata son verme çağrısını yineleyen Merkel, Türkiye ile mülteci mutabakatının önemini de vurguladı.

Merkel'den Suriye uyarısı! Dengeler değişiyor
Merkel'den Suriye uyarısı! Dengeler değişiyor
GİRİŞ 18.10.2019 14:37 GÜNCELLEME 18.10.2019 15:02
Bu Habere 84 Yorum Yapılmış

Belçika'nın başkenti Brüksel'de başlayacak Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesinde gündeme gelecek konularla ilgili olarak Federal Meclis'te konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'ye askeri harekata son verme çağrısını yineledi, ancak 3 milyon 600 bin Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye'nin 'çok önemli insani' bir katkı yaptığının da altını çizdi.

 

 

DW'nin haberine göre, Türkiye'nin Suriye'deki harekatının kestirilemeyen riskler taşıdığını kaydeden Merkel "Bu, büyük jeopolitik sonuçları olacak insani bir dram" dedi.

Operasyonun zaten yeterince acı çekmiş bir ülkeye sadece yeni insani acılar getirdiğini belirten Merkel, çok sayıda insanın yaşamını yitirdiğine, aralarında binlerce çocuğun da bulunduğu çok sayıda insanın evini terk etmek zorunda kaldığına dikkat çekti.

 

 

"TÜRKİYE HEDEFLERİNE SADECE DİPLOMASİYLE ULAŞABİLİR"

Merkel Türkiye'nin Suriye-Türkiye sınırındaki güvenlik çıkarlarına askeri değil, sadece diplomatik yollarla ulaşabileceğinden emin olduklarını kaydetti. Türkiye'nin askeri operasyonunun sadece 'yeni insani acılara' neden olacağını söyleyen Merkel, bu nedenle Türkiye'ye silah teslimatı yapmayacaklarını ve diğer AB ülkelerinin de bu tavrı takınacağından memnuniyet duyduğunu söyledi.

Merkel, ABD'nin Suriye'den askerlerini çekmesinin bölgedeki güç dengesini kalıcı olarak değiştirdiğine dikkat çekerek, ABD askerlerinin çekilmesinin Rusya ve İran'ın rolünü büyük ölçüde güçlendirdiğini kaydetti. Merkel, bu gelişmenin sonuçlarının bugünden kestirilemediğini de sözlerine ekledi.

Merkel, AB zirvesinde Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki doğal gaz arama çalışmalarının da gündeme geleceğini söyledi. Merkel, Türkiye'nin bir AB üyesi ülkenin toprak bütünlüğünü 'bilerek görmezden geldiğini' ve bunun zirvede ele alınacağını söyledi.

"MUTABAKATIN DEVAMI İÇİN ÇALIŞACAĞIM"

2015 yılından beri Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye arasındaki mülteci mutabakatına yönelik eleştirilerin farkında olduğunu söyleyen Merkel "Ben bu anlaşmanın devamı için çalışmaya devam edeceğim. Anlaşma hayat kurtarıyor" dedi ve ekledi: "Ben bu mutabakat için çalışmaya devam edeceğim ki Türkiye'deki sığınmacılar vatanlarının yakınında AB, ve Almanya'nın da ek olarak, sağladığı finansal olanaklarla onurlu bir hayat yaşayabilsin."

Merkel, savaş nedeniyle yerinden olanların bu sorunda en zayıf halde olduklarını belirterek "Bu nedenle Türkiye'nin Suriye'ye girmesinin etkisiyle bu vazifeden kaçamayız. AB-Türkiye mutabakatının sonlanması durumu iyileştirmez, aksine en zayıfların aleyhine daha da kötüleştirir" diye konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 84
 • zirto 11 ay önce Şikayet Et
  hele sen bi borcunu öde firau merkel
  Cevapla
 • Mert 11 ay önce Şikayet Et
  Tamam durduralım operasyonu, memleketlerine gönderilecek mültecileri Almanya ve Fransa’ya verelim, paylaşsınlar!
  Cevapla
 • Mustafa.coban 11 ay önce Şikayet Et
  Size gonderelim de birazda siz insani yardim yapin biz altini cizerek vurgulayalim almanya yardim ediyor.diye.
  Cevapla
 • cafer kırtay 11 ay önce Şikayet Et
  yaz kızım merkel hanıma 50 bin multeci
  Cevapla
 • Eda 11 ay önce Şikayet Et
  Merkel sen varya kapılar açılacak diye tir tir titriyorsun Mülteciler ülke lerine yakın yerde kalsinmis yalannnn
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Otomobil piyasası iyice karıştı! El ele verdiler fiyatlar 40 bin TL birden yükseldi
Piyasalar hareketlendi! Dolar altın bir anda düşüp geri çıktı