Gizli görüşmenin detayı: Teröristlere kalem fırlatıp ültimatom verdi

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile YPG/PKK/SDG'nin üyeleri arasında gergin geçen görüşmelerin yapıldığı bildirildi. PYD'nin elebaşlarını Washington'da ağırlayarak skandala imza atan ABD'li yetkililer, o görüşmede örgüte ültimatom da vermiş. ABD-Türkiye mutabakatı sonrasın rejim ve Rusya ile yakınlaşmaya çalışan örgüte, "Silahınızı, cephanenizi biz verdik. Onlarla yakınlaşmak sonunuz olur" demiş.

Gizli görüşmenin detayı: Teröristlere kalem fırlatıp ültimatom verdi
Gizli görüşmenin detayı: Teröristlere kalem fırlatıp ültimatom verdi
GİRİŞ 23.10.2019 13:54 GÜNCELLEME 23.10.2019 13:54
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye politikasını yöneten Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile YPG/PKK/SDG'nin üyeleri arasında gergin geçen görüşmelerin yapıldığı bildirildi.

The National Interest'in çeşitli kaynaklardan edindiği bilgilere dayandırdığı özel haberinde, YPG/PKK/SDG'nin üyeleriyle ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri arasında kapalı kapılar ardında gergin geçen görüşmelerin yapıldığı, bir keresinde bir dışişleri bakanlığı yetkilisinin bağırarak çevirmenin yüzüne kalem fırlattığı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığının, üst kademedeki üyelerini fırçalayarak YPG/PKK/SDG'yi defalarca Suriye'deki muhalif unsurla çalışmaya zorladığı kaydedilen haberde, olaydan ilk elden haberi olan bir kaynağın, Suriye özel temsilcisi olan ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Joel Rayburn'ün bu görüşmelerden birinde YPG/PKK/SDG üyelerine bağırdığını ve çevirmenin yüzüne kalem fırlattığını aktardığı ifade edildi.

Olaylardan dolaylı bilgi sahibi olan iki kaynağın da bu vakayı teyit ettiği kaydedildi.

Habere göre, kaynaklardan biri, "Rayburn'ün Suriyeli muhalif grupları sevdiğini, bu grupların İran'a karşı koyabileceğini düşündüğünü" söyledi.

İlk etapta The National Interest'in haberini çarşamba gününe kadar yayınlamaktan kaçınmasını isteyen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün, bu sürenin, "anlamlı, faydalı cevaplar" için "birkaç farklı kaynaktan bilgi edinilmesini" mümkün kılacağını izah ettiği, bundan bir buçuk saat sonra ise "SDG'den (SDG adını kullanan YPG/PKK), Suriye Müzakere Komisyonu ve Beyaz Baretliler dahil olmak üzere geniş kesitten ilgili taraflarla diyaloğa girmesini istedikleri" açıklamasını yaptı.

ÜLTİMATOM DA VERDİLER

The Defence Post'ta yer alan başka bir haberde ise, Türkiye ile ABD arasında varılan mutabakat, terör örgütü PYD'ye deprem etkisi yaptı. Suriye'nin kuzeyindeki mevzilerini bir bir kaybeden örgüt, 120 saat içinde kalan noktalardan da çekilme talimatı alınca rejim ve Rusya ile işbirliği arayışına girdi.

Bu durum, eli kanlı teröristlerin Washington'da ağırlandığı 22 Ekim tarihli skandal toplantıda gündeme geldi.

O görüşmede ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, örgütün sözde komutanı Ferhat Abdi Şahin ve İlham Ahmed'i çok sert bir şekilde uyardı.

Görüşme sırasında oldukça sinirli olduğu aktarılan o yetkili, terörist elebaşlarına ültimatom verdi.

Örgütün tüm cephane ve silahlarının ABD kaynakları tarafından sağlandığını hatırlatan yetkili, terör örgütü PYD'nin Esed ve Rusya'yla yakınlaşmasına asla izin vermeyeceklerini söyledi. Aksi halde bu durumun örgüt için "bitiş" anlamına geleceğini vurguladı.

KAYNAK: AJANSLAR
ETİKETLER
Ankara
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • vatandas 8 ay önce Şikayet Et
  Allah planlarinizi basiniza gecirsin firsat vermesin insallahhh...
  Cevapla
 • Turan 8 ay önce Şikayet Et
  Kiralık katil ve azmettirici. Elbette bu devran döner.
  Cevapla
 • SARIÇİÇEK 8 ay önce Şikayet Et
  Hah Şöyle birbirinizi yiyin köpekler....ABD Teröristlere silah verdigini her zaman itiraf ediyor yokmu ABD ni Yargılayacak kurum...?
  Cevapla
 • cafer karakaya 8 ay önce Şikayet Et
  Atılan kalemi yiyende,kalemi atanda iki cibilliyetsiz .Biri terörist,diğeri süper terörist devlet.
  Cevapla
 • vatandaş hasan 8 ay önce Şikayet Et
  sizi gidi terörist sevici,himaye edici,devletler siziiiii
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: 'Sipan' Erzurum'da yakalandı!
Yunan hazmedemedi! Skandal provokasyon