İran'dan ilk açıklama geldi: Soçi mutabakatını destekliyoruz

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, Türkiye ile Rusya arasında Suriye konusunda varılan mutabakatı memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

İran'dan ilk açıklama geldi: Soçi mutabakatını destekliyoruz
İran'dan ilk açıklama geldi: Soçi mutabakatını destekliyoruz
GİRİŞ 23.10.2019 13:52 GÜNCELLEME 23.10.2019 13:52
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İran Dışişleri Bakanlığı internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada Musevi, Türkiye ile Rusya arasındaki mutabakata ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Musevi, "İran, toprak bütünlüğü, ulusal hakimiyeti güçlendirmek, bölgeye huzur ve istikrarın gelmesi adına her türlü girişimi memnuniyetle karşılamaktadır. Bu yönüyle kuzey Suriye'deki çatışmaları sonlandırmak için Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında varılan anlaşmayı istikrar ve huzurun sağlanması için atılan olumlu bir adım olarak değerlendiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Söz konusu mutabakatın, Türkiye'nin endişelerini gidermesini ve Suriye'nin toprak bütünlüğü ile ulusal hakimiyetini güçlendirmesini sağlamasını ümit ettiklerini dile getiren Musevi, endişelerin giderilmesi için Adana Mutabakatı ekseninde Ankara ile Şam arasında diyalog için yardımcı olabileceklerini belirtti.

ABD güçlerinin bölgeden çekilmesinin bölgenin güvenlik ve huzuruna katkı sağlayacağını ifade eden Musevi, "Astana sürecinde Suriye'de barış ve güvenliği sağlayacak Anayasa Hazırlama Komitesi yakında gerçekleştirilecektir." şeklinde kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün, Rusya'nın Soçi şehrinde bir araya gelerek Suriye'nin kuzeyine ilişkin 10 maddelik mutabakat metni üzerinde anlaşmaya varmıştı.

ETİKETLER
barış pınarı
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • mert 7 ay önce Şikayet Et
    SIKIYORSA deskleme mecbursunuz
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Çarpıcı yorum: Planlar başladı, Türkiye en büyüklerinden biri olacak
Türkiye Çin'in payını kaptı! Paranın akış yönü değişti