Pakistan'ı şikayet eden Hindistan'a üçüncü ret!

Hindistan'ın, liderlerinin uçaklarına transit geçiş izni vermeyen Pakistan için Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonuna (ICAO) yaptığı şikayet, konunun sivil havacılıkla ilgisi olmadığı gerekçesiyle reddedildi.

Pakistan'ı şikayet eden Hindistan'a üçüncü ret!
Pakistan'ı şikayet eden Hindistan'a üçüncü ret!
GİRİŞ 29.10.2019 16:59 GÜNCELLEME 29.10.2019 16:59
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Firstpost sitesinde yer alan habere göre, Hindistan'ın, Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind ile Başbakanı Narendra Modi'nin uçuşlarında Pakistan hava sahasının kullanılmasına izin verilmemesi üzerine dün yaptığı şikayet ICAO'da görüşüldü.

ICAO'nun yayımladığı açıklamada, sivil havacılık kurallarını belirleyen Chicago Konvansiyonu'nun ICAO'ya sadece ticari ve sivil uçuşlarla ilgili karar yetkisi tanıdığı, askeri ve resmi uçuşlara yönelik karar verme yetkisinin bulunmadığı belirtildi.

Birleşmiş Milletlere bağlı kurum, Hint liderlerin uçuşuna ilişkin şikayetin bu nedenle ICAO'da görüşülemeyeceğini ve reddedildiğini belirtti.

Hint yetkililer ise yaptıkları açıklamada, Pakistan'ın uçuş izni vermeme kararı karşısında ilgili makamlarla görüşmeye ve gerekli başvuruları yapmaya devam edeceklerini söyledi.

ÜÇ KEZ REDDEDİLDİ

Hindistan'ın kontrolü altındaki Cammu Keşmir'in özel statüsünü ağustos ayında kaldırması üzerine gerilen iki ülke ilişkilerinin ardından Pakistan, Hindistan'a bazı yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

Ticari, kültürel ve siyasi alanda uygulanan yaptırımlar kapsamında eylül ayında resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Avrupa ve ABD'ye gitmek isteyen Hindistan Cumhurbaşkanı Kovind ve Başbakanı Modi'yi taşıyan uçaklara uçuş izni verilmemişti.

Son olarak Modi'nin Suudi Arabistan'a gitmek için Pakistan hava sahasını kullanma talebi Pakistan tarafından bir kez daha geri çevrilmişti.

Hindistan ise çok çok önemli kişilerin (VVIP) uçuşlarına izin verilmesi gerektiğini belirterek konuyu uluslararası kurumlara taşıyacağını belirtmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • Eren 2 yıl önce Şikayet Et
  Sinek bile Uçamaz ... Pakistan yerinde Karar vermiş ... Türkiye Pakistan desteği Sürdürmelidir ... Hindistan Nankör bir Millet ...
  Cevapla
 • Yakul 2 yıl önce Şikayet Et
  Helal sana İmran Han başkan. Bu budist namussuzları oynat biraz.akıllanmazlar ama domuzdan kıl koparmak da olsa yinede güzel.
  Cevapla
 • Turk 2 yıl önce Şikayet Et
  Hindu demek istedin.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Kuzey Akım 1 ve 2'de sızıntı! Kaza mı sabotaj mı?
Son dakika haberi: Ardahan'da korkutan deprem! Çevre illerde de hissedildi (Son Depremler)