Hindistan'da hava kirliliğine karşı milyonlarca maske

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de etkili olan hava kirliliğinin halk sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşması yetkilileri hareket geçirdi. Kentte 5 milyon maske dağıtılırken, özellikle öğrencilerin dağıtılan maskeleri kullanması istendi.

Hindistan'da hava kirliliğine karşı milyonlarca maske
Hindistan'da hava kirliliğine karşı milyonlarca maske
GİRİŞ 01.11.2019 13:42 GÜNCELLEME 01.11.2019 13:44

Yeni Delhi’de hava kirliliği tehlikeli boyutlara ulaştı. Yeni Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal, kentin “gaz odasına” dönüştüğünü ifade etti. Okullarda maske dağıtımı gerçekleştiren Kejriwal, Yeni Delhi halkına seslenerek maskelerin kullanılması uyarısında bulundu. Sosyal medyada da hava kirliliği ile mücadele kampanyaları başlatıldı. Twitter’da Yeni Delhi Hava Kirliliği ile Mücadele ve Delhi Hava Kirliliği başlıkları ilk sıralarda yer aldı. Kentte tüm inşaatlara bir haftalığına ara verilirken, havai fişek kullanımı da yasaklandı.

Öte yandan, Yeni Delhi’de her yıl Kasım ve Aralık aylarında çiftçilerin tarlalarını temizlemek için anız yakması, bu dönemde hava kirliliğinin üst seviyelere ulaşmasının ana nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. Ülkenin kuzeyindeki 2 milyondan fazla çiftçi, her yıl 23 milyon ton anız yakıyor. Hindu festivalinde ateşlenen havai fişekler de kentteki hava kalitesinin düşmesine neden oluyor.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
Hindistan
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Tahta parçalarını 200 saatte bakın neye çevirdi!
Son dakika: Erdoğan, Merkel ve Michel ile görüştü, üçlü zirveden çarpıcı karar