Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales istifa etti

Son dakika haberi: Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, ordunun istifasını istemesi üzerine ülkede barışın sağlanması için başkanlık görevini bıraktığını duyurdu. Bununla birlikte çok sayıda bakan ve milletvekili görevinden istifa ettiğini açıkladı.

GİRİŞ 11.11.2019 01:05 GÜNCELLEME 11.11.2019 04:56
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, ordunun istifasını istemesi üzerine ülkede barışın sağlanması için başkanlık görevini bıraktığını duyurdu. 

 

 

Bununla birlikte, Bolivya'da evi yakılan ve ailesi saldırıya uğrayan Madencilik Bakanı Cesar Navarro ve Temsilciler Meclisi Başkanı Victor Borda'nın yanı sıra Hidrokarbonlar Bakanı Luis Alberto Sanchez ve iktidardaki Sosyalizm Hareketi Partisi'nden üç milletvekili istifa etti.

 

 

ORDU İSTİFASINI İSTEMİŞTİ

Bolivya Genelkurmay Başkanı Williams Kaliman, Devlet Başkanı Evo Morales'in istifasını istedi.

Okuduğu bildiriyle Morales'i istifaya davet eden Kaliman, bildiride şu ifadelere yer verdi:

"Ülkede artan çatışmalar karşısında halkın güvenliğini sağlamak, hayat hakkını güvence altına almak adına şiddetin durulmasına müsaade etmesi, Bolivya'nın iyiliği ve istikrarın korunması için Devlet Başkanı Evo Morales'e istifa etmesini öneriyoruz. Halka ve gösteri düzenleyen kesimlere de kardeşler arasındaki anlaşmazlığın kan dökülmesine ve ailelerimizin üzülmesine neden olmaması için şiddet olaylarına son vermelerini talep ediyoruz." 

Öte yandan yerel basında, Sağcı Sivil Komitelerin Santa Cruz kenti Başkanı Luis Fernando Camacho öncülüğündeki muhalif göstericiler, Morales'e istifa mektubu vermek için devlet başkanlığı binasına girdiği ve başkanlık uçağının havalandığı bilgisi yer aldı.

Yerel basında ayrıca, Bolivya Devlet Başkanlığı uçağının El Alto Uluslararası Havaalanı'ndan havalandığının görüldüğü belirtildi ancak Morales'in içinde olup olmadığı doğrulanmadı.

 

 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
darbe
YAZDIR
YORUMLAR 47
 • Hasan 10 ay önce Şikayet Et
  Alçak darbeci, emperyal amerikancı. Hani halkçı chp. Hani sosyalist pkk. Amerikan, europ emperyalizminin gönüllü ucubeleri. Amerikanın kanlı altınlarının bekçileri. Sol kendini inkar ediyor. Halkçılık sosyal adalet vs....kan ölüm darbe sömürü. Sol ölüm sol terör sol darbecilik, sol gündüz külahlı sol gece silahlı, sol siyonizm, sol evangelizm.
  Cevapla
 • belde 10 ay önce Şikayet Et
  şu an ülkelerde kim kendi ülkesi adına çalışıyorsa el aşağı ediliyor. bu trend devam ederse dünya denilen tek bir ülke, yeryüzü de cehennem olacak. ancak birileri gökyüzünde sefada iken diğerleri yeryüzünde sefalet ve ölüm yaşayacak. Allah sonumuzu hayr eylesin.
  Cevapla
 • Ali 10 ay önce Şikayet Et
  Venezuelanın yanında olmak yerine ABD kayığına binen Latin Amerika ülkeri layığını buluyor.
  Cevapla
 • S.şahin 10 ay önce Şikayet Et
  Dünyanın bir çok Ülkesindeki gibi,buradada o ülkeyi ve kalkı sömürenlerin İT leri göya halk adına ayaklanarak,o ülkenin öz ve has evlatlarının yönetimde yer almamasını sağlıyorlar,,bunun ardındaysa hep aynı güç var SİYONİZM !
  Cevapla
 • tamer danacı 10 ay önce Şikayet Et
  ordunun mesajı çok tanıdık geldi. dünya yıllardır aynı zokayı yutuyor. akan kanın durması.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Macron ve Paşinyan'dan Türkiye'ye ağır suçlama! Bir açıklama da Rusya'dan: Desteklemiyoruz
İkinci el araç satın alma kararını etkileyen şikayetler neler?