Müslümanlara etnik temizlik uyguluyordu! Hakkında dava açıldı

Arjantin'de Myanmarlı lider Suu Çii ile diğer devlet yetkilileri hakkında, Arakanlı Müslümanlara karşı işlediği suçlar sebebiyle dava açıldı.

Müslümanlara etnik temizlik uyguluyordu! Hakkında dava açıldı
Müslümanlara etnik temizlik uyguluyordu! Hakkında dava açıldı
GİRİŞ 14.11.2019 09:57 GÜNCELLEME 14.11.2019 09:57
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Arjantin resmi haber ajansı TELAM'da yer alan habere göre, "evrensel yargılama yetkisine" dayandırılarak Latin Amerikalı, Arjantinli ve Arakanlı insan hakları savunucusu grupların, Çii'ye, işkence, ortadan kaybolma ve cinsel şiddet gibi suçlardan açtığı dava, uluslararası yargı yetkisi bulunan 1 Numaralı Federal Ceza Mahkemesi Yargıç María Servini tarafından kabul edildi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Myanmar eski Özel Raportörü Avukat Tomas Ojea Quintana, Arakanlı Müslümanların kendilerine karşı suç işleyenlerin araştırılabileceği bir yargılamanın olması için davanın açıldığını ve gerekli görüldüğü takdirde uluslararası tutuklama kararı çıkarılması için çalışacaklarını belirtti.

İngiltere merkezli Burma Rohingya Örgütü Başkanı Tun Khin de "On yıllar boyunca, Myanmar yetkilileri bizi köşe mahallelerde tecrit altına alarak ortadan kaldırmak, yerimizden etmek ve öldürmek için uğraştı." açıklamasında bulundu.

Arjantin ve diğer ülkelerin de kanunlarında yer alan "evrensel yargılama yetkisine" göre, savaş ve insanlığa karşı işlenen suçlar gibi durumlarda, sanıkların yalnızca bir ülkede değil diğer ülkelerde de yargılanmasının önü açılıyor.

Davayı kabul eden Yargıç Servini, 2010'da, İspanya'nın eski diktatörü Francisco Franco'nun işlediği suçların üzerine açılan davayı kabul etmişti.

Batı Afrika ülkelerinden Gambiya, geçen hafta Arakanlı Müslümanlara yönelik soykırımın soruşturulması için Uluslararası Ceza Mahkemesine başvuruda bulunmuştu.

ARAKANLI MÜSLÜMANLARA ETNİK TEMİZLİK

Arakan'da 2012'de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

Arakan'daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017'de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler, kitlesel şiddet eylemleri başlatmıştı.

BM'ye göre, Ağustos 2017'den sonra Arakan'daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş'e sığınanların sayısı 900 bine ulaştı.

Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayımladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti "etnik temizlik" ya da "soykırım" olarak adlandırıyor.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
suu çii
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Nusaybinli 10 ay önce Şikayet Et
  Allahın gazabı zalimlerin üzerine olsun ya rab öyle bir gazab la gelki dünya görsün gücünü
  Cevapla
 • Ercan 10 ay önce Şikayet Et
  Arakanli kardeşlerimizi Türkiye ye alalım boşalan köylere yerleştirelim hem onlaar zulümden kurtulur hemde Allah a hesap vermemiz kolay olur
  Cevapla
 • Çiçek 10 ay önce Şikayet Et
  Allah bu Arakanlı müslümanlar öldüren ve öltürten katillerin yüzü bu dünyada gülmez inşallah aldıkları nefes onlara agır gelsin acı versin bence Allahın izniyle Allah her şeyi en iyi bilendir her kezin cezasını istediği vakitte verir anı zamanı kendi bilir
  Cevapla
 • Yusuf 10 ay önce Şikayet Et
  Amin
  Cevapla
 • Mustafa 10 ay önce Şikayet Et
  Kan ağlıyor Arakan...Ah Arakan aah!..Bize güç ver Allah'ım...
  Cevapla
 • Fatih 10 ay önce Şikayet Et
  RABBİM Müslüman lara eziyet edenleri Islahı var ise Islah eylesin yok ise KAHRU PERİŞAN ETSİN İNŞAALLAH
  Cevapla
 • Yusuf 10 ay önce Şikayet Et
  Amin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul için korkutan deprem uyarısı: Bu tarihe dikkat...
Selçuk Bayraktar Haber7'ye açıkladı! Teknofest'te büyük sürpriz!