Skandal karar ABD'yi karıştırdı! Dünyadan peş peşe açıklamalar!

ABD'nin, işgal altındaki Batı Şeria'da Yahudi yerleşim birimlerini yasa dışı olarak görmediklerini duyurması ABD'yi karıştırdı. Başkan adayı Bernie Sanders, "İşgal altındaki topraklarda bulunan İsrail yerleşimleri yasadışıdır. Bu Birleşmiş Milletler kararlarından açıkça anlaşılmaktadır. Sayın Trump, bir kez daha ABD'yi tecrit ediyor." dedi. ABD'nin kararına dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor.

Skandal karar ABD'yi karıştırdı! Dünyadan peş peşe açıklamalar!
Skandal karar ABD'yi karıştırdı! Dünyadan peş peşe açıklamalar!
GİRİŞ 19.11.2019 01:02 GÜNCELLEME 19.11.2019 01:03
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Yahudi yerleşim birimlerini artık yasa dışı olarak görmediklerini duyurdu. Tepki çeken 40 yıllık politika değişikliğine ABD başkan adayı Bernie Sanders'tan da tepki geldi.'TRUMP ABD'Yİ TECRİT EDİYOR'

 

Kişisel sosyal medya hesabından açıklama yapan Bernie Sanders, "İşgal altındaki topraklarda bulunan İsrail yerleşimleri yasadışıdır. Bu uluslararası hukuktan ve birçok Birleşmiş Milletler kararlarından açıkça anlaşılmaktadır. Sayın Trump, bir kez daha ABD'yi tecrit ediyor." dedi.

ÜRDÜN'DEN AÇIKLAMA!

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, ABD yönetiminin, Batı Şeria'da yer alan Yahudi yerleşim birimlerini artık yasa dışı olarak görmedikleri yönündeki açıklamasını değerlendirdi.

"İşgal altındaki Filistin'de bulunan Yahudi yerleşim birimleri, uluslararası kararları ve yasaları ihlal ediyor, iki devletli çözümü baltalıyor ve kapsamlı barışı gerçekleştirme fırsatlarını öldürüyor." ifadesini kullanan Safedi, Ürdün'ün yerleşim birimlerini kınayan tavrının değişmediğini vurguladı.

Safedi, Yahudi yerleşim birimleri konusunda ABD'nin tutumunun değişmesinin oluşturacağı tehlikeler ve barışı tesis etme çabalarına yansımaları konusunda uyarıda bulundu.

AB'DEN TEPKİ

Avrupa Birliği (AB), İsrail'in yerleşim birimleri faaliyetlerine ilişkin politikasının değişmediğini, tüm yerleşim birimlerinin yasa dışı olduğunu kaydetti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, ABD'nin işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Yahudi yerleşim birimlerini artık yasa dışı olarak görmediklerini duyurmasının ardından yazılı açıklama yaptı. 

Mogherini, AB'nin İsrail'in işgalci güç yükümlülükleri çerçevesinde tüm yerleşim birimleri faaliyetlerini sonlandırması için çağrıda bulunduğunu belirtti. 

Mogherini, "AB'nin, işgal altındaki Filistin topraklarında İsrail'in yerleşim birimleri politikasına ilişkin tutumu değişmedi ve çok açık. Tüm yerleşim birimleri faaliyetleri uluslararası hukuk uyarınca yasa dışıdır ve iki devletli çözüme zarar vermektedir." ifadesini kullandı. 

AB'nin iki devletli çözümü desteklemeye devam edeceğinin altını çizen Mogherini, bunun iki tarafın da meşru taleplerini karşılayacak tek gerçekçi çözüm olduğunu vurguladı.

İSRAİL SEVİNDİ

İsrail Başbakanlık Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in, aldıkları karardan dolayı ABD Başkanı Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya minnettar olduğu belirtildi. 

ABD'nin aldığı kararın "tarihi gerçeği" yansıttığı iddia edilen açıklamada, diğer ülkelere de yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerine ilişkin Trump yönetimine benzer kararlar alma çağrısı yapıldı.  

Açıklamada ayrıca, İsrail'in kalıcı barışı sağlamak amacıyla tüm nihai statü meseleleriyle ilgili Filistin ile barış görüşmeleri yapmaya hazır ve istekli olmaya devam ettiği öne sürülen açıklamada, "Ancak İsrail, yerleşim yerlerinin yasallığıyla ilgili tüm tartışmaları reddetmeye devam edecektir." ifadelerine yer verildi. 

Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz da Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, aldığı karardan dolayı ABD yönetimini tebrik ederken, Washington yönetiminin bir kez daha kararlı şekilde İsrail'in yanında yer aldığını ortaya koyduğunu kaydetti.

POMPEO'DAN SKANDAL AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Batı Şeria'da yer alan Yahudi yerleşim birimlerini artık yasa dışı olarak görmediklerini duyurmuştu.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'ye yakın yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde 400 binden fazla Yahudi yerleşimci ikamet ediyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

YAZDIR
YORUMLAR 26
 • Özgür t. 7 ay önce Şikayet Et
  Sorması ayıp biz ne zaman israili işgale başlıyacağız? Nasıl olsa işgal serbest.
  Cevapla
 • Yılmaz Çiçek 7 ay önce Şikayet Et
  Siz ne yaparsanız yapın tüm tezgahların sonu Allah (C.C.) katında layıkı ile cezasını görür. Eninde sonunda tüm siyonistler ve yardakçıları/yalakaları hak ettiği sonu tadacak. Haa bu arada bu dünyaki sonunuz ahiretteki gerçek azabınız yanında baldan tatlı kalacak. Gerçek azabı cehennemde iliklerinize kadar tadacaksınız. Elhamdülillah. ''Yaşasın kafirler için cehennem.''
  Cevapla
 • yorum 7 ay önce Şikayet Et
  ABD. kendini bekleyen sona gidiyor.
  Cevapla
 • Salih 7 ay önce Şikayet Et
  Arap birliği kınamış mı acaba
  Cevapla
 • ersoy 7 ay önce Şikayet Et
  Adamlar dünyanın gündemine öyle ayar veriyorlar ki bunu da başarıyorlar, yapacaklarını önceden yapıyorlar, sonrada son rutuşları yapıp onaylıyor iş çoktan bitmiş oluyor, bizde yeni start veriliyor sanıyoruz bir iki çıkış sonra normalleşiyor ve tamamen elde ediyorlar yakında Filistin diye bir toprak parçası mahallede kalmayacak bu gidişle islam alemi bu karmaşada olduğu müddetçe yahudiler, onların ekmeğine yağ süren firavunlar olduğu sürece
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ömer Çelik: Fransa Cumhurbaşkanı toplu mezarların üstünü örtemez
CHP’li Faik Öztrak'tan skandal Ayasofya yorumu