ABD ve İsrail'den tehlikeli oyun! Türkiye ayağa kalktı

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Batı Şeria’daki yasadışı yerleşim yerlerinin hukuka aykırı olmadığı iddiasında bulunmasına yönelik çok sert bir açıklama yayımladı. Yapılan açıklamada, " İsrail’in yasadışı eylemlerini meşrulaştırmaya yönelik pervasız ve hukuk tanımaz tutumunun yeni bir örneğidir." denildi.

ABD ve İsrail'den tehlikeli oyun! Türkiye ayağa kalktı
ABD ve İsrail'den tehlikeli oyun! Türkiye ayağa kalktı
GİRİŞ 19.11.2019 19:48 GÜNCELLEME 20.11.2019 18:45
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

İsrail'in Golan Tepelerinin ardından Batı Şeria'daki uluslararası hukukla hiçbir ilgisi olmayan kararlarının ardından tepki gecikmedi.

 

 

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şu şekilde:

PERVASIZ VE HUKUK TANIMAZ TUTUM

 

 

İsrail işgali altındaki Kudüs ve Golan Tepeleri’ne yönelik hukuk dışı tasarruflarıyla tüm uluslararası toplumu karşısına alan ABD Yönetimi’nin, bu kere Batı Şeria’daki yasadışı yerleşim yerlerinin hukuka aykırı olmadığı iddiasında bulunması, İsrail’in yasadışı eylemlerini meşrulaştırmaya yönelik pervasız ve hukuk tanımaz tutumunun yeni bir örneğidir.

Bu konuda ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından yapılan talihsiz açıklama, Dördüncü Cenevre Sözleşmesi’nin 49. maddesi ve 2334 (2016) sayılı Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararı başta olmak üzere, uluslararası hukuku açıkça hiçe saymaktadır.

İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜMÜN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL

İşgal altındaki Filistin topraklarındaki İsrail yerleşimleri, İsrail-Filistin sorununun çözümü konusunda yerleşik uluslararası parametrelere dayanan iki devletli çözüm vizyonunun önündeki en büyük engeli teşkil etmektedir.

Uluslararası hukuk sistemi sadece bir ülkenin keyfi tasarrufu ile değişmeyeceği gibi böyle bir eylemin de uluslararası hukuk bakımından hiçbir geçerliliği yoktur.

TÜRKİYE, FİLİSTİN'İN YANINDA

Türkiye, uluslararası toplumun sorumluluk sahibi tüm üyeleriyle birlikte, Filistin Devleti’nin bağımsızlığını ve kardeş Filistin halkının meşru haklarını savunmayı sürdürecektir.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'DEN TÜRKİYE'Yİ DESTEKLEYEN AÇIKLAMA

BM, işgal altında olan Filistin topraklarındaki yahudi yerleşim yerlerinin "uluslararası hukukun ihlali" olduğunu yineledi

ÇAVUŞOĞLU DA KONUŞTU

Bakan Çavuşoğlu, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Hiçbir ülke uluslararası hukukun üstünde değildir. Ben yaptım oldu anlayışıyla yapılan açıklamaların da uluslararası hukuk bakımından hiçbir geçerliliği olmayacaktır." değerlendirmesinde bulundu. 
 

 

KİRLİ İTTİFAK SONRASI İSRAİL'DEN ABD'YE 'TEŞEKKÜR'

İsrail Başbakanlık Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in, aldıkları karardan dolayı ABD Başkanı Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya minnettar olduğu belirtildi.

AB ise politikasının değişmediğini, tüm yerleşim birimlerinin yasa dışı olduğunu kaydetti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da 17 Eylül'de İsrail'de yapılan erken seçimler öncesi Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini İsrail'e ilhak vaadinde bulunmuştu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbraihim Kalın: "Batı Şeria'da, Kudüs'te, Gazze'de veya başka bir yerde Filistin topraklarının işgal edilmesini hiçbir şekilde kabul etmediğimizi ve Filistin halkı özgürleşene kadar, iki devletli çözüm hayata geçirilene kadar da Filistin halkının haklı ve meşru davasında onların yanında olacağımızı ifade etmek istiyorum."

 

YAZDIR
YORUMLAR 37
 • ADALET 9 ay önce Şikayet Et
  Filistin devlet başkanı barış pınarında bizi kınamıştı ya şimdi israile ne dedi acaba merak ediyorum hain herif
  Cevapla
 • Analız 10 ay önce Şikayet Et
  Onlarda durmak yok yola devam dıyor bakalım neler olacak bu hakla batılın savası .
  Cevapla
 • keleş 34 10 ay önce Şikayet Et
  israili. şimartan. haydutta. bakın asil. mesele. burası. dunyanın. huzurunu. kacıran. abd. asıl. sorun. bu. yoksa. israil. denen. terör. cetesi dünya. bir. olup. ikisinide. ortadan. kaldırmadıkca. dünyaya. huzur. yok.
  Cevapla
 • Virus 10 ay önce Şikayet Et
  Virus neyaparsa onu antibiyotik’la nemledirirsin yoksa kesersin yakarsın
  Cevapla
 • tunctunc 10 ay önce Şikayet Et
  Avrupanin ayaga kalkmasi hikaye..Tek bir avrupa ülkesinin bile israile tek kelie söyleme hakki yok..Yüzleri yok hepsi israile ikinci dunya sava$indan gebe.Almanyanin sesi cikiyormu.?Yok cikmiyor AB yüzsüzdür yalandir:..Asla asla islami sevmezler.
  Cevapla
 • Asım 10 ay önce Şikayet Et
  Ayağa kalkmak Ne demek?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Mesut Yılmaz'ın hayatını kaybettiği iddiasına yalanlama!
Türkiye'den kaçırılan Lidya dönemine ait kefaret yazıtı teslim alındı