Bomba açıklama: Türkiye ile 6. ve 7. nesil savaş uçakları yapabiliriz

Rusya'nın Türkiye'ye, yeni nesil savaş uçağı geliştirme konusunda yardımcı olabileceği yönündeki açıklamayı değerlendiren Rus askeri uzman Yuriy Sıtnik, Rusya ve Türkiye'nin ortaklaşa sadece 5 değil 6. nesil de savaş uçağı geliştirebileceğini belirtti.

Bomba açıklama: Türkiye ile 6. ve 7. nesil savaş uçakları yapabiliriz
Bomba açıklama: Türkiye ile 6. ve 7. nesil savaş uçakları yapabiliriz
GİRİŞ 19.11.2019 07:24 GÜNCELLEME 19.11.2019 08:55
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi Başkanı Dmitriy Şugayev, Rusya'nın Türkiye'ye beşinci nesil savaş uçaklarının geliştirilmesi için teknolojik yardım yapmaya hazır olduğunu söylemişti.

Rusya Devlet Başkanlığı Genel Havacılık Geliştirme Komisyonu üyesi Yuriy Sıtnik, Ru sitesi Sputnik'e yaptığı açıklamada, Rusya'nın askeri ve sivil hava araçlarını geliştirme ve üretme konusundaki önemli bir deneyime sahip olduğunu kaydederek, bu konuda şu yorumda bulundu: "Rusya, bağımsız olarak her tipten, yani küçük ya da büyük, sivil veya savaş uçağı yapabilen az sayıdaki ülkelerden biri. Mesela, Sovyet uzay sanayisinin ihtiyaçları için 1988'de dünyanın en büyük nakliye uçağı An-225 Mriya geliştirilmişti. Şimdi askeri havacılık için Slon adını taşıyan yeni büyük nakliye uçağı projesi üzerinde çalışmalar yapılıyor. Rusya, 30 yılda tek bir yolcusu ölmeyen IL-86 uçağını üreten bir ülke, bu uçağın analoğu yok."

Türkiye'nin de üretim ortalığı olduğu ABD yapımı F-35...

"RUSYA TÜRKİYE İLE İŞ BİRLİĞİNE İLGİ DUYUYOR"

Rusya'nın uçak üretimi konusunda Türkiye'yle işbirliğine ilgi duyduğunun altını çizen Sıtnik, şu ifadeleri kullandı: "Rusya sadece 4++ savaş uçağı, helikopter, tank, hava savunma sistemi üretmiyor, aynı zamanda 5. nesil savaş uçakları ve diğer yeni nesil silahlar üzerinde de çalışıyor. Bu yüzden diğer ülkelerin projelerine para yatırması Rusya'nın işine yarıyor. Aslında 5. nesil savaş uçağı üretildi ve uçuşlar yapıyor, ama yeni, tamamlanan modifikasyonu üretilebilir. Hatta ABD, Rusya'nın yeni nesil uçağını F-35 ile karşılaştırmaktan korkuyor, çünkü birçok parametreye göre çok daha iyi, diğer parametreler ise iyileştirilecek."

Rusya yapımı su-57...

TÜRKİYE İLE ORTAKLAŞA 6. VE 7. NESİL UÇAKLAR YAPABİLİRİZ

Tüm yeni tasarımların son derece etkili olduğunu, Suriye'de teröre karşı verilen mücadelenin buna örnek olduğunu dile getiren Sıtnik, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye ile ortaklaşa sadece 5 değil, 6 ve 7. nesil uçaklar geliştirilebilir. Rusya ve Türkiye ortaklaşa yeni nesil uçak geliştirme sürecinde yeni dijital teknolojiler, metal yeni malzemeler kullanabilir. Sonuç olarak böyle makineler tamamen radarlar için görünmez hale gelir. Böyle ortaklığın son derece yararlı olacağını düşünüyorum. Üstelik farklı ortak projelerimiz de var, mesela S-400 anlaşması, Türkiye-Suriye sınırındaki ortak devriyeler, nükleer santral ve doğal gaz boru hattı yapımı. Yani çıkarlarımız birçok konuda çakışıyor ve her iki ülke karşılıklı yarar için bunu kullanmalı. Gelecekte NATO üyeleri dahil diğer Avrupa ülkeleri de Türkiye'yi örnek alabilir."

YAZDIR
YORUMLAR 40
 • Kullanıcı 8 ay önce Şikayet Et
  Eger 6 nesil yaparsak ve calısırsa abd ye kafa tutabiliriz yani askeri gucumus ileri level atlar ve israili yok edebiliriz bizim her gucumuz var tek savas ucagı ve nukleer yok oda olursa israili yok ederiz allahın izniyle herkes diyoki israili vurursak abd bize savas ilan eder nah eder cunku savas ilan ederse japon kuzey kore Rusya iran çin abd ye dalar abd super guc olabilir ama fazlasını kaldıramaz yani kabul etmeliyiz bu teklifi 6.nesil savas ucak projesini qcayip lvl atlarız
  Cevapla
 • Yani 8 ay önce Şikayet Et
  Savaş uçağı devri bitti. Nükler başlıklı uzun menzil füzen varsa kimse yan gözle bile bakamaz. Kuzey Kore'nin uçağı bile yok, olsada kıytırık uçakları vardır. Ama füze gücü sayesinde herkesi korkuta biliyor. Kullanmayalım ama envanterde mutlaka olması gerekiyor!!
  Cevapla
 • Altaylar 8 ay önce Şikayet Et
  Bu teklif değerlendirilmeli
  Cevapla
 • Ali 8 ay önce Şikayet Et
  Hiç şüphem yok. Çözülemeyen teknoloji dahi geliştirebiliriz.
  Cevapla
 • yunus 8 ay önce Şikayet Et
  Rusya bakıyorki türkiye kararlı helekopter gibi ucağıda üretecek bari ne üretiyor göreyim diyor, bu moskof kafirine de güvenilmez , bence s400 ler gibin patriotlarıda almak zorundayız ,ya rusyayla savaşırsak ???
  Cevapla
 • Mehmet 8 ay önce Şikayet Et
  Hisar'lar gelecek artık ayrıca ABD bizim istediğimiz koşullarda vermiyor Patriot'ları
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Parti’den manipülatif anketlere yanıt!
Son dakika: Kentte korona alarmı! Harita kırmızıya döndü! Testlerin yarısı pozitif...