Akılalmaz dizi başladı: Osmanlı'nın vahşet dolu tarihini ifşa edeceğiz

2018'de Türk dizilerini kaldıran Birleşik Arap Emirlikleri'nden skandal bir hamle geldi. Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'ın sahibi olduğu MBC TV, Osmanlı Devleti karşıtı bir dizi yayınladı. Yeni dizinin yapımcısı dizinin "Osmanlı yönetiminin arkasındaki vahşet dolu tarihi ifşa edeceğini" öne sürdü.

GİRİŞ 22.11.2019 07:59 GÜNCELLEME 22.11.2019 10:37
Bu Habere 301 Yorum Yapılmış

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli ve Suudi Arabistan’ın sahibi olduğu MBC TV’de yayınlanmaya başlayan "Ateş Krallıkları" isimli dizi, Mısır’da Memlükler’in son günlerini ve 16’ncı yüzyılda Osmanlı Devleti’nin kontrolüne geçişini anlatıyor. Dizinin yapımcısının, "Osmanlı yönetiminin arkasındaki vahşet dolu tarihi ifşa edeceğini" söylediği Arapça dizinin Mısırlı bir yazarın metnini kullandığı ve Arap oyuncuların yer aldığı dizinin başrolünü ise Mısırlı bir aktörün üstlendiği aktarılıyor.

SLOGANI: İMPARATORLUK KANLI BİR HUKUKLA YÖNETİLİYOR

Dizinin ilk bölümü 17 Kasım’da yayınlandı. Tarihi, Osmanlı karşıtı bir perspektiften ele alan dizinin sloganı ise "Bir imparatorluk kanlı bir hukukla yönetiliyor. Bu onların laneti oldu."

"OSMANLI'NIN TARİHİ KATLİAMLARLA DOLU"

BAE merkezli haber sitesi Al-Ayn’a konuşan dizinin yazarı Mısırlı Muhammed Süleyman, "Tarihsel anlamda hiçbir hata içermeyen bir hikaye yazmaya çalıştıklarını" söyledi ve Osmanlı döneminin "tarihsel katliamlarla dolu olduğunu" öne sürdü. Saudi Gazette, 14 bölümden oluşan ve yapımcılığını BAE merkezli Genomedia Studios’un üslendiği dizinin 2019’da Arap dünyasında yapılan en büyük proje olduğunu belirtiyor.

Dizide görsel efektler, büyük savaş sahneleri, iç içe geçen hikayeler ve karmaşık karakterler yer alıyor. Saudi Gazette dizi için "Osmanlıların işlediği suçların örtüldüğü ve tarihin tahrif edildiği bu dönemle ilgili pek çok gerçeği gün yüzüne çıkarıyor" ifadelerini kullandı. Dizinin yönetmenliğini ise Girl with a Pearl Earring (İnci Küpeli Kız), Hannibal Rising (Hannibal Doğuyor) ve Emperor (İmparator) filmlerinin yönetmeni İngiliz Peter Webber yapıyor.

AL JAZEERA: BAE, TÜRKİYE’NİN TARİHİNİ ÇARPITIYOR

2019’un Arap dünyasındaki en büyük projesi olarak adlandırılan dizi Arap basınını da ikiye böldü. Bazı gazeteler dizinin belgelenmiş tarihi gerçekliği anlattığını savunurken bazıları da Türklerin tarihinin çarptırıldığını gündeme getirdi.

Suudi Arabistan, BAE ve Mısır’da iktidar yanlısı medya, övdükleri dizinin "Osmanlıların kanlı tarihini, tiranlığını, tutuculuğunu, suçluluğunu ve Arap tarihini yağmalamalarını ifşa ettiğini" söylüyor. BAE gazetesi Al-Abayan’a yazan Hasan Harp "Sanat hâlâ Arapların davalarına hizmet edebiliyor" ifadelerini kullanıyor.

Mısır gazetesi Al-Watan’a yazan Naşva al-Hufi ise "Türkiye Osmanlı dönemindeki gibi ihanet ve siyasi zorbalık içinde" diyor ve ekliyor: "Tarihi gerçekten tekrar okuyup pek çok neslin kafasındaki konseptleri düzeltmemiz lazım."

Katar merkezli Al Jazeera ise internet sitesindeki haberinde "BAE Türkiye’nin tarihini çarpıtıyor" diyor. Arap dünyasına yayın yapan Resala Post’a yazan Muhammed Esad, BAE ve Suudi Arabistan’ın fonladığı dizinin "Müslümanların tarihini çarpıttığını" belirtiyor ve "Bu dizi tarihin yeniden, yanlış bir şekilde üretilmesidir" diye ekliyor.

2018’DE TÜRK DİZİLERİ YAYINDAN KALDIRILMIŞTI

2018’in Mart ayında MBC bünyesindeki tüm kanallara talimat göndererek Türk dizilerini yayından kaldırdığını açıklamış ve bu hamle büyük bir tepki çekmişti.

Kararın ekonomik olduğuna yönelik açıklamalar yapılsa da o dönem Ankara-Riyad hattında yaşanan gerilimden dolayı böyle bir karar alındığına dair uluslararası basında haberler çıkmıştı.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
YAZDIR
YORUMLAR 301
 • www 7 ay önce Şikayet Et
  Kendilerine baksınlar..Ruhalrını satmışlar amerikaya israile..Onları dost edindiler ama yakındır dost bildiklerinden tokat yemeleri..
  Cevapla
 • izmirli 7 ay önce Şikayet Et
  yalan ve iftiraların anlatılacağı bu diziyi ilk destekleyenler chp, hdp ve ip'lilerolacak!
  Cevapla
 • osman 7 ay önce Şikayet Et
  haclılarla kol kola olan araplar osmanlı islamiyeti yaymak için calıştı.
  Cevapla
 • Hilâl 7 ay önce Şikayet Et
  Bae ve suudi arabistan a lanet olsun müslümanlığın yüz karası Amerika kuklaları
  Cevapla
 • Turkoglu 7 ay önce Şikayet Et
  Fazla eleştirmeyin. Kendi içimizdekiler de Osmanlıya aynı kafayla bakıyor. Ana muhalefet farklı mı bakıyor? Allah bunlara fırsat vermesin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Selçuk'tan okulların açılmasıyla ilgili son dakika açıklaması
Beyrut'taki patlamada şaşırtan benzerlik! Görüntüler 7 önce Suriye'de çekildi