Ordunun baskısıyla istifa etmişti... Bolivya'da 'Morales' kararı

Bolivya'da muhaliflerin ve ordunun baskısıyla devlet başkanlığından istifa eden Evo Morales'in yerine geçici devlet başkanlığı görevine getirilen Jeanine Anez, ülkede yeni devlet başkanlığı seçimlerinin düzenlenmesini kapsayan yasa tasarısını imzaladı. Yasada yer alan iki dönem devlet başkanlığı yürüten bir kişinin tekrar seçime katılmasını engelleyen maddenin yer alması nedeniyle Morales, seçimlerde aday olamayacak.

Ordunun baskısıyla istifa etmişti... Bolivya'da 'Morales' kararı
Ordunun baskısıyla istifa etmişti... Bolivya'da 'Morales' kararı
GİRİŞ 24.11.2019 23:48 GÜNCELLEME 24.11.2019 23:54
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Bolivya'da muhaliflerin ve ordunun baskısıyla devlet başkanlığından istifa eden Evo Morales'in yerine geçici devlet başkanlığı görevine getirilen Jeanine Anez, ülkede yeni devlet başkanlığı seçimlerinin düzenlenmesini kapsayan yasa tasarısını imzaladı.

 

 

Bolivya Çokuluslu Yasama Meclisince (ALP) onaylanan ve Morales'in seçimlerde aday olmasını engelleyen yasa tasarısı, geçici Devlet Başkanı Anez tarafından imzalanarak yasalaştı.

Yeni yasaya göre, ALP, 20 günde ülkede seçimleri düzenlemekle sorumlu Yüksek Seçim Mahkemesi (TSE) üyelerini seçecek ve seçilen üyeler göreve başlamasının ardından 2 gün içinde yeni seçim takvimini oluşturacak.

 

 

Seçilen TSE üyelerinin devlet başkanlığı seçimlerini 120 günde düzenlemesi gerekiyor. 

Anez'in imzaladığı yasada, iki dönem devlet başkanlığı yürüten bir kişinin tekrar seçime katılmasını engelleyen maddenin yer alması nedeniyle Morales, seçimlerde aday olamayacak.

Morales, 20 Ekim'deki seçimlerde tekrar aday olabilmek için gerekli anayasa değişikliğini öngören 2016 referandumundan "hayır" oyu çıkmasına rağmen, Anayasa Mahkemesinin "yeniden seçilmenin politik hak" olduğuna hükmetmesiyle seçimlere katılmıştı.

BOLİVYA'DAKİ KRİZ

Bolivya'da 20 Ekim'de düzenlenen başkanlık seçimlerinin ardından muhalefet, seçimlerde "hile" yapıldığını iddia etmiş ve taraflar karşılıklı olarak destekçilerini sokak gösterilerine çağırmıştı.

Sonuçları tartışmalı seçimlerin iptalini ve tekrar seçime gidilmesini isteyen muhalifler, Morales'in tekrar seçim yapılacağı duyurusunun ardından, Morales'in katılmadığı bir seçim düzenlenene kadar protestoların devam edeceğini açıklamıştı.

Morales, Bolivya Genelkurmay Başkanı Williams Kaliman'ın istifa çağrısı üzerine görevi bırakmış, süreci "darbe" olarak niteleyen ve tepki gösteren Meksika'nın iltica teklifini kabul etmesinin ardından bu ülkeye gitmişti.

ALP'nin üst kanadı Senatörler Meclisinin Başkan Yardımcısı Jeanine Anez, Morales'in liderliğini yaptığı parti Sosyalizm Hareketi (MAS) mensuplarının katılmaması nedeniyle çoğunluğun sağlanamadığı oturumda, ülkenin geçici devlet başkanı ilan edilmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Gurbetci AK-BOZ KURT 9 ay önce Şikayet Et
  Onlar pkkypg edaeshi destekliyo abd olarak. Bizde moralesin halkini destekleyelim. Abdnin baska ulkelere bu hamlelerle halklarina cektirdiklerini anlatalim.
  Cevapla
 • Tamer 9 ay önce Şikayet Et
  Aynı sistemi bizim üzerimizdede kurmaya çalışıyorlar. Reisin bunları güzel ve özen bir kadro ile diskalifiye edebilecek aynı zamanda oylarını fazlasıyla ve gönül rızasıyla geri çağırabilecek stratejik planları, uygulamaları, hizmetleri devreye sokması gerekiyor. İnsanlarımız hizmete doydukları için çok büyük olmadıkça alkışlamıyorlar bile. Güzel memleketim uyan.
  Cevapla
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  Her ülkede ihanet edecek birileri ve onu takip edecek bir kitle mutlaka bulunuyor. Azınlık da olsalar bolivyada da olğu gibi bazıları başarıyor, arkasındaki güçler sayesinde.
  Cevapla
 • Türk 9 ay önce Şikayet Et
  dua edin morales gi,bi biri seçilsin, Yoksa abd sizi sömürür perişan olursunuz...Müdahale etmemiz lazım halkı bilinçlendirmemiz lazım
  Cevapla
 • Aykut 9 ay önce Şikayet Et
  Bizde de aynısını yapmaya çalışıyor lar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Orta Doğu fena karışacak: Tanklarla gelip yönetime el koyacak
Katar'dan 26 milyar dolarlık askeri hamle! Açıklama geldi...