Keşmir'de bombalı saldırı! Ölü ve yaralılar var

Hindistan'ın Cammu Keşmir bölgesinde, üniversite yakınında düzenlenen el bombalı saldırıda 2 kişi yaşamını yitirdi, çok sayıda kişi yaralandı.

Keşmir'de bombalı saldırı! Ölü ve yaralılar var
Keşmir'de bombalı saldırı! Ölü ve yaralılar var
GİRİŞ 26.11.2019 15:54 GÜNCELLEME 26.11.2019 15:54

Hint yerel basınındaki haberlerde, Srinagar kentindeki Keşmir Üniversitesi yakınlarında el bombası ile düzenlenen saldırıda 2 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin yaralandığı belirtildi.

Bu ayın başında, Lalçovk bölgesinde düzenlenen el bombalı saldırıda 1 kişi ölmüş, 9'u kadın 40 kişi yaralanmıştı.

ÖZEL STATÜNÜN KALDIRILMASI

Hindistan, anayasanın yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan 370'inci maddesini 5 Ağustos'ta iptal ederek bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırmış ve eyaleti ikiye bölmüştü.

Eyalet, 31 Ekim'de resmi olarak merkeze bağlı Cammu Keşmir ve Ladakh, "Birlik Toprağı" statüsünde iki bölgeye ayrılmıştı. 

Kararın ardından Hint güvenlik güçleri, Cammu Keşmir'de asayiş operasyonlarını ve halk üzerindeki baskıları yoğunlaştırmış, bölgedeki tüm yerel partilerin yöneticileri ve üyeleri gözaltına alınmıştı.

İngiltere'den bağımsızlığın kazanıldığı 1947'den bu yana Cammu Keşmir, kendi yasalarını çıkarabilen ayrıcalıklı konumdaydı. Bu özel statü, yabancıların bölgeye yerleşmesine ve mülk edinmesine izin vermeyen vatandaşlık yasasını da içeriyordu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
 Sivastopol’de iniş yapan uçakta büyük patlama!
Putin'i kızdıracak hamle! Aliyev devreye girdi  (1 Ekim 2022 Günün Önemli Gelişmeleri)