8 yaşında üniversite mezunu olacaktı, ailesi okuldan aldı

Hollanda'nın Eindhoven Teknik Üniversitesi'nde elektrik mühendisliği eğitimi alan ve 9 yaşında 'dünyanın en genç üniversite mezunu' olmaya hazırlanan Laurent Simons ailesinin kararı ile okulu bıraktı.

8 yaşında üniversite mezunu olacaktı, ailesi okuldan aldı
8 yaşında üniversite mezunu olacaktı, ailesi okuldan aldı
GİRİŞ 10.12.2019 14:41 GÜNCELLEME 10.12.2019 15:19
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Laurent, 10. doğum günü olan 26 Aralık'tan önce, şu anda 10 yaşında ABD'deki University of Alabama'dan mezun olan Michael Kearney'e ait olan, dünyanın en genç üniversite mezunu unvanını elde etmek istiyordu.

 

 

Ancak üniversite yönetimi, Laurent'in ünvanı elde etmesi için son zaman olan 26 Aralık'da mezun olmasının gerçekçi olmadığı savundu. Yönetim, buna gerekçe olarak da 9 yaşındaki çocuğun, geçmesi gereken sınav sayısını gösterdi. Üniversiteye göre, daha hızlı bir zaman çizelgesi, Laurent'in akademik gelişimi için uygun değildi.

Lydia ve Alexander Simons çifti ise üniversitenin sunduğu bu takvimi kabul etmediği için Laurent'in eğitimine son verdi.

 

 

Aile, Aralık sonuna kadar Laurent'in lisans eğtimini tamamlayabileceğinin söylenmesine rağmen, okul yönetiminin aniden karar değiştirerek bu tarihi 2020'nin ortalarına uzattığını savundu.

LAURENT'E İNTİHAL SUÇLAMASI DA YAPILDI

Yönetim tarafından kendilerine gönderilen e postalarda, Laurent'in, "olağanüstü çalışma temposuna sahip, eşi görülmemiş derecede yetenekli bir çocuk" olduğunun vurgulandığını belirten aile, üniversiteyi zorbalıkla suçladı.

Anne Lydia Simons, üniversite yönetiminin, ikili sohbetlerde kendilerinden Laurent'e daha fazla baskı yapmalarını istediklerini de savundu.

Baba Alexander, üniversite yönetiminin Laurent'i 'intihalle' suçlamasının bardağı taşıran son damla olduğunu söyedi.

Aileye göre, henüz deney yapılmamış taslak bir makalede, alıntı listesi olmadığı için Laurent'e 'intihal' suçlaması yapıldı.

Laurent de, Instagram hesabı aracılıyığla Eindhoven Teknik Üniversitesi yönetimini yalancılıkla suçlayarak, "Cuma günü okul yönetimi özür diledi ve Aralık ayında eğitimimi tamamlayabileceğimi söyledi" dedi.

Ailesi, Laurent'le çalışmak isteyen birçok üniversite bulunduğunu ve çocuklarının kendi ayakları üzerinde durmaya devam edeceğini söyledi

8 YAŞINDA LİSEDEN MEZUN OLDU

Belçika'nın Oostende kentinde doğan Laurent 6 yaşında liseye başladı.

'Mucize çocuk' olarak adlandırılan Laurent, okulda sıkıldığı için Amsterdam Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde bir araştırma projesine başladı. Belçika'nın Brugge kentinde matematik bilimleri üzerine 8 yaşında lise diploması alan Laurent, ailesi ile birlikte Hollanda'ya taşındı.

ABD'deki Stanford ve Fairfield üniversitelerinin üstün yetenekli çocuklar için açtığı kurslara katılan Laurent, diğer öğrencilerin 10 haftada ustalaştığı bir konuyu, bir hafta içinde kavrayabildi.

Laurent'in, Eindhoven Teknik Üniversitesi Elektrik Bölümü'nde normalde 3 yılda tamamlanması gereken dersleri, 9 ayda verdiği belirtildi.

Büyükbaba ve büyükannesi kalp hastası olan Laurent'in hedefi, kalp rahatsızlıklarını gidermenin yanı sıra, insan ömrünü uzatan çalışmalar yapmak.

Laurent, sıcak ve güneşli hava nedeniyle gelecekte ABD'de, Kaliforniya'da yaşamak istiyor. 

ETİKETLER
laurent simons
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • diyarıbekr 1 yıl önce Şikayet Et
  Zeka ve akıl aynı şey degil Zeki olabilirsin ama akıllı da olmaya bilirsin..
  Cevapla
 • Engin 1 yıl önce Şikayet Et
  Şişirmece olduğuna inanıyorum sistem bu şekilde olamaz zaten 9 yaşında üniversite bitirilmez kimse kimseyi kandırmasın
  Cevapla
 • Hikmet 1 yıl önce Şikayet Et
  En güzel akıl yaradanı tanımaktır inşallah o akıl bunu becerir müslüman olur da Müslümanlara yararlı birisi olur
  Cevapla
 • BİZDE NEDEN YOK 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizim ülkemizde de bu çocuk kadar üstün yetenekli birçok çocuk var ama bizde bu çocuklara 8 yaşında liseyi, 9 yaşında üniversiteyi bitirtecek bir sistem YOK. Bizim üstün yeteneklilerimiz okullarda kapasitelerinin çok altında bir sistemde vakit öldürüp sıkıntıdan patlıyor ve eğitimden nefret eder hale getiriliyor. El alemin çocuklarına özeneceğimize kendi değerlerimizi işleyecek bir sistem oluşturmalıyız bir an önce. YETKİLİLERİMİZE DUYURULUR.
  Cevapla
 • Hilal 1 yıl önce Şikayet Et
  Evet bende begenmiyorum eğitim sistemimizi.Cok yorucu cok anlamsiz dersler var.Cocgu zaman cocuguma uzuluyorum bosuna emek harciyor diye.Daha kisa daha pratik egitim olmali.
  Cevapla
 • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok haklısınız. Türkiyede eğitim sistemi zeki çocuklara tembellik aşılıyor. Bu çocukların çoğu liseye bile varmadan kaybolup gidiyor
  Cevapla
 • Buldozer 1 yıl önce Şikayet Et
  maşallah diyelim.inşallah rabbim Müslümanlığı nasip eder..insanlığa faydalı bir kişi olarak yaşamını devam ettirir inşallah..Amin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Montrö bildirisi için istenen ceza belli oldu!
Türkiye ve Katar zirvesinde 12 anlaşma! Arap Yarımadası'ndaki ülkelere mesaj