Metin dünyaya sızdırıldı! Alacakları Türkiye kararı deşifre oldu

İngiliz haber ajansı Reuters'ın son dakika haberine göre; Türkiye ile Libya arasında anlaşmaya AB ülkelerinin uluslararası hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle karşı çıkacağı ve Yunanistan lehine karar vereceği duyuruldu. Türkiye, Libya ile anlaşmasının 8 Aralık 2019'da yürürlüğe girdiğini açıklarken, muhtırasının tescili için BM'ye bildirimde bulundu. Bir açıklama da Libya müftüsünden geldi.

Metin dünyaya sızdırıldı! Alacakları Türkiye kararı deşifre oldu
Metin dünyaya sızdırıldı! Alacakları Türkiye kararı deşifre oldu
GİRİŞ 12.12.2019 10:41 GÜNCELLEME 13.12.2019 09:08
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

Suriye'nin kuzeydoğusundaki terör yapılanmasına büyük darbe vuran Türkiye, Doğu Akdeniz'de tarihi bir adım daha atmış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" imzalamıştı.

 

Yunanistan'dan Türkiye ve Libya hamlesi! Atina'ya destek: Yanınızdayız

LİBYA ELÇİSİ SINIR DIŞI EDİP TÜRKİYE'Yİ BM'YE ŞİKAYET ETTİLER

 

Anlaşmanın ardından bölgede planları bozulan bazı ülkeler Türkiye'ye karşı harekete geçmişti. İstanbul'da 27 Kasım'da imzalanan "Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Arasında Akdeniz'de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" nedeniyle Atina ile Ankara arasında ipler gerilmiş, Yunanistan Libya Büyükelçisini sınır dışı etmişti. Yunanistan anlaşmanın uluslararası hukuku ihlal ettiğiyle gerekçesiyle Birleşmiş Milletler'e (BM) başvuruda bulunmuştu.

METİN SIZDIRILDI

İngiliz haber ajansı Reuters'ın servis ettiği son dakika haberine göre, Avrupa Birliği'nin (AB) bugün başlayacak ve iki gün sürecek zirvede açıklaması beklenen taslak metne ulaşıldı. Reuters'ın ulaştığı metne göre, AB liderlerinin söz konusu anlaşmada yer alan "deniz sınırlarının Akdeniz'de bulunan üçüncü ülkelerin egemenlik haklarını ihlal ettiğini ve Birleşmiş Milletler'in Denizcilik Hukuku'na da aykırı olduğunu söyleyeceği" ifade ediliyor. Metinde ayrıca "Avrupa Konseyi, Türkiye'nin konu üzerindeki eylemleri karşısında kesin bir şekilde Yunanistan ve (Güney) Kıbrıs ile dayanışma içerisindedir" gibi ifadeler yer aldığı belirtildi.

LİBYA MÜFTÜSÜNDEN TÜRKİYE VE ASKER AÇIKLAMASI

Libya Müftüsü Sheikh Sadiq Al-Ghariani (Şeyh Sadık El Gazi), 27 Kasım'da Libya ile Türkiye arasında imzalanan ve iki ülkenin deniz sınırını belirleyen anlaşmadan dolayı memnuniyet duyduğunu ifade etti. Al-Ghariani Türkiye'nin asker desteği çağrısını hatırlatarak, "Libyalı yetkililer, Halife Hafter'i ve başkente saldıran yabancı destekçilerini püskürtmek için acilen Türkiye'nin askeri desteğini kabul etmeli" dedi.

Libya müftüsünden son dakika Türkiye ve asker açıklaması

TÜRKİYE BM'YE BİLDİRİMDE BULUNDU

Türkiye, Libya ile imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırasının tescili için Birleşmiş Milletler'e (BM) bildirimde bulundu. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Türkiye, Libya ile 27 Kasım'da imzalanan ve 8 Aralık'ta yürürlüğe giren mutabakatın tescil edilmesi amacıyla dün BM'ye bildirim yaptı.

Türkiye-Libya anlaşmasının yürürlüğe gireceği tarih belli oldu

ANLAŞMANIN YÜRÜRLÜĞE GİRDİĞİ TARİH AÇIKLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararda, 27 Kasım'da İstanbul'da imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Libya Devleti Ulusal Mutabakat Hükümeti Arasında Akdeniz'de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası"nın yürürlük tarihinin 8 Aralık 2019 olarak tespit edildiği belirtildi.

Söz konusu karar, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 3'üncü maddesi gereğince verildi.

BAKANLIKTAN "SINIR" PAYLAŞIMI

Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdür Vekili Büyükelçi Çağatay Erciyes, geçen haftalarda Türkiye ile Libya arasında imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası'ndan sonra Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki kıta sahanlığı ve MEB sınırlarını gösteren haritayı sosyal medyada paylaşmış, Erciyes'in paylaşımı, Dışişleri Bakanlığının resmi Twitter hesabı tarafından retweet edildi.

ERDOĞAN'DAN LİBYA AÇIKLAMASI

İngiltere'nin başkenti Londra'daki NATO Zirvesi sonrası Türk gazetecilerin "Libya'da Nisan ayından bu yana devam eden bir süreç var. Gelinen noktada Libya’daki meşru yönetimle, ulusal mutabakat yönetiminin başkanıyla bir anlaşma gerçekleştirildi. Türkiye'nin hamlesiyle harita olması gereken haline getirildi. NATO zirvesinde bu mesele gündeme geldi mi? Bundan sonraki süreçte Doğu Akdeniz politikasında neler olacak?" sorusunu yanıtlayan Erdoğan, "Her şeyden önce Libya mutabakat muhtırasıyla alakalı olarak biz meşru yönetimle bu işi imzalamış bulunuyoruz. Şu anda arkadaşlarımız Meclis'e aktardılar ve Meclis'te bu süreç devam ediyor. Meclis’ten bunun geçmesiyle, süratle bu adımı atarak, iş artık adeta yürürlüğe de girmiş olacak. Ama karşı taraf da tabi bundan rahatsız. Hakları olmayan şeyleri hak edinme durumuna geçenler böyle bir durum olunca tabi sıkıntıya girdiler. Tabi başta Yunanistan olmak üzere Mısır, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, İsrail rahatsız olduğu gibi Avrupa Birliği'ni de tahrik ediyorlar" demişti

NATO Zirvesi dönüşü Türkiye'de de çeşitli açıklamalar yapan Erdoğan, anlaşmadan geri adım atılmayacağını açıklamıştı.

KAYNAK: HABER7
ETİKETLER
ingiltere
YAZDIR
YORUMLAR 48
 • kaptan 1 yıl önce Şikayet Et
  Müttefik dedimiz ÜLKELERIN ALAYI aslinda nasil bir TÜRKIYE düsmanligi ve erdogan karsitligi nda nasil halci birligi olsuturlduklarinin en bariz kaniti Türkiye Libya ile bir anlsma yapiyor yunan itrail misir bundan rahatsiz oluyor havlamya basliyor hemen AB ye kosuyor imdatttt türkiye bizi cok fena soktu diye ve HACLI BIRLIGI yada MÜTTEFIK dedimiz bu kani bozuk milletler den biri dahi cikip demiyor ki anlasma hukuka uygun yada anlasma metnine bakmak gerek haksizlik varmi vs demiyor alayi bize karsi hic sorgulmadan KIN VE NEFRET LERINI kusuyor biz bu müttefikler le mi ülkemizi güvende hissediyoruz yani NATO buradan cikmak bizim icin en hayirli bir karar olur
  Cevapla
 • 01adana 1 yıl önce Şikayet Et
  gendileri bile aldıkları gararın türkiyeye garşı hava civa oldugunu biliyor bunların gararı anca merkep yunanı avudur yoksa yunan hasetinden ortadan ikiye çatlayacak zuhahahaa
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  türkiye ab üyesi degil,libyada ab üyesi degil.kendileri calip kendileri oynasinlar
  Cevapla
 • Derin dışişleri ! 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye Demir yumruk durumuna geçiyor. Sesi en çok çıkan hangi ülkede hangi şirket tespit edildi ! Misli ile ansızın karşılık verilecek ! Hata yapan bedelini ağır tonajlı ödeyecek !
  Cevapla
 • Hacivat 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye rusya cin ile birlesip avrupaya savas acmali hakkini anca böyle alabilir 1 damla petrol 1 damla kandan daga degerlidir Chor chill
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çaresiz annenin gözyaşları: İsrail'den mezarlığı taşıma zulmü
Cevizoğlu: Sizin kuracağınız iktidar ülkenin bekasından daha mı önemli