İngiltere'de Muhafazakar Parti tek başına iktidara geldi

İngiltere'de sandık çıkış anketine göre Muhafazakar Parti tek başına iktidara geldi.

İngiltere'de Muhafazakar Parti tek başına iktidara geldi
İngiltere'de Muhafazakar Parti tek başına iktidara geldi
GİRİŞ 13.12.2019 01:17 GÜNCELLEME 13.12.2019 01:49
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

İngiltere'de sandık çıkış anketine göre Muhafazakar Parti tek başına iktidara geldi.

 


İngiltere'de yapılan erken genel seçimde Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti, sandık çıkış anketine göre tek başına iktidara geldi. 

Oy verme işleminin saat 22.00 (TSİ 01.00) sona ermesiyle BBC, Sky News ve ITV tarafından ortaklaşa yapılan sandık çıkış anketinin sonuçları açıklandı.

Buna göre, Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti, 368 sandalye ile seçimi ilk sırada tamamladı. Böylece Muhafazakarlar, salt çoğunluk olan 326'yı geçerek 2 yıl aradan sonra yeniden tek başına iktidara geldi.

Johnson'ın en büyük rakibi konumundaki Jeremy Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi ise 191 sandalye ile ikinci oldu. Böylece İşçi Partisi, 2017'de kazandığı 262 sandalyeden 71'ini kaybederek tarihinin en kötü yenilgilerinden birini aldı.

Seçimde İskoç Ulusal Partisi 55, Liberal Demokratlar 13, Yeşiller 1 ve diğer bölgesel partiler de toplam 22 sandalye elde etti. 

Sandık çıkış anketi kesinlik ifade etmese de, genellikle doğru çıkıyor. Oyların sayılmasıyla elde edilecek ilk sonuçların da bir saat içinde açıklanması bekleniyor. 

BREXİT KESİNLEŞTİ 

Bu sonuca göre Johnson, AB'yle vardığı Brexit anlaşmasını başka bir partinin desteğine gerek kalmadan 650 üyeli Avam Kamarasında geçirebilecek ve İngiltere, 31 Ocak 2020'de AB'den ayrılmış olacak. 

Johnson, tek başına iktidara gelmesi durumunda ilk işinin Brexit anlaşmasını parlamentoya getirmek olacağını söylüyordu.   

2017'de yapılan erken seçimde Muhafazakarlar 317, İşçi Partisi 262, İskoçya Ulusal Partisi 35 ve Liberal Demokrat Parti 8 sandalye kazanmıştı. 

Tek başına iktidarı kaybeden Muhafazakar Parti, Kuzey İrlanda'nın Demokratik Birlik Partisi'nin desteğiyle azınlık hükümeti kurmuştu.

Ancak eski Başbakan Theresa May, bu tablonun bir sonucu olarak AB'yle vardığı Brexit anlaşmasını Avam Kamarasında geçirmekte başarısız olmuştu. 

May'in istifasıyla Başbakanlık koltuğuna oturan Johnson, Brexit düğümünün çözülebilmesi için 12 Aralık'ta erken genel seçime gidilmesini istemişti. 

ETİKETLER
ingiltere
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • bozkurt 9 ay önce Şikayet Et
  yan avrupa yan tek ulkeli donemlere geciyoruz cunku ab ligi calismayan uretmeyen sadece bir kac tane ulkenin uretip diger asalak ulkeleri besledigi bir topluluk simdi onlari din kardesligide kurtaramayacak para gunumuzde cok onemli abd de natoyu birakirsa avrupa cort olur
  Cevapla
 • mustehzi 9 ay önce Şikayet Et
  avrupanin dagilmasinin resmilesmesinden dolayi memnuniyetmizi dile getirmek isterim. kutlamalar baslasin :)
  Cevapla
 • Osman 9 ay önce Şikayet Et
  Oylari halk verdi kraliyet saydi. Demek ki kraliyet ailesinin isine boyle geldi.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Trabzonspor, Sörloth'u KAP'a bildirdi
Son dakika: Erdoğan sinyali vermişti! Valilikten 65 yaş için yeni karar