Son dakika haberi: ABD Savunma Bakanı Esper'den İncirlik ve Kürecik açıklaması

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gerekirse İncirlik ve Kürecik üslerinin kapatılabileceğine yönelik açıklamalarına ilişkin, "Bu konu daha önce bana gelmedi. Ben de ilk kez gazetelerden gördüm ve dolayısıyla bundan tam olarak ne kastettiklerini ve ne ölçüde ciddi olduklarını mevkidaşımla konuşmam gerekir" dedi.

GİRİŞ 17.12.2019 08:31 GÜNCELLEME 17.12.2019 08:32
Bu Habere 89 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı bir televizyon programında 1915 Olaylarını "Ermeni Soykırımı" olarak tanıyan ABD tasarısıyla ilgili olarak "Gerekirse İncirlik'i de Kürecik'i de kapatırız" açıklaması dünyanın bir numaralı gündem maddesi oldu. Dünya ajanslarının son dakika olarak geçtiği haberle ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Esper, 2. Dünya Savaşı sırasında 5 bin Amerikan askerinin öldürüldüğü Ardenler Taarruzu'nun yıl dönümü için gittiği Lüksemburg'dan dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Senatosunun yaptırım tasarısına karşı Türkiye'nin İncirlik ve Kürecik'i Amerikan askerlerine kapatma konusundaki açıklamalarına ilişkin bir soruya yanıt veren Esper şu ifadeleri kullandı: 

"Bu konu daha önce bana gelmedi. Ben de ilk kez ifade ettiğiniz üzere gazetelerden gördüm ve dolayısıyla bundan tam olarak ne kastettiklerini ve ne ölçüde ciddi olduklarını mevkidaşımla konuşmam gerekir."

 

 

Kürecik radar üssü konusunun NATO tarafından görüşülmesi gerektiğini anlatan Esper, "Tabi öncelikle onların egemen bir devlet olduğunu söylemek gerekir. Dolayısıyla NATO veya yabancı kuvvetleri kendi topraklarında barındırma veya barındırmama konusunda doğal hakları var. Ancak dediğim gibi dediklerinde ciddi iseler bu bir ittifak meselesi olur, ittifaka olan bağlılığınızla ilgilidir." dedi. 

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi'nde gerçekleştirilen ATV-A Haber ortak yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlarken İncirlik ve Kürecik'e ilişkin şu değerlendirmede bulunmuştu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın,

"Şimdi bunların hepsi bizim tasarrufumuzda olan kararlardır. Böyle bir kararı vermemiz gerektiği anda bu kararı alma yetkisi bize aittir. Yeri geldiği zaman otururuz, bütün heyetlerimizle beraber kapatılması gerekiyorsa İncirlik'i de kapatırız, kapatılması gerekiyorsa Kürecik'i de kapatırız. Bütün mesele, eğer karşımıza bizim yaptırımlar gibi tedbirlerin hayata geçirilmesi durumunda, biz de bunlara mütekabiliyet çerçevesinde gereken cevabı veririz. ABD'nin ilişkilerimizde tamiri mümkün olmayan adımlar atmaması her iki taraf için de çok önemlidir."

Türkiye'nin bir kabile devleti olmadığına vurgu yapan Erdoğan, "780 bin kilometrekarelik ve 2 bin yılı aşkın bir tarihe sahip olan Türkiye'ye bu tür yaklaşımları reva görmek karşılıksız kalacak bir şey değildir. Bunun için de ne gerekiyorsa, mütekabiliyet esasına dayalı olarak biz bu adımları atarız. Kaldı ki biz sizinle stratejik ortağız. Biz senle NATO'da ortak değil miyiz? Beraberiz. NATO'da beraber olduğumuza göre, yok model ortak, yok stratejik ortak, yapılanlar ne? Bu stratejik ortaklığa yakışıyor mu? Nasıl böyle bir şey yapabilirsiniz, bunların oturup düşünmesi lazım. Bunlar farklı hareket etmeye devam ederlerse bizim de tabii ki buna karşı vereceğimiz cevabımız var." ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapmış olduğu, ''Gerekirse İncirlik'i kapatırız'' açıklamasını değerlendiren Rus emekli Albay Viktor Litovkin, ABD'nin Türkiye'ye karşı yapmış olduğu hatalar sonrasında eğer İncirlik'i kaybederse Orta Doğu'da büyük sıkıntı yaşayacağını belirtti.

Öte yandan Erdoğan'ın açıklaması sonrası Rus Sputnik International'e konuşan bir Pentagon kaynağı, Türkiye ile ilişkilerini korumak için çaba gösterdiklerini ifade etti. Kaynağa göre, Washington Türkiye'yi S-400 ve Suriye konusunda daha yapıcı bir politikaya teşvik ederek diyalog kurmaya çalışıyor.

 
 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
incirlik
YAZDIR
YORUMLAR 89
 • Ankara 2 yıl önce Şikayet Et
  İttifaka bağlılığı olmayanların başında siz geliyorsunuz. Kafanıza göre asker göndermek terör örgütlerine her türlü desteği vermek müttefik olduğunuz devletin arkasından her türlü sahtekarlığı yapmak sizin uzmanlık alanınız. Hiçbir ülke bu konufa sizin elinize su dökemez endişe etme...
  Cevapla
 • Nusret 2 yıl önce Şikayet Et
  Evet ne ölçüde ciddiyiz, göstermek lâzım!
  Cevapla
 • mahir 2 yıl önce Şikayet Et
  katilamerikadefol
  Cevapla
 • Dik dur egilme 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu millet seninle Reis!
  Cevapla
 • haydar 2 yıl önce Şikayet Et
  Onlar nato ortagida biz nato artığımıyız ÇIKALIM natodan.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den fahiş fiyat açıklaması
İlk defa göreceğiniz 1980'li yılların Türkiye'si...