Irak 'Mehdi Ordusu'nu aktif etti! Türkiye, Rusya ve Çin'den açıklama, ABD'den karar

Iraklı Şii lider es-Sadr tarafından yayımlanan son dakika bildirisinde, ABD karşıtı "Mehdi Ordusu" yeniden aktif edildi. ABD adına Pompeo'dan yeni açıklama gelirken, BM, Türkiye, Rusya, Çin, Fransa, Hollanda, Almanya, Netanyahu, Putin, Pakistan ve Irak'tan da Kasım Süleymani'nin ölümü sonrası açıklamalar yapıldı. İngiltere, Ortadoğu'daki üslerinin güvenliğini artırırken, Twitter'da "3. Dünya Savaşı" tartışması çıktı.

GİRİŞ 03.01.2020 18:30 GÜNCELLEME 31.01.2020 09:46
Bu Habere 502 Yorum Yapılmış

Irak ve Suriye'de gerçekleştirdiği gizli ve kanlı operasyonlarla "gölge komutan" sıfatını alan Kasım Süleymani, ABD Başkanı Donald Trump'ın talimatıyla Bağdat'da düzenlenen operasyonla öldürüldü.

 

"MEHDİ ORDUSU AKTİF EDİLDİ"

 

Süleymani'nin ölümünün ardından son dakika bir açıklama yayımlayan Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr, 2008 yılında bizzat kendisi tarafından lağvedilen "Mehdi Ordusu"nun tekrar aktif ettiğini duyurdu.

Yaptığı açılamada Irak'ı korumaları için kendi emrindeki milislere talimat veren Sadr, "Vatansever Irak direnişinin lideri olarak, tüm mücahitlere, özellikle Mehdi Ordusu'na, ve tüm vatansever ve disiplinli guruplara Irak'ı korumak için hazır olma emri veriyorum" ifadelerini kullandı.

"MEHDİ ORDUSU" KİMDİR?

"Mehdi Ordusu" ABD'nin Irak'ı işgali sırasında direniş gösteren gruplardan biri olarak kayıtlara geçmişti. Ordu, bizzat 2008 yılında yine Sadr'ın emriyle dağıtılmıştı.

Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr....

ACİL KODUYLA DUYURDULAR

Washington yönetimi, Irak'ta bulunan tüm Amerikan vatandaşlarından ülkeyi derhal terk etmelerini istedi.

ABD'DEN YENİ ASKER SEVKİYATI

Amerikan NBC News televizyonunun ABD savunma yetkililerine dayandırdığı haberine göre, Amerikan ordusunun 82'nci Hava İndirme Tümeninden 3 bin 500 askerin daha Orta Doğu'ya sevk edildiği belirtildi.

RESMİ AÇIKLAMA BEKLENİYOR

Askerlerin tam olarak nereye konuşlandırılacağına ilişkin detaylar verilmezken, söz konusu kuvvetin ağırlıklı olarak Kuveyt'e konuşlandırılacağı ifade edildi. Bu konuda sessizliğini koruyan Pentagon'un gün içinde resmi bir açıklama yapması bekleniyor.

RUSYA'DAN AÇIKLAMA

Süleymani'nin ölümü sonrası Rusya'dan da bir açıklama geldi. Moskova yönetiminden yapılan açıklamada, "ABD'nin İran'ın üst düzey askeri komutanını öldürmesi gerginliği artıracak" denildi.

Süleymani ve Hamaney...

ÇİN'DEN AÇIKLAMA

Çin Dışişleri Sözcüsü Geng Shuang, günlük basın toplantısında gelen Süleymani sorusuna, "Pekin yönetiminin uluslararası ilişkilerde güç kullanımına her zaman karşı çıktı. Başta ABD olmak üzere tüm tarafları itidalli davranmaya çağırıyoruz" yanıtını verdi. Çin’in gelişmeleri çok yakından izlediğini belirten sözcü, "Orta Doğu'da istikrar ve barışın korunması gerektiğini" söyledi.

FRANSA'DAN VATANDAŞLARINA UYARI

Tahran'daki Fransa Büyükelçiliği İran'daki vatandaşlarını, İran ordu komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesinden sonra meydanlardan uzak durmaya çağırdı.

HOLLANDA VE İNGİLTERE'DEN AÇIKLAMA

Hollanda hükümeti vatandaşlarından derhal Bağdat'ı terk etmelerini isterdi. İngiliz Ordusu, Orta Doğu'daki üslerinde güvenliği artırırken, İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab ise, İranlı Komutan Süleymani'nin öldürülmesinden sonra tüm tarafların gerginliği düşürmesini istedi ve "Daha fazla çatışma, hiç kimsenin çıkarına değil" açıklaması yaptı.

"SAVAŞIN FİTİLİ ATEŞLENMİŞTİR"

Süleymani'ye yapılan operasyonu kınayan Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, saldırının bölge ve tüm dünyayı savaşa götürecek bir egemenlik ihlali olduğu konusunda uyardı. Parlamentoyu acil toplantıya çağıran Irak lideri, "Resmi görev yapan Iraklı askeri liderin suikastı Irak halkı, devleti ve hükümetine karşı düşmanlıktır. Iraklı ve kardeş ülkelerden (İran) askeri liderlerin Irak topraklarında tasfiye edilmesi, ülkemizin egemenliğine yönelik ihlaldir, vatanın onuruna saldırıdır. Ayrıca bu saldırı Irak ve bölgede yıkıcı bir savaşın fitilini ateşlemiştir. Saldırı, ABD askerlerinin Irak'taki varlığına yönelik şartlara da aykırıdır" ifadelerini kullandı.

ALMANYA'DAN AÇIKLAMA

"İranlı generalin öldürülmesi İran'ın bir dizi provokasyonuna ABD'nin verdiği bir reaksiyon" diyen Alman Hükümet Sözcü Yardımcısı Ulrike Demmer, "Krize diplomatik bir çözüm bulunduğunu görmek istiyoruz" ifadelerini kullandı

DİNİ LİDERDEN AÇIKLAMA

Iraklı Şii din adamı Ayetullah Sistani ise, ABD'nin operasyonunu "ahlaksız saldırı" olarak niteleyerek kınadı. Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih de Kasım Süleymani'nin öldürülmesini kınadı

ÜÇ GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

İran'ın dini lideri Ali Hamaney, devlet televizyonunda yayımlanan açıklamasında, Süleymani'nin "cennete gittiğini, suçluları çok sert bir intikamın beklediğini" söyledi: "Süleymani'nin öldürülmesi, ülkede İsrail ve ABD karşıtı direniş motivasyonunu iki katına çıkaracaktır. Süleymani'nin artık olmaması çok acı ama mücadelemiz zafer kazanana kadar devam edecek. Suçluların hayatı acı bir hâl alacak. Şehitlik, bunca yıllık bitmek bilmeyen çabalarının bir ödülü oldu. Ancak dün geceki olayda aptal ellerini onun ve diğer şehitlerin kanına bulayan suçluları çok sert bir intikam bekliyor."

Hamaney ayrıca ülkede üç günlük yas ilan edildiğini açıkladı.

"III. DÜNYA SAVAŞI"

Dünyanın gündemi bir anda İran olurken, sosyal medyada ise "3. Dünya Savaşı mı başlıyor" soruları gündeme geldi. "World War 3" hashtagi altında yaklaşık 1 milyon 650 bin tweet atılırken, "Dünya Savaşı" hashtagi altında da 3 binin üzerinde tweet atıldı.

SAVAŞ UÇAKLARI HAREKETE GEÇTİ

İran devlet televizyonunun aktardığına göre, Kudüs Gücü Komutanı Süleymani'nin öldürülmesinin intikamını alma sözü veren İran, sınır boyunca F-14 savaş uçakları konuşlandırdı. Savaş uçaklarının devriye ve manevra yaptığı, alarmda olduklarını belirtti.

NETANYAHU'DAN AÇIKLAMA

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD'nin operasyonunu "meşru müdafaa" olarak nitelerken, Tel Aviv yönetiminin Washington'un yanında durduğunu söyledi. Kasım Süleymani'nin Amerikan vatandaşları ve diğer birçok masum insanın ölümünden sorumlu olduğunu söyleyen İsrail lideri, "İsrail gibi ABD'nin de kendini koruma hakkı vardır" dedi.

ABD'DEN YENİ AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Kasım Süleymani'nin ortadan kaldırılması kararını İngiltere Dışişleri Bakanı Raab ile görüştü. Pompeo, Kasım Süleymani'nin ortadan kaldırılması yönünde Trump'ın aldığı kararı Çin Politbüro Üyesi lang Jiechi'ye de anlattı. Pompeo, "Sadece Süleymani'nin öldüğünü teyit edebilirim. ABD gerilimin azaltılmasına bağlı olmaya devam ediyor. ABD, bölgedeki Amerikan varlıklarını güçlendirmek için yapabileceğini her şeyi yaptı. İran ile savaş peşinde değiliz, ancak geride durup Amerikalıların hayatlarının riski girmesini izlemeyeceğiz. Süleymani'nin ölümü sonrasında dünya daha güvenli bir yer" diye konuştu.

İSVİÇRE ABD'NİN MESAJINI İRAN'A İLETTİ

İsviçre Dışişleri Bakanlığı, Tahran'daki Temsilcisinin İran'ın Süleymani'nin öldürülmesi konusundaki pozisyonu hakkında bilgilendirildiğini, kendilerinin de ABD'nin İran'a olan mesajını ilettiğini duyurdu.

ARAP ÜLKESİNDEN AÇIKLAMA

Lübnan Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Bağdat saldırısını kınadı ve bunun Irak'ın egemenliğinin ihlali olarak değerlendirdiğini duyurdu.

TÜRKİYE'DEN AÇIKLAMA

Türk Dışişleri'nden yapılan açıklamada, "Bölgede tırmanan ABD-İran gerginliğinden derin endişe duyuyoruz. Özellikle Irak'ın çatışma alanı haline getirilmesinin hem Irak'ın, hem de bölgemizin barış ve istikrarına zarar vereceği uyarısını kuvvetle tekrar vurguluyoruz. Bu çerçevede, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve beraberindekilerin bulunduğu konvoya yönelik bugün sabah saatlerinde Bağdat'ta gerçekleştirilen ABD hava operasyonunun bölgedeki güvensizlik ve istikrarsızlığı artıracağı aşikardır. Bölgemizde istikrarı tehdit eden bu gibi tırmandırıcı adımların şiddet sarmalını artıracağı ve bu durumdan tüm tarafların zarar göreceği bilinmelidir. Türkiye bölgede dış müdahalelere, suikastlara ve mezhepçi çatışmalara her zaman karşı olmuştur. Bu nedenle tüm tarafları sağduyu ve itidal içinde hareket etmeye, bölgemizin barış ve istikrarını tehlikeye atacak tek taraflı adımlardan kaçınmaya ve diplomasiye öncelik vermeye davet ediyoruz" denildi.

PUTİN'DEN AÇIKLAMA

İran'ın dini lideri Hamaney'in en yakınındaki isim olarak bilinen ve ABD tarafından öldürülen General Kasım Süleymani'nin ölümü sonrası Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den ilk açıklama geldi. Putin, "İranlı generalin öldürülmesinin Ortadoğu'daki durumun daha da kötüye gitmesi riskini artırıyor" dedi.

BM'DEN DE AÇIKLAMA GELDİ

Birleşmiş Milletler, "Körfez’deki tansiyonun yükselmesinden endişe duyuyoruz. Dünya Körfez'de yeni bir savaşı kaldıramaz" açıklamasını yaptı.

PAKİSTAN: BÖLGE BARIŞINI TEHDİT EDİYOR

Pakistan Dışişleri Bakanlığından, İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesiyle ilgili isim verilmeden yapılan açıklamada, gelişmelerin bölge barışını tehdit ettiği bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, yaşananların endişe verici olduğu belirtilerek, "Orta Doğu'da yaşanan endişe verici gelişmeler, bölgenin barış ve istikrarını tehdit ediyor" ifadeleri kullanıldı.

Egemenlik ve toprak bütünlüğü konularının saygı duyulması gereken temel Birleşmiş Milletler (BM) ilkesi olduğu vurgulanan açıklamada, "Tek taraflı adımlardan ve güç kullanımından kaçınılmalı" denildi.

Tarafları, hukuka en üst düzeyde riayet etme çağrısı yapılan açıklamada, "Tüm taraflar, BM kararları ve uluslararası hukuka en üst düzeyde uymaya, tansiyonu tırmandırmamak için yapıcı tutum sergilemeye ve sorunları diplomatik yollarla çözmeye davet edilmelidir" ifadelerine yer verildi.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 502
 • MEHDİ GÖK 2 yıl önce Şikayet Et
  ey müslümanlar bunu iyi bilin ki müslüman olmayanlara asla güvenmeyin dost edinmeyin onlar ancak birbirlerinin dostudurlar.Birbirlerinizle savaşmayın,kavga etmeyin,birbirinize düşmeyin. En son müslümanların birbirlerine düştükleri yerlerCezayir,Afganistan,Türkiye,Suriye,Irak,Mısır, Nicerya,Sudan,Somali,lübnan Arakan ve Filistin.Çare İslam Birliğini sağlayıp yaşı ne olursa olsun onun liderliğinde birleşip mesela İSTANBULu 60 ı aşkın islam ülkelerinin genel başkenti yapıp diğer başkentler yerel başkent olacaken ufak bir anlaşmazlığı derhal giderilekki hem islam ülkeleri hem dünya huzur bulsun.Yoksa kan ve gözyaşı dinmez.
  Cevapla
 • Gökmen sıraç 2 yıl önce Şikayet Et
  İran'la savaşı göze alamaz ABD korkusundan gel masaya diyip duruyor. Korkmasa elinden geleni ardına koyma der. Ki savaşırsa gücünün zayiflayacagini ve Rusya'nın savaş dışında kalırsa kendisinden daha güçlü bir duruma geçeceğini bildiği icin, savaşmaz dünyanın süper gücü unvanını yitirmez.
  Cevapla
 • Mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Bilmiyorum
  Cevapla
 • Selim Abi 2 yıl önce Şikayet Et
  Şia hilali kırıldı,şeytan yetim kaldı.Süleymani Büyük Şeytanın Büyük dedesiydi,bidatın ve sapıklığın atasıydı,Ehli Sünnetin Hizmetkarı Mesihin ortaya çıkmasına 1 adım daha yaklaşıldı.
  Cevapla
 • N5324 2 yıl önce Şikayet Et
  Bence amerikalı vursun masum ülkeleri kendi oyunlarına musallat etiler amerikayı çok zor günler bekliyor. Dayan amerika vuracaklar.sizi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan Ethem Bey Camii'nin açılışını yaptı
Son dakika: 17 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı!