İngiltere Süleymani krizinde ABD'yi destekledi!

İngiltere Dışişleri Bakanı Raab, ABD'nin İranlı General Kasım Süleymani'yi Irak topraklarında öldürmesini nefsi müdafaa diye nitelendirdi ve ABD'yi "anladıklarını" söyledi.

İngiltere Süleymani krizinde ABD'yi destekledi!
İngiltere Süleymani krizinde ABD'yi destekledi!
GİRİŞ 05.01.2020 14:56 GÜNCELLEME 05.01.2020 15:55
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC'ye konuşan İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, "ABD'nin eylemini anlıyoruz. Bu onların kararıydı ama biz de bunu niçin yaptıklarını anlıyoruz. Meşru müdafaa hakları var." ifadelerini kullandı.

 

 

Süleymani'nin İran Devrim Muhafızları içinde Kudüs gücünün komutanı olduğunun altını çizen Raab, "Bu, Devrim Muhafızlarının bölgedeki ülkeleri istikrarsızlaştıran, İran etkisini artırmaya çalışan ve orada meşru şekilde bulunan Batılı ülkelere saldıran kanadıdır. Sadece Irak'ta değil, bütün bölgede vekillerle, milislerle ilişki Süleymani'nin görev tanımıydı. Sadece bu ülkeleri istikrarsızlaştırmak için değil, Batılı ülkelere saldırmak için de. Bu koşullarda meşru müdafaa geçerlidir." diye konuştu.

"ORTA DOĞU'DA BÜYÜK BİR SAVAŞ GÖRMEK İSTEMİYORUZ"

Raab, İran'ın uzun süredir bölgede istikrarsızlaştırıcı eylemlerde bulunduğunu, ABD'nin ve Fransa'nın bu ülkeye diplomatik yolu sunduklarını ancak İran'daki liderliğin bunu tercih etmediğini ileri sürerek "Şimdi önemli olan gerilimi düşürmek, biraz istikrar sağlamaya çalışmak ve İran'ın hiç kuşkusuz şer eylemlerini sınırlandırırken, bir yandan da buradan çıkış için diplomatik yolun açık kalmasını temin etmektir." değerlendirmesinde bulundu.

 

 

"Orta Doğu'da büyük bir savaş görmek istemiyoruz." diyen Raab, bundan sadece teröristlerin yararlanacağını söyledi.

Cuma gününden bu yana Amerikalı mevkidaşı Mike Pompeo ile temas halinde bulunduğunu aktaran Raab, perşembe günü de yüz yüze görüşme için Washington'a gideceğini açıkladı.

İngiltere, dün vatandaşlarını İran ve Irak'a seyahat etmemeleri konusunda uyarmış, donanmaya ait "HMS Montrose" ve "HMS Defender" gemilerinin de yeniden Hürmüz Boğazı'nda devriye yapacağını duyurmuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 14
 • Ahm 4 yıl önce Şikayet Et
  İt. İti. Isırmaz.
  Cevapla
 • yusuf 4 yıl önce Şikayet Et
  sasirmadik
  Cevapla
 • çetin ak 4 yıl önce Şikayet Et
  evet savas istemiyorlar sadece geldikleri ulkelerin petrollerini altinini ve degerli ne varsa alip gitmek istiyorlar
  Cevapla
 • yalcin 4 yıl önce Şikayet Et
  Sari it çakalın kardeşidir
  Cevapla
 • Yakub 4 yıl önce Şikayet Et
  Hiç ayrı değillerdi zaten. Amerika İsrail ve sonra sıra Ingiltere nin sonu feci olacak inşaAllah. Ey Ingiltere lütfen çöküş sıranı bekle. Aldığınız ahlar insanlığın vicdanını titretiyor. Paparazziler ile dünyayı aptal yerine koymak neymiş göreceksiniz bir gün. Yaşasın cehennem zalimler için hainler için siyonistler emperyalistler ve münafıklar için.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Refah'taki katliama ABD imzası!
Filistin’de iki lider, aynı sitem: Ümmetin suskunluğundan böyle şikayetçi oldular