ABD Genelkurmay Başkanı Miley açıkladı: Bizi adım atmak zorunda bıraktı

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, Süleymani'nin saldırı hazırlığında olduğuna ilişkin, "O istihbarat bilgisine güveniyorum. Bizi adım atmak zorunda bıraktı. Acildi ve ölçü ve çerçevesi bakımından oldukça netti. Süleymani kararını almamış olsaydık Amerikan kuvvetlerine karşı önemli ölçüde ihmalkarlık etmiş olacaktık" dedi.

ABD Genelkurmay Başkanı Miley açıkladı: Bizi adım atmak zorunda bıraktı
ABD Genelkurmay Başkanı Miley açıkladı: Bizi adım atmak zorunda bıraktı
GİRİŞ 07.01.2020 01:57 GÜNCELLEME 07.01.2020 02:04
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, Savunma Bakanı Mark Esper ile Pentagon'daki basın merkezinde ortak basın toplantısı yaptı. 

 

 

Kasım Süleymani'nin öldürülmesi kararını değerlendiren Milley, Bakan Esper ile birlikte Süleymani'nin hazırlığını yaptığı saldırılara ilişkin istihbarat verilerini incelediğini belirterek, "O istihbarat bilgisine güveniyorum. Bizi adım atmak zorunda bıraktı. Acildi ve ölçü ve çerçevesi bakımından oldukça netti." dedi. 

Milley, şu değerlendirmelerde bulundu:

 

 

"Tam olarak kimi veya nereyi hedef alacağını ifade ediyor muydu? Hayır ama ABD'nin bölgedeki güçlerine karşı önemli ölçüde bir çatışma gücünü koordine ediyordu, planlamalar yapıyordu ve güçleri senkronize ediyordu. Kaynak ve istihbarat metodunun güvenliği için bunun ötesine geçemem ama şunu ifade edebilirim: Biliyorum istihbaratı bir bahane olarak kullandığımız veya yalan söylediğimizi ifade edenler var, ama şunu hem kapalı toplantılarda ve kamuoyuna belirtmeliyim ki bu konuda karar verenler olarak Süleymani kararını almamış olsaydık, Amerikan kuvvetlerine karşı önemli ölçüde ihmalkarlık etmiş olacaktık." 

"IRAK'IN KARARI BAĞLAYICI DEĞİL"

Savunma Bakanı Esper ise ABD Başkanı Trump'ın İran'a ait kültür yapılarını hedef alma tehdidine ilişkin bir soruya "Silahlı çatışma kanunlarına uyacağız." karşılığını verdi. 

Irak Parlamentosunun ABD askerlerinin ülkeden çekilmesine ilişkin kararını da değerlendiren Esper, Irak halkının ABD'nin ülkede kalmasını istediğini vurguladı. 

Esper, "Oylamaya bakarsanız Kürtler katılmadı, Şiiler ise oylamada namlunun ucundaydılar. İran destekli gruplar onları tehdit ediyor. Bu durum Irak halkının kendi ülkelerinde maruz kaldığı berbat bir durum." diye konuştu. 

ABD'nin, Irak Parlamentosunun oylamasını bağlayıcı bulup bulmadığına ilişkin bir soruya karşılık ise Esper, "Bu oylamanın bağlayıcı olmadığı söylendi zaten. Irak Parlamentosu da bu kararı 'bağlayıcı değil' diye kategorize etti. Dolayısıyla bağlayıcı değil ve bir süreçten geçmesi gerekir." ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR 2
  • seyfi almaz 2 yıl önce Şikayet Et
    farzedelimki müslüman herhangi bir ülke israile girmis israili sömürüyo yahudileri asip kesiyor yahudi kadinlara tecavüzler ediliyor vede israil parlementosu isgalci devletin cikmasini istiyor isgalci devlettev cikmiyor aceba neler olurdu --dünya ayaga kalkarmiydi kalkmazmiydi aceba-- yer yerinden oynardi
    Cevapla
  • Anonim 2 yıl önce Şikayet Et
    Japonya nın arabulucu olması ve bu açıklama sanki ben yanlış yaptım kabul ediyorum anlamında gibi. Lakin bu çok amatörce ve korkakça olur, corç planına çalışmış Irak İran a teslim edilecek, dikkatimizi bu konudan uzak tutmalıyız
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Halk TV'de 'AK Parti'nin oyları artıyor' dendi: Yüzler düştü
Libya'dan petrol ve gaz çağrısı! Resmen ilan edildi