4 ülkeden ortak Türkiye kararı

Son Dakika Haberi: Türk birlikleri Libya’ya ulaşınca panikleyen Mısır, BAE, Suudi Arabistan ve Yunanistan yine ittifak arayışlarına başladı. Türkiye karşıtı cephenin sözcülüğünü Mısır yapıyor. Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü, Almanya, AB ve BM’ye Türkiye’yi şikayet etti. Mısır, Fransa, İtalya, Yunanistan ve Rum Yönetimi de Kahire’de Türkiye'ye karşı toplandı düzenleme kararı aldı.

4 ülkeden ortak Türkiye kararı
4 ülkeden ortak Türkiye kararı
GİRİŞ 07.01.2020 08:06 GÜNCELLEME 08.01.2020 06:24
Bu Habere 95 Yorum Yapılmış

Son Dakika Haberi: Libya’ya asker gönderme tezkeresinin kabulünün ardından bazı ülkelerin başkentlerinde başlayan hareketlenme yerini paniğe bıraktı. Başta Mısır, Suudi Arabistan, BAE ve Yunanistan olmak üzere birçok ülke Türkiye’ye karşı ittifak oluşturma çabasına hız verdi.

 

ORTAK KORKU TÜRKİYE

Türkiye karşıtı ittifakın lokomotifliğini darbeci Sisi yönetiminde Mısır üstlendi. Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü, Almanya, Avrupa Birliği (AB)ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşerek Türkiye’nin faaliyetlerini şikayet etti. Mısır Dışişleri Bakanı Şükrü, Fransız ve İtalyan mevkidaşları ile da ayrı ayrı telefon görüşmesi yaptı.

 

SUUDİLERE ZİYARET

Mısır basını, görüşmelerin ana gündeminin Ankara olduğunu, 3 ülkenin “Türkiye’nin Libya’ya asker göndermesinin bölge güvenliğini tehdit edeceği” ortak görüşünde buluştuğunu iddia etti. Dışişleri Bakanı Şükrü’nün son durağı ise Suudi Arabistan oldu. Riyad’da Suudi Bakan Prens Faysal Al Suud’la gerçekleştirilen görüşmede “kaygı verici bölgesel konulara karşı sürekli işbirliğinin” ele alındığı vurgulandı.

KOMİTE ‘ACİL’ TOPLANDI

Kahire, ülkedeki AB büyükelçileri ile ABD Büyükelçisi ile de toplantı düzenledi. Toplantılarda uluslararası yasaları ihlal ettiği öne sürülerek Türkiye’nin durdurulması istendi. Büyükelçilere “Türk askeri müdahalesi korkunç sonuçlar doğurabilir” mesajı verildi. Mısır Parlamentosu’nun Dışişleri Komitesi de Türkiye gündemi ile ‘acil’ toplandı. Ülke basınında yer alan haberlere göre toplantıda Türkiye saldırganlıkla suçlandı. Komite NATO ve Akdeniz’e sınırı olan ülke parlamentoları ile iletişime geçme kararı alındı.

4 ÜLKE KAHİRE BULUŞACAK

Sisi’nin diğer hamlesi, Türkiye’ye karşı 4 ülkeyi Kahire de toplamak olacak. Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Mısır, Fransa, İtalya, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) dışişleri bakanlarının katılımıyla yarın Libya toplantısı düzenlenecek. Toplantıda Libya’da son dönemde yaşanan hızlı gelişmelerin değerlendirileceği kaydedilen bakanlık açıklamasında, şu ifadelere yer verildi: “Libya’daki kriz tüm yönleriyle kapsamlı bir şekilde ele alınarak çözüm yolları görüşülecek. Çözüm çabalarını engelleyebilecek her şeyle yüzleşme yöntemlerinin ele alınacağı beşli toplantıda ayrıca, Doğu Akdeniz’deki son gelişmeler de genel hatları ile masaya yatırılacak.”

TÜRKİYE’YE KARŞI TATBİKAT

Mısır’ın son hamlesi ise Akdeniz’de büyük ölçekli bir askeri çıkarma tatbikatı oldu. Mısır Deniz Kuvvetlerine ait korvetler, fırkateynler ve 1 denizaltının yanı sıra F-16 uçakları ve helikopterler de katıldı. Mısır basını paraşütçü birliklerin de katıldığı tatbikatla ‘Türkiye’ye gözdağı’ verildiğini iddia etti.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 95
 • Arslan 8 ay önce Şikayet Et
  Vah vah bizde çok korktuk aman kimle ittifak kurarsanız kurun yenilgiye mahkumsunuz çünkü katilsiniz
  Cevapla
 • Hazarfen 8 ay önce Şikayet Et
  Yavuz neden memluklerle savaştı, onlarda müslümandı diye düşünürdüm. Sonra okudum ki; memlük osmanlıya karşı safevi ve ceneviz venedik ile anlaşmış, hatta onlardan top satın almış. Hareketli olması dolayısıyle mevzi değiştirebilen Osmanlı topları , sabit olan italyan toplarına üstünlük sağlamış ve rıdaniyede memlük ezici yenilgi almış. Tarih tekerrür ediyor. O zaman top, şimdi siha. Osmanlı ordusu güçlü dönemlerinde harp teknolojisi ve askeri yeteneklerde dünyanın en güçlüsü idi.
  Cevapla
 • yavuzalp 8 ay önce Şikayet Et
  eteklilerin etekleri tutuşmuş...
  Cevapla
 • İbrahim 8 ay önce Şikayet Et
  Kaygılarınızı anlıyoruz Türk Askeri Dosta güven düşmana korku salar korkmanız düşman olmanızdan ama korkunun ecele faydası yok bilesiniz
  Cevapla
 • said 8 ay önce Şikayet Et
  bildiğin yere şikayet et.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Çok şiddetli patlama: ABD askeri üssüne füzeli saldırı!
Son dakika haberi: 30 Eylül koronavirüs tablosu! Hasta, ölü sayısı ve son durum açıklandı