Dünyayı şoke eden açıklama: ABD'den ikinci suikast hamlesi

ABD ordusunun İranlı General Kasım Süleymani'nin öldürüldüğü gün Yemen'de bir başka üst düzey İranlı komutanı daha öldürme girişiminde bulunduğu ancak başarısız olduğu bildirildi.

GİRİŞ 11.01.2020 07:03 GÜNCELLEME 11.01.2020 11:45
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

İsimlerinin açıklanmaması koşuluyla konuşan Amerikalı yetkililer, ordunun düzenlediği bir hava operasyonunda İran Devrim Muhafızları bünyesindeki üst rütbeli komutanlardan Abdülrıza Şahlai'nin hedef alındığını ancak görevin başarılamadığını söyledi.

 

Yetkililer, hem Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani hem de Şahlai'nin onaydan geçen askeri hedefler listesinde yer aldığını belirtti.

"ÇOK SAYIDA SUİKAST EYLEMİ PLANLADI"

 

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran Devrim Muhafızları'nın kilit sermayedarlarından biri olarak tanımlanan Şahlai dahil, örgütün mali kaynaklarına darbe vurulmasına yönelik bilgi paylaşanlara 15 milyon dolarlık ödül koymuştu. Bakanlık, Şahlai'nin "uzun zamandır dünya çapında Amerikalılar ve ABD'nin müttefiklerini hedef aldığını" ve Irak'ta koalisyon güçlerine karşı çok sayıda suikast eylemi planladığını belirtiyor. Şahlai'nin eylemleri arasında, Şii milis gruplara silah ve patlayıcı tedarik etmek ve 2011'de Washington'da Suudi büyükelçisine suikast planı yapılması talimatı vermek sıralandı.

SÖZCÜ, KONUYA AÇIKLIK GETİRMEDİ

İlk olarak Washington Post gazetesinin duyurduğu Şahlai operasyonuyla ilgili olarak ABD Savunma Bakanlığı Pentagon bir yorum yapmadı. Pentagon sözcülerinden Rebecca Rebarich, "Teröristler ve ABD'nin diğer hasımları için uzun zamandır barınak vazifesi gören Yemen'de 2 Ocak tarihli bir hava operasyonuna ilişkin haberi gördük. Savunma Bakanlığı bölgedeki iddia edilen operasyon hakkında yorum yapmıyor" ifadesini kullandı.

SÜLEYMANİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİ

Süleymani 3 Ocak'ta Bağdat Uluslararası Havaalanı'nda ABD'ye ait bir insansız hava aracıyla düzenlenen operasyonda öldürülmüştü. Trump yönetimi, Süleymani'nin Ortadoğu'da çok sayıda Amerikan hedefine karşı yakın zamanda saldırı planları yaptığı gerekçesiyle meşru müdafaa kapsamında bu operasyonu düzenlediğini açıklamıştı. İran Süleymani'nin öldürülmesine 8 Ocak'ta Irak'ta ABD askerlerinin bulunduğu iki üsse füze saldırıları düzenleyerek yanıt vermişti. İran'ın saldırılarında can kaybı olmadı.

KAYNAK: VOİCE OF AMERİCA
YORUMLAR 21
 • Mert 2 yıl önce Şikayet Et
  Kasim Süleymani nin öldürülmesine hangi şii yardım etti iran onu araştırsın diyeceğim ama.. Bu olmayacak. Çünkü birileri iran ve amerika arasındaki krizleri tek tek ortadan kaldırıyor. Yani aynı zamanda rakibini de.
  Cevapla
 • Safya HARMAN 2 yıl önce Şikayet Et
  Dünyanın sorunu şu ki hiç bir ülkenin ABD ve koalisyon güçleri denilen sömürgeci ülkelerin hak ve hukuk gözetmeyen işgal ve uygulamalarına tahammül edecek mecali kalmadı.
  Cevapla
 • Hakkı 2 yıl önce Şikayet Et
  Başkası sözüm ona terörist yetiştiriyor diye ABD onu öldürmeyi hak görüyorsa,bizim de ABD nin kolladığı YPG PKK lı teröristlere operasyon yapma hakkımız var
  Cevapla
 • Umk44 2 yıl önce Şikayet Et
  Bence süleymani yide İran öldürtü çünkü halkı birleştirmek için dağılan rejimi toparlamak için bir kurbanlazımdı ve kurban ettirdi intikam alaçagız dedi fost çıktı İran gürü gürültü imiş
  Cevapla
 • lokman 2 yıl önce Şikayet Et
  satrancı eniyi abd oynar,,,hamlede kurnazdır,,, kaybedersen çok büyük bedel ödersin,,,oyunu iyi kavra...kurnaz ol...
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 2 yıl önce Şikayet Et
  Trumpt " Ortadoğuda NATO'nun daha fazla görev üstlenmesini" istemesinden sonra NATO'nun bunu emir telakki ederek "daha etkin olacağım" açıklamalarına çok dikkat edelim. Hele hele ABD'nin yıllardır İNCİRLİK merkezli ne haltlar karıştırdığı ortadayken, ister ortadoğu, ister İran hedeflerine yönelik "NATO ŞAPKASI İLE ECNEBİLERİN GÜNEYDOĞUYA GETİRİLMESİ" çok zararlı olacağını yöneticilerimiz herhalde biliyorlardır?? Sözde Ermeni soykırım tasarısını kabul eden ABD senatosuna "ABD hedeflerine atılan İran füzelerinden KÜRECİK Radarı ile haberdar oldukları faturası ne zaman konacak??
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Meteoroloji'den İstanbul'a son dakika yağış uyarısı
Bu fotoğraflar biraz başka! İşte tekrar tekrar bakacağınız o anlar...