Johnson'dan nükleer anlaşma önerisi! Trump anlaşması olsun

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İran'la nükleer anlaşmayı ABD Başkanı Donald Trump'ın isteklerini karşılayacak bir anlaşmayla değiştirme çağrısı yaptı.

Johnson'dan nükleer anlaşma önerisi! Trump anlaşması olsun
Johnson'dan nükleer anlaşma önerisi! Trump anlaşması olsun
GİRİŞ 14.01.2020 13:26 GÜNCELLEME 14.01.2020 13:26
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

İran'la 2015 yılında yapılan nükleer anlaşmayla ilgili BBC’ye değerlendirmede bulunan Boris Johnson, bunun ABD nezdinde kusurlu olduğunu, bir önceki Başkan Barack Obama’nın bakış açısıyla yapıldığını belirtti.

‘Gelmiş geçmiş en kötü anlaşma’ ifadesini kullanan Johnson, "Gelin anlaşmayı değiştirmek için birlikte çalışalım ve yerine bir Trump anlaşması koyalım" çağrısı yaptı.

Johnson, “Adı Trump anlaşması olsun. Bu ilerleyebilmek için güzel bir adım olur” ifadelerini kullandı.

İngiltere ‘E3’ grubu olarak Almanya ve Fransa'yla hareket etmiş ve İran'la nükleer anlaşmaya bağlı olduğunu açıklamıştı.

İran ile Çin, Fransa, Almanya, Rusya, İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) arasında 2015'te Tahran'ın nükleer faaliyetlerinin düzenlendiği ve denetim altına alındığı bir anlaşma imzalanmıştı.

Ancak Trump'ın göreve gelmesinin ardından Washington, anlaşmadan tek taraflı çekilerek İran'a yeniden yaptırım uygulamaya başlamıştı.

Anlaşmanın diğer taraflarından Washington'ı durdurmasını isteyen ancak bunda başarılı olamayan İran, Temmuz 2019'da nükleer anlaşmanın bazı maddelerini, 5 Ocak'ta da anlaşmadan kaynaklanan tüm taahhütleri askıya aldığını açıklamıştı.

Tahran, yaptırımların kalkması ve menfaatlerin temin edilmesi halinde yeniden anlaşmaya dönmeye hazır olduğunu ifade etmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Yaver 10 ay önce Şikayet Et
    Bence yinede iran haksızdır İran diğer müslüman ülkeleri gibi Turumpun elinden öpüp sağılı inek gibi ona süt vermelidir ve her türlü zilleti kabul etmelidir
    Cevapla
  • M.Ç 10 ay önce Şikayet Et
    Vay yalaka vay. Vay çakma trump vay.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Merkel'den Türkiye açıklaması: Anlaşma sağlanamadı
282 davada 4 bin 555 darbeci cezalandırıldı