AB'den Irak'taki gerginliğin durdurulması çağrısı

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, ABD ile İran arasında Irak topraklarında yaşanan gerginliğe ilişkin, "Irak'taki şiddet dalgası, tekrar kontrolden çıkmadan durdurulmalı." dedi.

AB'den Irak'taki gerginliğin durdurulması çağrısı
AB'den Irak'taki gerginliğin durdurulması çağrısı
GİRİŞ 14.01.2020 20:41 GÜNCELLEME 14.01.2020 21:00
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Borrell, Avrupa Parlamentosunun (AP) Strazburg'daki Genel Kurul oturumunda İran ve Irak'taki gelişmeleri değerlendirdi.

 

 

Washington ile Tahran arasında Irak topraklarında yaşanan gerginliğe değinen Borrell, "Irak'taki şiddet dalgası, tekrar kontrolden çıkmadan durdurulmalı." dedi.

Borrell, Irak'ta son dönemde yaşanan gelişmelerin, terör örgütü DEAŞ ile mücadeleyi riske atabileceğine işaret ederek, bunun da daha çok sivilin yerinden olmasına yol açabileceği uyarısında bulundu.

 

 

İran'ın başkenti Tahran'da Ukrayna uçağının düşürülmesini "trajedi" olarak nitelendiren Borrell, İran'a iş birliğine açık olması ve şeffaf soruşturma yürütmesi çağrısı yaptı.

İRAN NÜKLEER ANLAŞMASI

Borrell, İngiltere, Almanya ve Fransa'nın, İran'ın nükleer anlaşmadan kaynaklanan yükümlüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle İhtilaf Çözüm Mekanizması'nı işletme kararına ilişkin de "Söz konusu adım, anlaşmaya tekrar tam olarak uyulmasının tesis edilmesi amacını taşımaktadır." dedi. 

İran nükleer anlaşmasının korunmamasının bölgedeki tansiyonun daha da artmasına yol açacağının altını çizen Borrell, "İran bugün nükleer silahlara sahip olsaydı bir saniyeliğine neler olabileceğini düşünün." diye konuştu.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
avrupa birliği
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • mkd 5 ay önce Şikayet Et
    Kilometre lerce uzaktan gel Irak a yerleş ondan sonra söz sahibi ol gerginlik düssün imiş siz ilk önce bir ortadoğudan defolup gidin
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Savunmada kritik proje tamamlandı! Dünyada sadece 3 ülkede var
Hafıza 15 Temmuz Müzesi, bir yılda 500 bin kişiyi ağırladı