Putin'in sözleri Moskova'yı karıştırdı! Rusya'da hükümet istifa etti

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, hükümetin istifa ettiğini açıkladı. Rus devlet ajansı TASS, yeni hükümeti Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kuracağını duyurdu. Putin ise, Medvedev'in istifası sonrası bir açıklama yaptı.

GİRİŞ 15.01.2020 17:57 GÜNCELLEME 16.01.2020 14:34
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Rus devlet ajansı TASS'da yer alan habere göre; Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, hükümetin istifa ettiğini açıkladı. Yeni hükümetin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından kurulacağını duyurdu.

 

Rus liderle konuşması sırasında, Putin'in Federal Meclis'te sadece ülkenin bir yıl içinde yapacağı çalışmaların önceliklerini tanımlamadığını, aynı zamanda Rusya Anayasası'nda yapılacak köklü değişikliklerin tanımını yaptığını kaydeden Medvedev, "Bu değişiklikler, sadece Anayasanın bazı maddelerinde değil, genel itibarıyla iktidar dengesinde ciddi değişiklikleri beraberinde getirecek" dedi.

 

Bu bağlamda Rusya hükümeti olarak Rusya Devlet Başkanı'na bu kararın uygulanması için gerekli tüm kararları alma imkanı sunmaları gerektiğini söyleyen Medvedev, "Bu koşullar dahilinde, Rusya Anayasası'nın 117. maddesi uyarınca hükümetin tümüyle istifa etmesinin doğru olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

PUTİN DE KONUŞTU

Hükümet üyeleri ile bir araya gelen Putin konuyla ilgili, "Dmitriy Anatolyeviç (Medvedev) her zaman savunma kabiliyetimizi ve güvenliğimizi güçlendirme açısından da bu konularla ilgilendi. Bunun mümkün olduğunu düşünüyorum ve ileride özellikle bu kategorideki konularla ilgilenmesini rica ettim. Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı görevinin oluşturulmasının da mümkün olduğu kanısındayım ve bunu en yakın zamanda yapacağım" ifadelerini kullandı. 

Medvedev ve bakanlara teşekkür edip yeni hükümet kurulana kadar mevcut görevlerine devam etmelerini isteyen Putin, "Elde edilen sonuçlardan duyduğum memnuniyeti belirtmek isterim. Her şeyi yapamadık ancak her zaman her şeyi yapmak mümkün olmuyor. En kısa sürede görüşeceğimizi umuyorum, her birinizle görüşeceğim, yeni hükümet kurulana kadar görevlerinize devam etmenizi rica ediyorum" dedi.

YENİ GÖREVİ

Putin, Medvedev'i Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı olarak atayacağını kaydetti.

PUTİN'İN SÖZLERİ SONRASI İSTİFA GELDİ

Putin, başkent Moskova'da Federal Meclis üyelerine seslendi. Parlamentoya başbakan seçme yetkisini vermek istediğini söyleyen Putin, Rusya'da güçlü başkanlık sisteminin de korunmasını istediğini açıklamıştı. 

Putin'in açıklaması, 2024'ten önce siyasi sistemde nasıl reform yapabileceğine dair ipuçlarının izlendiği bir ortamda geldi. Putin'in mevcut başkanlık süresi 2024'de sona eriyor ve anayasa görevden ayrılmasını gerektiriyor.

Putin çok sayıda anayasal reformun yapılacağı sinyalini vermişti.

KAYNAK: AJANSLAR
ETİKETLER
SON DAKİKA
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Hüseyin 6 ay önce Şikayet Et
  Birileri Rusyanın CHP zihniyeti yok ondan demiş. Ne Rusyası bütün dünyayı gezin hiç bir ülkede böyle bir hain zihniyet bulamazsınız. Dünyada hiç bir muhalefet temsilcisi, " Bu iktidar dünyanın en doğru işini de yapsa bizden alkış beklemesin " demez . Derse de o koltukta kalamaz. Ayrıca dünyanın hiç bir ülkesinde vatan haini bölücü bir parti , onca güvenlik personelimizi ve vatandaşımızı şehit eden bir terör örgütünü öven bir parti meclise giremez ,hatta böyle bir parti kurulamaz bile . (en yakın örnek ispanyadaki ayrılıkçı parti, hem kapatıldı hem de ağır cezayla tutuklandılar. ). Ancak böyle bir partinin bile en yakın destekçisi CHP dir .
  Cevapla
 • turkey 6 ay önce Şikayet Et
  Putin renk devrimi önlemek için her şeyi yapar
  Cevapla
 • Ekrem 6 ay önce Şikayet Et
  Adamlarda Chp diye bir illet muhalefet partisi yokki Devletlerinin gelecegine köstek olsun. Chp yoksa siyaset temizdir.
  Cevapla
 • Cera 6 ay önce Şikayet Et
  Rusyada muhalefet diye birsey yoktur tek yumruk vardir oyuzden 20 yilda geldikleri nokta bu adamlar butun dunyada soz sahibi
  Cevapla
 • saydemir 6 ay önce Şikayet Et
  Önemli değil,putin ne derse o olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fransa Türkiye ile savaş istiyor! (16 Temmuz 2020 Günün Önemli Gelişmeleri)
İkinci el araçta fiyat yükselten oyun! Uyarı geldi: Sakın dikkate almayın