Putin resmen açıkladı! Rusya'nın yeni başbakanı belli oldu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, parlamentonun alt kanadı Duma tarafından başbakan adaylığı kabul edilen Mihail Mişustin'in yeni Rusya başbakanı olarak atanmasını öngören kararnameyi imzaladı. Böylelikle Putin tarafından bizzat önerilen Mişustin, ülkenin yeni başbakanı olmuş oldu.

Putin resmen açıkladı! Rusya'nın yeni başbakanı belli oldu
Putin resmen açıkladı! Rusya'nın yeni başbakanı belli oldu
GİRİŞ 16.01.2020 17:30 GÜNCELLEME 17.01.2020 05:39
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre, dün eski Başbakan Dmitriy Medvedev'in istifasıyla boşalan başbakanlık koltuğunun yeni sahibi belli oldu. Vladimir Putin, Duma'da yapılan oylamayla başbakan adaylığı onaylanan eski Federal Vergi Dairesi Başkanı Mihail Mişustin'i yeni Rusya başbakanı olarak görevlendirdi.

 

PUTİN ÖNERMİŞTİ

Eski Başbakan Dmitriy Medvedev'in istifasının ardından Putin, Mişustin'i başbakan olarak önermiş ve olumlu yanıt almıştı.

 

MECLİS'TE OYLAMA YAPILMIŞTI

Duma'da bugün yapılan oylamada Mişustin'in adaylığı oybirliğiyle kabul edilmişti. Milletvekillerinin 383'ü olumlu yönde oy verirken, 41’i çekimser kalmış, adaylığı desteklemeyen milletvekili ise çıkmamıştı.

MİHAİL MİŞUSTİN KİMDİR?

Moskova'da 1966 yılında doğan Mişustin, Moskova Devlet Teknoloji Üniversitesi STANKİN'den 1989’da mezun oldu. Devlet görevine ilk olarak 1998'de vergi memuru olarak başlayan Mişustin, 2010'dan bu yana Rusya Federal Vergi Servisi başkanlığı görevini yürütüyordu.

Rus siyaset çevrelerinde teknoktrat bir devlet adamı olarak tanınan Mişustin'in başkanlığı döneminde federal bütçenin vergi tahsilat gelirleri yaklaşık üç katına çıkmıştı.

Yönetiminde dijitalleşme sürecine verdiği önemle de dikkati çeken Mişustin, geçen yıl yaptığı açıklamada, "Rusya eğer dijital teknoloji ve yapay zeka süreçlerini kaçırırsa, eğer ülkemizin eski düzenin bir parçası olduğunda ısrar edersek, bu yeni dünya düzeni bizi kurbanı yapar" ifadesini kullanmıştı.

Mişustin’in ön plana çıkan bir diğer özelliği ise Rusya Devlet Başkanı Putin gibi "hokey tutkunu" olması. Putin ve Rus güvenlik servislerinin önde gelen isimleriyle sık sık buz hokeyi maçları yapan Mişustin, CSKA hokey kulübünün ve Rusya Hokey Federasyonunun da yönetim kurulunda bulunuyor.

KAYNAK: AJANSLAR
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Abdullah Er 4 ay önce Şikayet Et
  Bu rusyada başbakan ne işe yaray
  Cevapla
 • Tuzla 4 ay önce Şikayet Et
  Putin geleceğin para ve bilgiye hukmetmekten geçtiğini anlamış
  Cevapla
 • E.G 4 ay önce Şikayet Et
  Putin, etkin bir başkanlık sistemi kurarak devletini daha hızlı ilerletmeyi düşünüyor ..
  Cevapla
 • Memo can 4 ay önce Şikayet Et
  Yeni kukla desene
  Cevapla
 • vatandaş 4 ay önce Şikayet Et
  yahudi kökenli yahudiler rusyayıda ele geçirmiş anlaşılan
  Cevapla
 • Gurbetci Genc 4 ay önce Şikayet Et
  hepsi kgb ajani sowjetlerden beri kalan Istihbaratcilar
  Cevapla
 • Orhan Aydın 4 ay önce Şikayet Et
  malesef kardeşim sadece Rusya değil bütün orta asya ülkelerinin başkanları Türk kökenli olmalarına rağmen baskan yardımcıları Yahudi kökenli sırf Osmanlının önünü kesmek için planlanan büyük bir oyun...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Katar'dan gelen koronavirüs haberi herkesi endişelendirdi! En kötü gün
Messi ve Ronaldo zirveyi kaptırdı!