Ajans birliklerinden Mısır'a kınama: Derhal serbest bırakın

Avrupa Haber Ajansları Birliği (EANA), Mısır güvenlik güçlerinin Anadolu Ajansı'nın Kahire ofisine düzenlediği baskını şiddetle kınayarak, çalışanların derhal salıverilmesi gerektiğini bildirdi.

GİRİŞ 16.01.2020 09:18 GÜNCELLEME 16.01.2020 11:38
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Avrupa Haber Ajansları Birliği (EANA),  Mısır güvenlik güçlerinin Anadolu Ajansı'nın (AA) Kahire ofisini basarak 4 çalışanı gözaltına almasını şiddetle kınadı.

 

EANA'dan yapılan açıklamada, Mısır güvenlik güçlerince AA'nın Kahire ofisine düzenlenen baskının şiddetle kınandığı belirtilerek, "EANA, üyesi Anadolu Ajansının ve gazetecilerinin yanındadır. EANA Yönetim Kurulu olarak, demokrasinin temel değerlerine büyük önem veriyor ve özgür gazeteciliği, demokratik toplumların temel taşı olarak görüyoruz. Bu sebeple bu değerlere karşı hareket etmek son derece kınanabilir bir eylem biçimidir" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, EANA Yönetim Kurulunun, Mısır makamlarının gözaltına alınan gazetecileri derhal serbest bırakması ve gözaltıların yasal dayanakları hakkında uluslararası kamuoyunu bilgilendirmesi gerektiği görüşünde olduğu kaydedildi.

AKDENİZ HABER AJANSLARI BİRLİĞİ'NDEN TEPKİ

Akdeniz Haber Ajansları Birliği, Mısır yönetiminden gözaltına aldığı AA Kahire ofisi çalışanlarını derhal serbest bırakmasını istedi.

 

MISIR POLİSİNİN AA KAHİRE OFİSİNE DÜZENLEDİĞİ BASKIN

AA Kahire ofisine 14 Ocak'ta baskın düzenleyen Mısır polisi, 1'i Türk vatandaşı 4 çalışanı gözaltına alarak bilinmeyen bir yere götürmüştü. 

Baskın günü TSİ 18.00 sularında ofise gelen polis ekipleri, güvenlik kameralarını kapatmış ve internet bağlantısını kesmişti. Dün sabah saatlerine kadar ofiste arama yapan güvenlik güçleri, çalışanların pasaport, cep telefonu ve bilgisayarlarına el koyarak dışarıyla irtibat kurmalarını engellemişti.

Baskının nedeni açıklanmamıştı.

ENERJİ BAKANINDAN KINAMA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "AA Kahire ofisine düzenlenen baskını şiddetle kınıyorum. Geçmiş olsun diliyorum" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • Yakub 3 yıl önce Şikayet Et
    Mısır yanlış yönetim elinde. Hemde çok zalimler. Muhammed Mursiyi acı çektire öldürdüler! Allah 'ta bu alçakları çektire çektire öldürsün, daha beter olsunlar inşaAllah. Üzgünüm. Mısır 'da cehenneme hazırlayan parti iş başında.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İlk görüşme olumlu geçti! Süper Lig ekibi satılıyor! Almanlar talip oldu
Cumhurbaşkanlığı adaylığı için YSK'ya 7 başvuru