AB'den AA çalışanları ile ilgili açıklama!

AB, AA çalışanlarının Mısır'da gözaltına alınmasına ilişkin "Meseleyi takip ediyoruz. Tüm profesyonel gazeteciler engelsiz bir şekilde çalışabilmeli" açıklamasını yaptı.

AB'den AA çalışanları ile ilgili açıklama!
AB'den AA çalışanları ile ilgili açıklama!
GİRİŞ 16.01.2020 19:25 GÜNCELLEME 16.01.2020 19:29
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Avrupa Birliği (AB), Mısır polisinin Anadolu Ajansı (AA) Kahire ofisine baskın yaparak 4 çalışanı gözaltına almasına ilişkin, "Meseleyi takip ediyoruz. Tüm profesyonel gazeteciler engelsiz bir şekilde çalışabilmeli." açıklamasında bulundu.

AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Birliğin, özgür ve çoğulcu basın ortamına önem verdiğini vurguladı. 

AB'nin meseleyi takip ettiğini aktaran Stano, bütün dünyada tüm profesyonel gazetecilerin engelsiz bir şekilde çalışabilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Stano, "Meseleyi takip ediyoruz. Tüm profesyonel gazeteciler engelsiz bir şekilde çalışabilmeli." ifadelerini kullandı.

Mısır polisi, 14 Ocak Salı günü Anadolu Ajansı Kahire ofisine baskın düzenleyerek, 1'i Türk vatandaşı 4 çalışanı gözaltına almış ve bilinmeyen bir yere götürmüştü.

Ofise gelen polis ekipleri, güvenlik kameralarını kapatmış ve internet bağlantısını kesmişti.

AA'nın 4 çalışanının gözaltına alınması, başta ABD Dışişleri Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler olmak üzere, Gazetecileri Koruma Komitesi ve Uluslararası Gazetecilik Enstitüsü gibi kurum ve kuruluşlar tarafından kınanmıştı.

ULUSLARARASI GAZETECİLER FEDERASYONU'NDAN AÇIKLAMA

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu, Mısır hükümetinden gözaltındaki tüm AA çalışanlarının serbest bırakılmasını talep etti.

YORUMLAR 2
  • Mert 4 yıl önce Şikayet Et
    Vay AB den müthiş açıklama! Siz takip etmeye devam edin
    Cevapla
  • blob 4 yıl önce Şikayet Et
    profesyonel gazeteciler, hani burada içeriye atılan çapulcuları savunuyordunuz, onlar da mı profesyonel? aklıma geldi sorayım dedim.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Tarım Kredi Market'ten büyük ramazan indirimi
Trabzonspor, futbol tarihinin en garip gollerinden birini yedi!