Rus uzman Aslanbek Mozloyev: Türkiye zekice davrandı

Moskova'da düzenlenen yuvarlak masa toplantısında Libya krizi ele alındı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi Doğu Dilleri Bölüm Başkanı Aslanbek Mozloyev, Türkiye ve Rusya'nın Libya krizi çözümünde etkin rol oynadığını söyledi.

Rus uzman Aslanbek Mozloyev: Türkiye zekice davrandı
Rus uzman Aslanbek Mozloyev: Türkiye zekice davrandı
GİRİŞ 22.01.2020 00:56 GÜNCELLEME 22.01.2020 00:57
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen yuvarlak masa toplantısında Libya krizi ele alındı.

'TÜRKİYE'NİN DESTEĞİ OLMADAN DÜŞÜNÜLEMEZ'

 

 

Mozloyev, Rusya ve Türkiye'nin Suriye meselesi çözümünde ortak adımlar atarak güzel sonuçlar elde ettiğini belirterek, "Bu adımlar, olumlu sonuçlara yol açtı. İki ülkenin farklı çıkarları olsa da Rusya'nın başarısı, Türkiye'nin desteği olmadan düşünülemez." dedi.

İki ülkenin Libya meselesinde aynı jeopolitik alanda buluştuğuna dikkati çeken Mozloyev, "Türkiye ve Rusya, Libya krizi çözümünde etkin rol oynuyor. Libya krizi, Suriye meselesinin çözümüne katkıda bulunan prensiplerin kullanıldığı ikinci bir platform olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen Libya Konferansı öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bir araya geldiğini hatırlatan Mozloyev, bu görüşmenin, iki ülke arasındaki koordinasyonun göstergesi olduğunu vurguladı.

'TÜRK YÖNETİMİ ZEKİCE DAVRANDI'

Moskova’daki Ulusal Araştırma Üniversitesi Ekonomi Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Grigoriy Lukyanov ise Berlin Konferansının önemine işaret ederek, "Berlin Konferansı, bir sembol olarak önemli. Çünkü uluslararası toplum, Libya krizine önem veriyor." dedi.

Türkiye'nin kendi milli çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini belirten Lukyanov, "Türk yönetimi, Rusya'yı Libya krizi çözümü sürecine dahil ederek çok zekice davrandı. Bu, Rus ve Türk liderlerin arasında var olan iyi ilişkiler sayesinde gerçekleşti." değerlendirmesinde bulundu.

Rusya ile Türkiye'nin ortak projeler hayata geçirdiğini anımsatan Lukyanov, "Bütün bunlar, Libya'da ateşkesin sağlanması için zemin oluşturdu." ifadelerini kullandı.

'TUNUS KONFERANSA ÇAĞRILMADI'

Moskova merkezli Doğu Ülkeleri Medeniyet Araştırmaları Merkezi uzmanı Andrey Çuprıgin, Berlin Konferansı'nın Moskova'da 13 Ocak'ta gerçekleşen görüşmelerinin ikinci aşaması olduğunu söyledi.

Berlin Konferansının bazı soru işaretleri oluşturduğuna dikkati çeken Çuprıgin, "Tunus, konferansa çağrılmadı. Fakat Tunus, Libya meselesi çözümünde önemli bir ülke." yorumunda bulundu.

Rus Diplomatlar Birliği Konseyi Başkan Vekili Andrey Baklanov da konferansa birçok ülkenin katıldığını dile getirerek, "Ülkelerin birçoğu, Libya meselesi konusunda duyarlı olmaya başladı. Böylelikle bölgedeki durumun iyileşmeye başladığı yönünde hisler oluştu." ifadelerini kullandı.

'ERDOĞAN GÜÇLÜ BİR İRADEYE SAHİP'

Rusya Bilimler Akademisi Arap ve İslam Araştırmaları Merkezi Uzmanı Boris Dolgov, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'nin bölgedeki etki alanı genişlettiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Bu hususta, Erdoğan'ın rolü çok büyük. Erdoğan, güçlü iradeye sahip bir siyasetçi ve kendi ülkesinin çıkarlarını savunuyor. Türkiye, Libya meselesi konusunda da kendi ekonomik, siyasi, askeri çıkarlarını göz önünde bulundurarak hareket ediyor."

YAZDIR
YORUMLAR 21
 • Vatansever 8 ay önce Şikayet Et
  Oyalama taktiği hafter ateşkese uymuyor müdahale edilmeli yoksa anlaşma yapılan meşru hükümeti düşürecekler
  Cevapla
 • Vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  Ülkesini düşünen, milli olan bir lideri devre dışı bırakmak için, zillet ittifakını boşuna kurmadılar. Eski Türkiye özlemi duyanlar iş başında. Ülke olarak çok dikkatli olmalıyız. Cumhurbaşkanına her daim destek olmalıyız. Söz konusu ülke bekası.
  Cevapla
 • YusuFB 8 ay önce Şikayet Et
  Sn. Cumhurbaşkanım Putin dene katile güvenilmeyeceği aşikar her ateşkeste yüzlerce saldırıyapyı binlerce sivili öldürdü lütfen yüzüne vurun
  Cevapla
 • Ofliahmet 8 ay önce Şikayet Et
  Aynen katılıyorum sana bu ruslardan ve diğer gavurlardan dost olmaz.zaten dinende gavurları dost edinmeyin hadisi var sadece cıkar ilişkisi olabilir.
  Cevapla
 • Tamer 8 ay önce Şikayet Et
  Tabi öyle yapalım aramız bozulsun. Yalnız kalalım. Dış politikamız çöksün. Helal sana..
  Cevapla
 • hakan 8 ay önce Şikayet Et
  Herhalde zeki zeki olmasa millet yüzde ellinin üzerinde oy vererek getirir miydi? ama kusursuz olmak zar kusursuz olabilene helal olsun.
  Cevapla
 • ucrun 8 ay önce Şikayet Et
  Sayın Erdoğan'ın bu Ülkede gerçek değeri 20-30 yıl sonra anlaşılacağına inanıyorum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Volkan Bozkır BM kürsüsünde ilk kez konuştu! Trump'tan da açıklama
Son dakika: Erdoğan, Merkel ve Michel ile görüştü, üçlü zirveden çarpıcı karar