ABD'den sürpriz Patriot hamlesi

ABD'nin, İran saldırısından sonra, Irak'taki askeri üslerini korumak için Patriot hava savunma sistemi kurmayı değerlendirdiği iddia edildi.

ABD'den sürpriz Patriot hamlesi
ABD'den sürpriz Patriot hamlesi
GİRİŞ 23.01.2020 12:49 GÜNCELLEME 23.01.2020 12:51
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

ABD merkezli Fox News'e göre, bir Pentagon yetkilisi, İran'ın yeniden bir füze saldırısı gerçekleştirmesine düşük ihtimalle baktıklarını ifade etti. 

 

Yetkili, yine de, Irak'taki üslerin korunması kapsamında Patriot hava savunma sisteminin kurulmasının yüksek olasılık dahilinde olduğunu söyledi. 

Haberde, ABD'nin Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar'daki askeri üslerini korunmak için Patriot sisteminin bulunduğu kaydedildi. 

 

IRAK'TAN TEPKİ

İran'a yakın Bedir Tugayları Komutanı Hadi Amiri liderliğindeki Fetih Koalisyonu Milletvekili Kerim Allavi, yerel basına yaptığı açıklamada, Irak Meclisi'nin 5 Ocak'ta ABD askerlerinin varlığını sonlandıran kararını hatırlattı.

Allavi, Pentagon'un üsleri güçlendirmesi veya hava savunma sistemi kurmasının Irak'ın egemenliğinin ihlal edilmesi olduğunu söyledi. 

ABD'nin ülkedeki askeri varlığının yasal olmadığını belirten Allavi, hava savunma sisteminin kurulmasını da kabul etmediklerini kaydetti. 

İRAN SALDIRISI

ABD, 3 Ocak'ta, Bağdat Havalimanı yakınlarında düzenlediği hava saldırısında İranlı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'i öldürmüştü. 

İran Devrim Muhafızları Ordusu da 8 Ocak'ta ABD'nin Irak'taki Ayn el-Esed Hava Üssü'nü vurmuştu. 

ABD'NİN IRAK'TAKİ ASKERİ ÜSLERİ

Saddam Hüseyin rejimini devirmek için Mart 2003'te Irak'ı işgal eden ABD'nin bu ülkede 9 askeri üssü olduğu biliniyor.

ABD, Aralık 2011'de Irak'taki tüm askerlerini çekti ancak terör örgütü DEAŞ'ın ortaya çıkması ve Bağdat hükümetinin daveti üzerine 2014'te yeniden Irak'a asker gönderdi.

Washington'un açıkladığı resmi verilere göre, Irak'ta toplam 5 bin 200 ABD askeri bulunuyor. Irak'taki ABD askeri varlığının büyük bölümü, İran'ın hedef aldığı Ayn el-Esed Üssü'nde konuşlanmış durumda.

Irak'ın batısındaki Enbar vilayetinde Ayn el-Esed'in yanı sıra Habaniyye üssü bulunuyor. ABD, başkent Bağdat'ta da uluslararası havalimanındaki Victory Askeri Üssü ile Taci bölgesinde bir üssü, eğitim amaçlı kullanıyor.

Salahaddin vilayetinde Beled Hava Üssü, Kerkük'te K1, Musul'da Kayarra, Erbil'de Harir ve Erbil Uluslararası Havalimanı'nda da ABD'nin üsleri mevcut.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
haşdi şabi
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Turan 5 ay önce Şikayet Et
  Şu Araplarla, Persler hiç akıllanmayacak İran’nın derdi bir şii hilali oluşturmak, Araplar’da bir kaçı hariç hepsi ABD’nin uşağı olmuş
  Cevapla
 • vatan61 5 ay önce Şikayet Et
  aynı gavurlara güvenip osmanlıya ihanet edenler hiçbir daim huzur bulamayacaklar...........
  Cevapla
 • Hüseyin 5 ay önce Şikayet Et
  Rusyadan s400 alın sizde. iş görür :))
  Cevapla
 • Vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  Abd yi artık Türkiyenin komşu ları arasında sayabilir. Irak saddamı daha çok arasınız.
  Cevapla
 • ömer 5 ay önce Şikayet Et
  durun niye kızıyorsunuz ne güzel demokrasi ve özgürlük getiriyor küresel şeytan abd. siz çağırmadınız mı onları, bir tane kurşun sıkmadınız ülkenize girdiklerinde...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan Ayasofya'yı 1994'te vaat etmiş: Yeniden Müslümanların camisi olacak
Almanya’da PKK itirafı