Türk vatandaşlarının durumu hakkında bilgi verdi! Pekin Büyükleçisi'nden coronavirüs açıklaması

Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Emin Önen, Çin’de yaşanan Corona virüsünü A Haber’e değerlendirdi. Konsolosluk kayıtlarına göre Vuhan’da 120 Türk vatandaşın yaşadığını belirten Önen, bu kişilere ulaşılmaya çalıştığını ifade etti. Önen, Çin’de yılbaşı tatili olması dolayısıyla birçok Türk vatandaşının da ülke dışında olduğu bilgisi verdi.

GİRİŞ 24.01.2020 11:35 GÜNCELLEME 24.01.2020 11:56
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Emin Önen, Çin’de yaşanan Corona virüsünü A Haber’ e değerlendirdi.

 

Pekin Büyükelçisi Emin Önen, "Çin makamları hastalığının önlenebilir olduğunu bizimle paylaşıyorlar aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü ve bölge ülkeleri ile gerekli temasları sağladıklarını duyuruyorlar. Tedbir olarak da Vuhan’a yapılacak olan seferlerin geçici olarak durdurulduğunu ifade ettiler. Yine Çin’den İstanbul’a olan seferlerde 28 Şubat tarihine kadar durduruldu bilgisini de aldık. Bizler Türkiye’de de gerek Sağlık Bakanlığı gerek hudut ve sahiller genel müdürlüğümüz ile bütün tedbirlerimizi almış bulunuyoruz. Şuana kadar virüs 620 vakada görüldü ve 17 kişi hayatını kaybetti. Asıl vahim olan kısmı Çin’de yeni yıl tatilinin başlıyor ve bu tatilde 3 milyar seyahat bekleniyor ve bu seyahatlerden dolayı yayılma hızından endişe ediliyor" ifadelerini kullandı.

Önen vatandaşların dikkatli olması gerektiğini belirterek, "Gerek Çin’de yaşayan gerekse Çin’e seyahat edecek olan vatandaşlarımıza gerekli tedbirleri almalarını tavsiye ediyoruz. Kalabalık ortamlarda mümkün olduğunca uzak durmaları, açık havada koruyucu maske kullanmaları, yanlarında dezenfekte ürünler bulundurmaları ve et, tavuk, yumurta gibi ürünleri çok iyi pişirerek tüketmelerini öneriyoruz. Yüksek ateş, nefes darlığı gibi şikayetler gözlemlenirse muhakkak en yakın sağlık kuruluşuna gitmelerini tavsiye ediyorum" şeklinde değerlendirdi.

 
ETİKETLER
çin
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Yilmaz 6 ay önce Şikayet Et
  sacmalamis. biz medyatik adamlardan biktik. okulda egitim verilsin
  Cevapla
 • erdem 6 ay önce Şikayet Et
  virüsün ismi çok manidar
  Cevapla
 • alışık don.ateli 6 ay önce Şikayet Et
  takip onemli tabi, vatandas nazarinda.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
TFF harcama limitlerini açıkladı
Esenyurt'ta korkunç kaza! Araçtan böyle fırladı