Yunanistan Türkiye'ye karşı ABD kartını çıkardı

Yunanistan ile ABD arasında askeri iş birliğini genişletecek anlaşma Yunan Parlamentosunda kabul edildi. Anlaşmayla Dedeağaç dahil üç üste ABD ve NATO ile ortak faaliyetlerin artırılması öngörülüyor.

Yunanistan Türkiye'ye karşı ABD kartını çıkardı
Yunanistan Türkiye'ye karşı ABD kartını çıkardı
GİRİŞ 31.01.2020 13:14 GÜNCELLEME 31.01.2020 13:17
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Yunanistan ile ABD arasında askeri işbirliğini önemli ölçüde genişleten Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması Yunan parlamentosundan geçti. Türkiye ile Doğu Akdeniz'de gerilimin arttığı bir döneme denk gelen anlaşma 33'e karşı 175 milletvekilinin oylarıyla kabul edildi.

 

Savunma İş Birliği Anlaşması, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Atina ziyareti sırasında Ekim ayında imzalanmıştı. Anlaşma, Yunanistan'ın Larissa, Stefanovikio ve Aleksandrupolis'teki (Dedeağaç)  askeri üs ve tesislerinin ABD ve NATO ile ortak askeri kullanımının artırılmasını öngörüyor. Anlaşma çerçevesinde Girit adasının Suda Körfezi'ndeki Amerikan deniz üssündeki altyapı ve diğer imkanların ortak kullanımı da geliştirilecek. ABD Hava Kuvvetlerinin Larissa'daki üste Amerikan MQ-9 Reaper tipi İHA'ları halihazırda kullandığı biliniyor.

"EGEMENLİĞİMİZE YÖNELİK TEHDİTLER..."

 

İktidardaki muhafazakar Yeni Demokrasi partisinden milletvekili Yannis Lambropulos oylama öncesi mecliste yaptığı konuşmada "anlaşmanın her iki ülkenin savunma ve ekonomisinin yararına olduğunu" belirterek "Egemenliğimize yönelik tehditlere maruz kaldığımız bir dönemde müttefiklerimizin desteğine başvuruyoruz" ifadesini kullandı.

Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz'de doğal gaz arama çalışmaları ve Libya'daki gelişmeler nedeniyle gerginlik son dönemde artmıştı. Yunan ordusunda başta hava ve deniz kuvvetleri olmak üzere pek çok alanda modernizasyon çalışmaları planlanıyor. Modernizasyon programlarında ağırlıklı olarak Amerikan ve Fransız savunma şirketleri yer alıyor. Yunan hükümeti MQ-9 Guardian İHA'ları satın almak istediğini ve ileriki bir tarihte ABD'nin F-35 savaş uçağı programına katılmak istediğini açıklamıştı. Savunma alanındaki işbirliği planları, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in bu ay başında Washington'a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında da gündeme gelmişti.

ABD ile savunma iş birliği anlaşmasına karşı Komünist Parti başkent Atina ve çeşitli kentlerde "ülkenin tehlikeli deniz aşırı maceralara sürüklendiğine" işaret ederek protesto gösterileri düzenlemişti.

KAYNAK: DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
YORUMLAR 1
  • 01adana 4 yıl önce Şikayet Et
    abd ye barış pınarı harekatında nasıl entari giydirdigimizi yunanistanın göz önünde bulundurması aksi halde yunanada bikini giydirecegimizi bilmeleri gendi yararınadır
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Bayraktar TB2 ve AKINCI insansız hava araçlarıyla tam isabetli anlarını paylaştı
Gürcistan meydan okumuştu...ABD'den yaptırım kararı