Koronavirüs biyolojik bir saldırı mı? Çin'den açıklama geldi

Çin'in Ankara Büyükelçiliği Basın Dairesi Başkanı Bay Xie Xinxing, ülkede ortaya çıkan ve hızla yayılan 'koronavirüs' salgınına ilişkin, "biyolojik saldırı" iddiasıyla ilgili açıklama yaptı. Xinxing,"Bu iddia oldukça saçma. Elimizde herhangi bir delil yok şu anda bunun biyolojik bir savaş olup olmadığı konusunda" dedi.

Koronavirüs biyolojik bir saldırı mı? Çin'den açıklama geldi
Koronavirüs biyolojik bir saldırı mı? Çin'den açıklama geldi
GİRİŞ 31.01.2020 20:46 GÜNCELLEME 31.01.2020 20:46
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Çin'in Ankara Büyükelçiliği Basın Dairesi Başkanı Bay Xie Xinxing, ülkesinin Wuhan kentinde ortaya çıkan ve ülke geneline yayılan yeni tip ölümcül 'koronavirüs'e ilişkin açıklamada bulundu. Xinxing, virüsün Wuhan kentinde yaygınlık gösterdiğini belirterek, "Koronavirüs'ün kaynağını henüz bulamadık. Dünyanın bu virüse ilgisi büyük. Çin hükümeti açıklık ve şeffaflık çerçevesinde son gelişmeleri bildiriyor. Sosyal medyada yanlış bilgiler ortaya çıkıyor" dedi.

"TÜRKLERİN TALEBİNİ YERİNE GETİRDİK"

Xinxing, Vuhan kentindeki 'koronavirüs' salgını nedeniyle 34 Türk, 7 Azerbaycan, 7 Gürcistan ve 1 Arnavutluk vatandaşını Türkiye'ye getirecek askeri kargo uçağı 'Koca Yusuf''un gece saat TSİ ile 23.00 sıralarında bu kentte olacağını belirterek, "01.00'de geri dönmek için yola çıkacak. O bölgede yaşayan Türk vatandaşları ülkelerine dönebilecek, buna çok sevindik. Bununla uğraşmak oldukça zor, sadece Türkiye değil pek çok ülkeden aynı talep geldi. Biz zor şeyleri aşarak Türklerin talebini yerine getirdik. Çin de şu ana kadar Türk vatandaşına bulaşmış bir virüs yok. Şu ana kadar Çin'de Avusturalyalı ve Pakistanlı kişilere bu virüs bulaştı" diye konuştu.

"213 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ"

Çin hükümetinin bu konuda üzerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirildiği vurgulayan Xinxing, "Çin'de virüs 9 bin 692 kişiye ulaştı, 1527 kişinin durumu ağır, 213 kişi hayatını kaybetti, 171 kişi iyileşti ve taburcu oldu. 15 bin 238 kişi virüs şüphelisi olarak belirlendiği kaydedildi. Wuhan kenti dışında Çin'de Hong Kong'da 12, Makao'da 7, Tayvan'da ise 9 kişide bu virüs saptandığı bildirildi" ifadelerini kullandı.

Xinxing, virüsün ilk olarak geçen yıl Aralık ayında çıktığını, yabani hayvanlardan insanlara bulaştığının saptandığını belirtilerek, şöyle konuştu:

"İlk zamanlarda yabani hayvanlardan bulaşırken şimdi insanlardan insanlara da bulaşır hale geldi. Aşı bulma çalışmaları sürdürüyoruz. 3 ay içinde bulmayı planlıyoruz. Bu virüs Çin genelinde olan bir şey değil. Çin'in bir kentinde ortaya çıkan bir olay bu. İstikrarlı bir şekilde, bilimsel şekilde mücadele etmeye çalışıyoruz. Bugüne kadar ülkede bir karışıklık çıkmadı."

Xinxing, Çin'de 31 eyalette birinci derece acil durum mekanizmalarının aktif hale getirildiğini belirterek, "Deniz ürünleri piyasasını ve yabani hayvan yetiştiriciliği ve dağıtımını da ciddi kontrol altına aldık. Virüsün yayılmasını engellemek amacı ile Wuhan'da havalimanları, trenleri ve şehre girişleri ve çıkışları kapattık" ifadelerini kullandı.

"BU İDDİA OLDUKÇA SAÇMA"

Xinxing, 'Dünya basınında virüsün Çin'in kontrollü nüfus azaltma politikası olduğuna dair iddialar var. Ayrıca virüsün başka ülkelerden biyolojik savaş maksadıyla gönderildiğine dair iddialar var. Bu konuda neler söyleyeceksiniz' sorusuna ise, şöyle yanıt verdi:

"Bu iddia oldukça saçma. Elimizde herhangi bir delil yok şu anda bunun biyolojik bir savaş olup olmadığı konusunda. Birleşmiş Milletler'in (BM) biyolojik savaş konusunda anlaşması var. Buna da bildiğim kadarıyla 190 ülke üye. Bu iddia doğru ise o zaman çok ciddi bir boyuta varır. BM ve Dünya Sağlık Örgütü araştırma yapması gerekir. Bilime dayanmayan hiç bir şeyde yorum yapmak doğru değil. Çin hükümetinin bu iddiayı araştırıp araştırmadığı konusunda elimizde şu an somut bir bilgi yok. Buradan sizin aracılığınızla bir uyarıda bulunmak istiyoruz. Virüsle alakalı panik yapmayın. Ama uyanık kalın. Panik duygusu virüsün kendisinden daha zararlı."

NE OLMUŞTU?

Yeni tip koronavirüs ilk olarak Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık'ta tespit edilmişti. Çinli yetkililer virüs yüzünden bugüne kadar 213 kişinin öldüğünü bildirmişti.

Virüs bulaşan kişilerin sayısının bin 527'sinin durumu ağır olmak üzere, 9 bin 692'ye çıkarken Dünya Sağlık Örgütü koronavirüs salgını nedeniyle küresel acil durum ilan etmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 22
 • 20000 4 ay önce Şikayet Et
  dünya sağlık örgütü tatbikatı
  Cevapla
 • selam 4 ay önce Şikayet Et
  saçma ha ..yürü oran elbette biyolojik savaş.dünua nüfusunu azaltmak için illiminati bu pazıl gibidir hepsi bir biriyle bağlantılı araştırn.haberlere takılmayın youtubede bununla ilegil ibr çok araştırmacı video var
  Cevapla
 • Yusuf 4 ay önce Şikayet Et
  Bütün Dünya ve MEDYALAR da şu sorgulanıyor bu olay bir SALDIRIMI? TUHAF mı? Günümüz de Dünya'nın MALUM Olan belirli BÖLGELERİN de KİMYASAL SİLAHLAR ZATEN KULLANILIYOR ve RESMEN ÜRETİLİYOR ki İnsanlar bu olayda ki VİRÜS için Bu BİYOLOJİK BİR SİLAH ve SALDIRI mı? KİMYASAL olanı kullanılıp üretiliyor iken! Bunu sorması SORGULAMASI gerçekten TUHAF Sizler Lütfen TARİH e DİKKAT ediniz ve ŞU "Kayıt Dışı (08.12.2019) The Economist 2020 kapağı" 2020 de yaşanacak olan Bu "VİRUTAL VİRAL ENFEKSİYON / VİRÜS" olayı (08.12.2019) Türkiye de bir TV de deşifre OLMUŞ TU! Bu yayının video kaydını sizler için buldum seyredin
  Cevapla
 • Tarzan Rıfkı 4 ay önce Şikayet Et
  özellikle son 2 3 yılda virüs odaklı filmler artmıştı,sanki insanlar bu duruma alıştırılıyordu.
  Cevapla
 • kareas 4 ay önce Şikayet Et
  1.ALLAH ÇİNİN BELASINI BÖYLE VERDİUYGUR TÜRKLERİN CANLI CANLI YEDİKLERİ İÇİN 2.BU VİRUS BIYOLOJIK SİLAHTIR. 3.HEDEF İNSAN IRKINI AZALTMAK VEDE DAHA İYİ KONROL EDEBİLMEKTİR. --- KALABALIĞI KONTROL EEMEZSİNİZ--- domuz, tavuk, sars vs.bunlarda BİYOLOJİK SİLAHTIR. ELDE KALAN AŞILARIN SATILMASI İÇİNDİR.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Koca'dan son dakika ilaç açıklaması! Dünyada aktif rol oynayacağız
Yeni Zelanda'da bir tane pozitif vaka kaldı