Koronavirüs kabusu: İki ülkede daha görüldü, ölü sayısı artıyor!

Çin'den tüm dünyaya yayılan ve adeta kaosa dönüşen koronavirüs salgınında son 24 saatte 46 kişi hayatını kaybetti; can kaybı 259'a yükseldi. Avrupa'ya da sıçrayan salgın, İsveç ve İspanya'da ilk kez görüldü.

GİRİŞ 01.02.2020 11:59 GÜNCELLEME 01.02.2020 12:58
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Çin’de ülke genelinde etkisini giderek artıran yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınında can kaybı 259’a çıktı.

 

 

Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan (NHC) yapılan açıklamaya göre, ülke genelinde etkili olan 2019-nCoV salgını nedeniyle virüsten etkilenenlerin sayısı 1795’inin durumu ciddi olmak üzere 11 bin 791’e yükseldi.

Ayrıca koronavirüse yakalandığı şüpheli olan kişilerin sayısı 17 bin 988 olarak açıklanırken, virüse yakalananlarla temasa geçtiği gerekçesiyle müşahede altına alınan kişilerin sayısı ise 118 bin 478’e ulaştı. Ülke genelinde virüsten iyileşerek taburcu edilen hasta sayısı 243 oldu.

 

 

Bununla birlikte virüse yakalanma vakası Çin anakarası dışında Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 13’e, Makau Özel İdari Bölgesi’nde 7’ye yükseldi.

SON 25 SAATTE 46 CAN KAYBI

Ayrıca, NHC koronavirüs salgını nedeniyle son 24 saatte 46 kişinin yaşamını yitirdiği, enfekte vaka sayısının 2 bin 102, şüpheli vakasının ise 5 bin 19 arttığı kaydedildi.

Can kaybı vakalarının büyük çoğunluğu salgının merkez üssü Hubey eyaletinde gerçekleşti. Ülke genelinde 259 can kaybı yaşanırken, sadece Hubey eyaletinde ölenlerin sayısı 249, virüsten etkilenenlerin sayısı ise 7 bin 153 olarak açıklandı.

Bununla birlikte 2019-nCoV’nin yoğun olarak görüldüğü eyaletlerde vaka sayısı Cıciang’da 599, Guangdong’da 520, Hınan’da 422, Hunan’da 332, Anhui’de 297, Ciangşi’de 286, Sıçuan’da 207, Şandong ve Ciangsu’da 202’ye yükseldi.

Başkent Pekin’de 139’a ulaşan vaka sayısı, Şanghay’da 153, Tiencin’de 34 ve Çongçing’de 238’e çıktı.

Diğer yandan “Ülke Geneli Yeni Tip Koronavirüs Salgını Anlık Gelişmeler” platformunun verilerine göre dünya genelindeki toplam vaka sayısı 11 bin 940’a ulaştı.

Çin dışında ise Tayland’da 19, Japonya’da 15, Singapur’da 13, Güney Kore’de 11, Avustralya’da 9 Malezya’da 8, Almanya’da 7, Fransa ve ABD’de 6’şar, Vietnam’da 5, Birleşik Arap Emirlikleri’nde 4, Kanada’da 3, İngiltere, Rusya ve İtalya’da 2’şer, Nepal, Kamboçya, Sri Lanka, Hindistan, Finlandiya, İspanya, İsveç’te birer vaka görüldü.

İSPANYA VE İSVEÇ'TE İLK KEZ RASTLANDI

İspanya’nın güneybatısındaki Kanarya Adaları özerk yönetiminin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bölgedeki La Gomera adasında koronavirüs şüphesiyle bir hastanede gözetim altında tutulan 5 Alman turistten 1’inde bu virüsün tespit edildiği bildirildi.

Mikrobiyoloji Ulusal Merkezi Carlos III Sağlık Enstitüsü’nde yapılan testlerin sonucu, bir Alman vatandaşında pozitif çıkarken, bunun İspanya’daki ilk vaka olduğu belirtildi.

La Gomera’da gözetim altındaki 5 Alman’dan 2’sinin Almanya’da koronavirüs teşhisi konulan bir kişiyle direkt temasının olduğu bilgisi de paylaşıldı.

Diğer yandan Çin’in Wuhan kentinden tahliye edilen 20 kadar İspanyol vatandaşı Madrid’e getirildi.

Madrid’deki bir askeri hastaneye götürülen İspanyolların, tedbir amaçlı 14 gün gözetim altında tutulacağı açıklandı.

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve salgına dönüşen yeni tip koronavirüs (2019-nVoC) vakasına İsveç'te ilk kez rastlandı.

İsveç Halk Sağlığı Kurumunca yapılan yazılı açıklamada, Jönköping kentinde bulunan Ryhov Hastanesinde 20 yaşında bir kadında yeni tip koronavirüs vakasına rastlandığı belirtildi.

Genç kadının, Vuhan kentine kısa süre önce turistik ziyaret gerçekleştirdiği aktarılan açıklamada, 24 Ocak'ta İsveç'e geldiği ve öksürük şikayetiyle hastaneye başvurduğu bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, kadının durumunun iyi olduğu ve virüsün kimseye bulaşmadığı vurgulandı.

YENİ TİP KORONAVİRÜS SALGINI

Yeni tip koronavirüs, ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık'ta tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık'ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha "gizemli" hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

Ülkede yeni tip koronavirüse yönelik yürütülen bilimsel çalışmalarda virüsün genetik dizininin Çin'e özgü yarasa ve yılan türlerinden kaynaklandığına dair ilk sonuçlar elde edilmiş, daha sonra salgın sona erinceye kadar ülkede yabani hayvan ticareti yasaklanmıştı.

Virüsün kısa sürede Vuhan'dan diğer kent ve eyaletlere sıçraması nedeniyle 22 Ocak'tan bu yana başta Vuhan olmak üzere Hubey eyaletine bağlı irili ufaklı 17 kentte toplu ulaşım durdurulmuştu.

Salgın nedeniyle çok sayıda hava yolu şirketi Çin'e uçuşlarını askıya almış, Dünya Sağlık Örgütü de "uluslararası kamu sağlığı acil durumu" ilan etmişti.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
hastalık
YAZDIR
YORUMLAR 31
 • Nesrin Kurnaz 5 ay önce Şikayet Et
  Ve boylece zulmeden toplumun kökü kesildi. Ey Rabbim! Yeryüzünde zalimlerden hiç kimseyi bırakma!
  Cevapla
 • El-aziz 5 ay önce Şikayet Et
  Dikkat ettinizmi müslüman bir ülke yok
  Cevapla
 • Bremen 5 ay önce Şikayet Et
  ? Müslüman ülkeleri ögrenmeye Bak sen malezya müslüman degilmi ??
  Cevapla
 • Nesrin Kurnaz 5 ay önce Şikayet Et
  Ey Rabbim! Yeryüzünde zalimlerden hiç kimseyi bırakma!
  Cevapla
 • kimajo 5 ay önce Şikayet Et
  beddua etmeyin, şöyle bir çevrene bakarsan içimizde çok zalim görürsün. islamla şereflenip ona uygun yaşamayanlardan daha zalim kim olabilir. ve şu durum ayetle sabit iken "siz yeterki islamı hakkıyla yaşayın, göreceksiniz ki diğerleri de sizden etkilenip oluk oluk müslüman olacaklar" dünyaya nizam vermek bizim elimizde, tek yapmamız gereken müslüman gibi yaşamak... sorumluluğumuz ve vebalimiz var unutma!
  Cevapla
 • Can Polat 5 ay önce Şikayet Et
  bitirsin cin ve abedeyi bu salgin.
  Cevapla
 • muammer 5 ay önce Şikayet Et
  Kanserden günde onbinler ölürken kanser yapan ürünlere hergun bir yenisi ekleniyor.Virüsden 300 kişi ölmüş ülkeler birbirine kapı kapatıyor. Nasil bir tezat.Kim kimi nasıl kazıklayacak göreceğiz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Abdülhamit Gül'den Ayasofya açıklaması: Bu olsaydı mümkün değildi!
TFF 1. Lig'de nefesler tutuldu!