Son dakika: Bakan Koca Koronavirüsle ilgili sonucu açıkladı

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve yüzlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs hakkında çok önemli açıklamalarda bulunuyor. Koca "Türkiye Cumhuriyeti olarak çok önce harekete geçen ve tedbirlerini alan ülkelerden biriyiz dedi ve ekledi. Şu ana kadar Çin'de 14 bin vaka görülmüştür. Ülkemizde hastalık görülmemiştir." dedi.

GİRİŞ 02.02.2020 21:50 GÜNCELLEME 02.02.2020 22:00
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Çin'de ortaya çıkan ve 300'den fazla kişinin ölümüne neden olan koronavirüs ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, virüsün Türkiye'ye girme ihtimali, Çin'den getirilen Türk vatandaşlar ve son durum hakkında açıklamalarda bulundu.

 

 

TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS VAKASINA RASTLANMADI

Ülkemizde şu ana kadar Yeni Koronavirüs tanısı alan hiçbir vakamız olmamıştır. Dün ulusal laboratuvarda çalışılan örnekte de virüse rastlanmamıştır.

 

 

Türkiye Cumhuriyeti olarak önceliğimiz halkımızın sağlığını korumaktır. Tüm imkanlarımızı vatandaşlarımızın sağlığı ve refahı için seferber etmiş durumdayız. Dün başarılı bir operasyon gerçekleştirildi. Tahliye ettiğimiz vatandaşlarımızın hiçbirinde hastalık belirtisi söz konusu değil.

TAHLİYE EDİLEN VATANDAŞLAR

Tahliye edilen kişiler uzun süredir Çin'de olup izole durumdaydılar. Bilim Kurulu'nun önerileri doğrultusunda 14 gün boyunca onların gözetim altında tutulmasına karar verilmiştir. Uçak mürettebatı dahil uçaktaki herkes hastanemizde takip edilmektedir. Şu ana kadar hepsinin sağlık durumları iyidir. Herhangi bir hastalık bulgusu da yoktur.

ÇOCUKLARI DERS BAŞI YAPACAK VELİLERE ÖNEMLİ TAVSİYE

Yarın bildiğiniz gibi okullar açılıyor. Ailelerimizin tedirgin olmasını gerektirecek bir durum olmadığını belirtmek isterim. Ancak malumunuz kış aylarındayız ve bu aylarda solunum yolu enfeksiyonlarında artış görülmektedir.

Solunum yolu enfeksiyonları öksürük ve hapşırma sonucu havaya saçılan damlacıklarla bulaşmaktadır. Bu yüzden velilerimizin dikkatini çekme ve alınması gereken bazı tedbirleri hatırlatmak istiyorum.

Okullarda kış ayları da dahil sınıflar ve diğer alanlar sık havalandırılmalıdır. Eller sık yıkanmalı, kirli eller ile göz, burun ve ağıza dokunmaktan kaçınılmalıdır.

Özellikle öksürme ve hapşırma sonrasında ellerin su ve sabun ile iyice yıkanması önemlidir. Öksürüldüğünde veya hapşırıldığında ağız ve bunu mendil, mendil bulunmadığı durumlarda dirsek içi ile kapatılmalıdır.

Kağıt mendil kullandıktan sonra çöp kovasına atılmalı ve eller yıkanmalıdır. Solunum enfeksiyonu olan öğrencilerin evde istirahat etmesine özen gösterilmelidir. Hastalık döneminde bol sıvı tüketilmeli, beslenmeye dikkat edilmeli, özellikle taze meyve ve sebze tüketilmelidir.

Bilim kurulunca hazırlanan bilgilendirme notları Milli Eğitim Bakanlığımız aracılığı ile tüm velilerimize ulaştırılacaktır. Son olarak tekrar vurgulamak isterim ki bugüne kadar hiçbir vatandaşımızda yeni bir korona virüs görülmemiştir.

''ŞU ANA KADAR ÇIKAN SONUÇLAR NEGATİF''

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin Vuhan kentinden yurda dönenler hakkında açıklamada bulunurken, ''Koronavirüs için 61 kişiden alınan numunelerin sonuçları yarın çıkmış olacak, şu ana kadar çıkanlar negatif. Sağlık ekibimiz psikolojik olarak herhangi bir sıkıntılarının olmadığını ifade etti. İlave destek sağlanması gerekirse bunu da rahatlıkla yapabiliriz." açıklamasında bulundu.

ETİKETLER
SON DAKİKA haberler
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Ak partili 3 ay önce Şikayet Et
  Amerika’nın çine oyunu. Labaratuarlarda üretiyorlar , insanları öldürüyorlar. İlaçlar zaten hazır. Oyununu yapmıslar zamanında nasıl yapmışlar
  Cevapla
 • Uyanin 3 ay önce Şikayet Et
  Labaratuar da üretilen virus bu.biyolojik silah olarak kullandilar.ilaci zaten hazir.yakinda piyasaya sürerler. Cinliler yillardir herturlu canliyi yiyordu zaten..
  Cevapla
 • Asıl soru şu 3 ay önce Şikayet Et
  Kafayı niye sadece dün tahliye olanlara takıyorlar anlamadım. Hastalık Vuhanda Aralık başından beri sessizce yayılıyor. THY seferleri 1-2 hafta öncesine kadar yolcu getiriyordu tam da hastalığın merkezi Vuhandan. Şubat ayındayız. 60 gün olmuş. Binlerce Vuhan yolcusundan ve onlarla 2 ayda temas eden onbinlerce kişiden kaç tanesini bulup tahlil ettiniz? Hastalığı onlarda aramayıp hastalık yok demek kolay ama hiç profesyonelce değil. Türkiyede olmaması imkansız heryere sefer yapacam diyen THY sayesinde direkt uçak seferleri olan nadir ülkelerden biriyiz tam da o şehre ve dünyanın en uzak sefer olmayan bölgelerinde yeni zellandada kanadada bile var. Yok demek beceriksizliğin ilanı bence.
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Asıl dikkat çekilmesi gereken çok yaygınlaşan ve ölümcül olan kanserdir. Bu virüs çok korkulacak bir virüs değil. ölüm oranı öncekilerle aynı. Sadece uzun sürüyor. Medya çok abartıyor. Muhtemelen bizde de bu virus var ve biz de de bu gribi yaşadık ve atlattık. Geçen ay yakalandığımız grip çok acayipti. Eskiden beş on gün de atlatırdık ilk defa bizi bir ay uğraştırdı. Geçti diyoruz yeniden başlıyordu. Bizi öldürmeyen her virüs daha da güçlendirir. Korkmayın yani. Ama devletin bu konuda hazırlanması diğer devletlerle yarışması geleceğimiz için çok önemli. Çünkü virüsler laboratuvarlarda birer asker gibi hazırlanıp hedefe gönderiliyor. Virüsler akıllı silah veya terörist gibi kullanılıyor.
  Cevapla
 • abdullah‘’ 3 ay önce Şikayet Et
  14 gunde hastalik kendini belli ediyor sen 2 ay oldu diyorsun simdiye kadar bırak hastaligi adamin olmesi gerekirdi
  Cevapla
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Abartma
  Cevapla
 • Hyr 3 ay önce Şikayet Et
  Korona virüz 100 kişiden birinin canını alıyor. 1350000000 kişide 135000 eder. Bu da Uygur nufusu kadar eder. Kısas
  Cevapla
 • göynük 34 3 ay önce Şikayet Et
  gerçekten sağlık bakanlığının virüs mücadelesini fazlasıyla takdir ettim..özellikle çinli şüpheli hastanın hemen uçakla gönderilmesi vatandaş olarak memnuniyet verici..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ATM'den para çekerken dikkat!
Başkan Erdoğan 5 lider ile telefonda görüştü