İşte o haritalar! Türkiye durduracak: 5 ülkeden 14 ülke çıkartacaklar

Irak’ta etkisi azalmaya başlayan ABD'nin "Sünni Anbar Özerk Bölgesini" kurma çabalarını yeniden hızlandırdığını savunan uzmanlar, böyle bir planın uygulanmaya konulmasıyla Irak'ın tamamen parçalanacağını, bölgenin etnik ve mezhepsel çatışmalarla dolu bir kaos ortamına sürükleneceği uyarısını yapıyor. Uzmanlar, mezhep savaşlarının artması durumunda Türkiye'nin de olumsuz etkileneceğini belirtiyor.

İşte o haritalar! Türkiye durduracak: 5 ülkeden 14 ülke çıkartacaklar
İşte o haritalar! Türkiye durduracak: 5 ülkeden 14 ülke çıkartacaklar
GİRİŞ 02.02.2020 17:20 GÜNCELLEME 03.02.2020 08:18
Bu Habere 57 Yorum Yapılmış

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Tomar, "ABD, İsrail ve Suudi Arabistan liderliğindeki Körfez ülkeleri, İran'ın nüfuzundan rahatsız. ABD, İran etkisinden rahatsız olan bu 'beş benzemez’den İran karşıtı bir konsorsiyum oluşturmaya çalışıyor. Bölünme Irak'ın üniter yapısını destekleyen Türkiye'nin çıkarlarına da aykırı. Türkiye'nin engellemeye çalışacağı bir senaryo bu" dedi.

 

"5 ÜLKEDEN 14 ÜLKE ÇIKARMA PLANLARI HAZIR"

ABD Harp Akademisi'nden emekli bir yarbay ve askeri analist olan Ralph Peters'ın hazırladığı ve 2006 yılında ABD'nin prestijli dergilerinden Armed Forces'da yayımlanan bir haritada, birçok Orta Doğu ülkesi gibi Irak'ın da parçalanmış olarak gösterildiğini hatırlatan Dr. Ertem, benzer bir haritanın 2013 yılında ABD'nin New York Times Gazetesi'nde de yayımlandığını söylerek o haberden şu bilgileri paylaştı: "New York Times'ın ünlü yazar ve analistlerinden Robin Wright, 'How 5 Countries Could Become 14' (5 ülke nasıl 14 ülke olur?) başlıklı yazısında, Irak'ın Ralph Peters'ınkine benzer şekilde 3 parçaya bölündüğü bir Orta Doğu haritası yayımlamıştır. Haritada ülkenin batısı 'Sünnistan' olarak adlandırılmıştı. Aynı yazıda, Orta Doğu’da Türkiye'nin de içerisinde bulunduğu 5 ülkenin bölünerek 14 yeni ülkenin ortaya çıkabileceği iddiası da yer almıştı."

 

2006'DA ARMED FORCES'DA YAYIMLANAN HARİTA

2013 YILINDA NEW YORK TİMES'DA YAYIMLANAN HARİTA

İŞTE ANADOLU AJANSI'NIN GEÇTİĞİ HABERİN DETAYLARI...

AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Irak'ta Sünnilerin dışlanması ve dışlanan bu grupların DEAŞ gibi terör örgütlerine dönüşmesinden sonra Irak'ta bir Sünni özerk bölge iddialarının ortaya atıldığını hatırlattı. "Bu plan özellikle İranlı General Kasım Süleymani'nin ABD tarafından öldürülmesinin hemen ardından tekrar gündeme geldi." diyen Tomar, "Bağdat hükümetinin ABD birliklerini ülkeden çıkarma kararından sonra, Beyaz Saray uzun yıllar önce hazırladığı Irak'ta 'Sünni Enbar Özerk Bölgesini' kurma planını yeniden devreye soktu" yorumunu yaptı.

"ÖZERK BÖLGE KURMA GÖREVİ SUUDİ ARABİSTAN'A VERİLDİ"

İran'ın Irak üzerinden Suriye, Lübnan ve Hizbullah'a uzanması ve bu yolla İsrail'i tehdit etmesinin bu projeyi yeniden tetiklediğini kaydeden Tomar, şöyle konuştu: "Bu yolla, ABD, Irak'taki en önemli müttefiki Kürtler ile ilişkilerini sürdürebileceği gibi, Şii ağırlıklı Irak merkezi yönetimi tarafından kendilerini dışlanmış hisseden Sünni bölgesinde hakimiyet kurarak İran'ın Suriye'ye ulaşmasını da engellemiş olacak. Bu aynı zamanda Irak'ın batısında DEAŞ gibi örgütlerin neşv-ü nema bulmasını engelleyecek bir proje olarak da görülüyor. ABD'liler, Kürtlerin ve Sünnilerin; Şii yönetimin ve İran'ın baskısı karşısında bunu kabul edeceklerini öngörüyor. Irak'ta 'Sünni Anbar Özerk Bölgesini' kurma görevinin Suudi Arabistan’a verildiğine dair iddialar da var. Ama ben burada uygulamadan ziyade Suudi Arabistan’dan maddi destek alınacağını düşünüyorum. Uygulamayı ABD yapacaktır. ABD başkanı bunun faturasını Körfez ülkelerine ödetmek isteyecektir. Bu konuda toplantılar yapıldığı doğrudur. Böylece İran'a ve Şii etkisine karşı, Kürtler, Sünniler ve Körfez'i birleştirerek Irak’ta ABD yönetiminde bir Sünni yapılanma öngörülüyor."

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar....

"PAMUK İPLİĞİNE BAĞLI"

Irak'ta Sünni Anbar Özerk Bölgesini kurma planının gerçekleşmesi durumunda Irak'ın bölünebileceğine dair endişelerle ilgili değerlendirmede bulunan Tomar şu ifadeleri kullandı: "Şayet bu proje uygulamaya konulursa zaten pamuk ipliğiyle birbirine bağlı olan Irak 3 parçaya bölünmüş olur. Bu parçalanmayı sadece Suudi Arabistan'a yüklemek yanlış olur. Bu, ABD’nin isteği ve ABD bunu Körfez'in maddi desteğiyle yapmayı planlıyor. Çünkü ABD, İsrail ve Suudi Arabistan liderliğindeki Körfez ülkeleri, İran'ın nüfuzundan rahatsız. Irak içerisinde ise hem Kürtler hem de Sünniler Şii ağırlıklı merkezi hükümetten rahatsızlar. ABD, İran etkisinden rahatsız olan bu 'beş benzemez’den İran karşıtı bir konsorsiyum oluşturmaya çalışıyor. Tabii bir de Suriye'nin doğusundaki müttefikleri PYD/YPG var. Böylece İran'ı göstererek hepsini koruma altına almış oluyor."

"AKDENİZ'E ÇIKMA PLANLARI ALT ÜST EDİLECEK"

Prof. Dr. Cengiz Tomar, ABD'nin, Irak'ta Sünni Anbar Özerk Bölgesini kurma planının gerçekleşmesi durumunda Irak'ın tamamen parçalanacağını, bunun da tüm bölgeyi etkileyeceğini kaydetti. Bu durumun İran'ın kara yoluyla Suriye ve Lübnan'a yani Akdeniz'e çıkma planlarını alt üst edeceğini savunan Tomar, şöyle devam etti: "Bölünme Irak'ın üniter yapısını destekleyen Türkiye'nin çıkarlarına da aykırı. Türkiye'nin engellemeye çalışacağı bir senaryo bu. Plan, benim hep bahsettiğim ABD tarafından oluşturulan ve Güney cephesi adını verdiğim Körfez ülkeleri, Mısır ile bunlara eklemlenmiş İsrail üzerinden bir ABD projesi. Şimdi akıllara 'kavga Suriye'de değil Irak'ta mı sürecek?' sorusu geliyor. Suriye'de şimdilik İdlib hariç bir konsolidasyon oldu. Ancak özellikle Kasım Süleymani'nin öldürülmesinden hemen önce Irak'ta ABD çıkarlarına İran tarafından yapılan saldırılar ve ABD'nin buna Kasım Süleymani ile cevap vermesi cepheyi Irak'a kaydırdı. İran'a karşı mücadele, şimdiki bilgilerimizle, Irak üzerinde yapılacak gibi görünüyor."

Prof. Dr. Tomar...

"5 ÜLKEDEN 14 ÜLKE ÇIKARMA PLANLARI HAZIR"

İstanbul Teknik Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Barış Ertem ise ABD'nin 3 özerk parçadan oluşan bölünmüş bir Irak düşüncesinin ortaya çıkışının yaklaşık 15 yıl öncesine dayandığını belirtti.

ABD Harp Akademisi'nden emekli bir yarbay ve askeri analist olan Ralph Peters'ın hazırladığı ve 2006 yılında ABD'nin prestijli dergilerinden Armed Forces'da yayımlanan bir haritada, birçok Orta Doğu ülkesi gibi Irak'ın da parçalanmış olarak gösterildiğini hatırlatan Dr. Ertem, "Haritada Irak'ın kuzeyi 'Free Kurdistan' (Bağımsız Kürdistan), Basra kıyıları 'Arab Shia State' (Şii Arap Devleti) ve batısı da Anbar Eyaleti merkez olacak şekilde 'Sunni Iraq' olarak adlandırılmıştır" dedi.

BENZER HARİTA 2013'DE DE YAYINLANDI

Benzer bir haritanın 2013 yılında ABD'nin New York Times Gazetesi'nde de yayımlandığını da hatırlatan Dr. Erten şu bilgileri paylaştı:

"New York Times'ın ünlü yazar ve analistlerinden Robin Wright, "How 5 Countries Could Become 14" (5 ülke nasıl 14 ülke olur?) başlıklı yazısında, Irak'ın Ralph Peters'ınkine benzer şekilde 3 parçaya bölündüğü bir Orta Doğu haritası yayımlamıştır. Haritada ülkenin batısı "Sünnistan" olarak adlandırılmıştı. Aynı yazıda, Orta Doğu'da Türkiye'nin de içerisinde bulunduğu 5 ülkenin bölünerek 14 yeni ülkenin ortaya çıkabileceği iddiası da yer almıştı."

"MEZHEP SAVAŞLARI ŞİDDETLENİRSE TÜRKİYE AÇISINDAN OLUMSUZ SONUÇLARI OLUR"

Dr. Ertem, ABD'nin Irak'ın batısındaki Selahaddin bölgesinde özerk bir "Sünni devlet" kurmak istemesinin en önemli sebeplerinden birinin de zengin petrol rezervlerini kontrol altına almak olduğunu savundu.

Irak'ta istikrarı bozacak ve mezhep çatışmasını daha da şiddetlendirecek olan böyle bir gelişmenin, Türkiye'nin sınır güvenliği ve bölgeye yönelik planları açısından son derece olumsuz sonuçlara neden olacağının altını çizen Dr. Ertem, sözlerini şöyle tamamladı: "Son zamanlarda gerçekleşen birkaç gelişmeye bakılırsa, Irak'ın batısında Anbar Eyaleti merkezli bir Sünni özerk bölge kurulması şeklindeki ABD planının yürütmesini Suudi Arabistan'ın devraldığını söylemek mümkündür. Suudi Arabistan’da bu amaçla birkaç toplantı yapıldığı bilinmektedir. Bu toplantıların ilki 2019 yılının Mayıs ayında, Anbar Eyaleti'nden bazı politikacı ve iş adamlarının da katılımıyla gerçekleşmiştir. Toplantının, Suudi Arabistan Körfez İşleri Bakanı tarafından organize edildiği düşünülmektedir. Üç hafta kadar sonra Amman’da yapılan ikinci bir toplantının ardından, bu konudaki üçüncü ve son toplantı bu Ocak ayında Dubai'de düzenlenmiştir. Toplantıya Irak Meclisi Başkanı Muhammed el-Halbusi de katılmıştır. "Gizli" olduğu iddialarına karşın, bu toplantıyla ilgili haberler ve katılımcı listesinin bir kısmı bazı medya kanallarında da yer almıştır."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 57
 • ☾✮☾✮☾✮ 2 yıl önce Şikayet Et
  Yahudi taktiği Şu dur : "Bir ekmeği bütün yutamayız , dilimlere ayırıp parçalarsak , kolay yutarız" O yüzden Mezhep, ırk , sol , sağ gibi kavramları kullanarak , bölmeye çalışıyorlar Ülkeleri . Gözümüzü açalım , uyanık olalım , Birlik olalım .Şeytanın tuzağı zayıftır . Sadece davet eder uyup, uymamak bize kalıyor . Allah yar ve yardımcımız olsun .
  Cevapla
 • Muhittin Aksoy 2 yıl önce Şikayet Et
  Hayal kurmak serbes herkes istedigi gibi hayal kurabilir bizim de kendimize göre bir hayalimiz var Eski Osmanli ve Topraklarini birlestirmek ve yönetimi gene bizim yapmamiz lazim baska caresi yok.O bölgelerdeki insanlar IZDIRAP icindeler.
  Cevapla
 • Emrah Gövşer 2 yıl önce Şikayet Et
  19 Ağustos 2021 İmam Mehdi Geliyor. 2021-2023 Cihad Dönemi. 2023-2030 Adil Düzen. Ey Kafirler Yenileceksiniz ve Cehenneme Sürüleceksiniz. Zafer Yakındır ve Zafer İslamındır.
  Cevapla
 • Fatih 2 yıl önce Şikayet Et
  dbae den öğrendim bende bu tarihi kesin ve net bir tarihtir
  Cevapla
 • Gardiyan 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne mezhebi akıllı olsun TÜRK milleti bütün müslümanlar Yüce Kitabımız Kuranıkerimi anlayarak okusun onu ornek alsın tarikatlara mezheplere inanmasın bak bakalım düzen ve asayiş nasilda kendiliğinden tehsis olur . Şu anda bize dayatılan İslam dini falan değil arap ve bedevi kültürü o yüzden kutsal kitabımızı anlayarak okumamız lazim
  Cevapla
 • Hklmo 2 yıl önce Şikayet Et
  Once icimizdeki ajanlari ve onlarla irtibata giden hainleri bulup yok etmek lazim ve ne kadar yahudi siyonist varsada yok edilmeli ondan sonrada komsu plan ulkelerini icindekileride temizlemek catlilar yetistirmek lazim acil abd raka suryeye 2bin 3bin suikast timi gonderdi biz neden yapmiyoruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rumları panik sardı: Türk SİHA’ları Kıbrıs’ta uçarsa 200 bin kilometreyi kontrol eder!
Başkan Erdoğan'dan AK Partili vekillere uyarı: Hakkımı helal etmem!