İtalya'da gündem oldu; Masadaki kartları Türkler değiştirdi

İtalya'nın La Stampa gazetesindeki makalede, Türkiye'nin, Libya'da meşru hükümete verdiği destekle masadaki kartları değiştiren taraf olduğu ve ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in ilerleyişini durdurduğu ifade edildi.

İtalya'da gündem oldu; Masadaki kartları Türkler değiştirdi
İtalya'da gündem oldu; Masadaki kartları Türkler değiştirdi
GİRİŞ 14.02.2020 18:43 GÜNCELLEME 14.02.2020 18:46
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Ülkenin yüksek tirajlı gazetelerinden La Stampa'da, Francesca Sforza imzalı "Türkler, Hafter’in ilerleyişini durdurdu. General, Di Maio'ya ateşkes sözü verdi" başlığıyla bir makale yayımlandı.

 

 

Makalede, İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio'nun sürpriz olarak önceki gün Trablus, dün de Bingazi’ye yaptığı ziyaretler ve özellikle de Bingazi’de darbeci General Hafter ile yaptığı görüşmelere yer verildi.

"Libya’da bir hareketlenme var: General Halife Hafter, İtalyan Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ile Bingazi’de gerçekleştirdiği görüşme sırasında ilk kez bir diyaloğa açık ve kalıcı bir ateşkes için çalışmaya hazır göründü." ifadesine yer verilen makalede, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

 

 

DÜNYA13.02.2020İtalya'da ortalık karıştı! 'Biz de Türkiye gibi yapmalıyız'

"KARTLARI DEĞİŞTİREN TÜRKLER OLDU"

"Elbette ki hiçbir garanti yok ancak diplomatik çözümleri dinlemeye daha fazla yatkınlık var. Bu yeni tavrın başlıca nedeni, Trablus’taki Türklerin varlığı. Bölgeyi askeri açıdan takviye ederek ve de her türlü saldırının başarısızlığa uğramaya aday olacağını Hafter’in açık ve net şekilde anlamasını sağlayarak, masanın üzerindeki kartları değiştirenler Türkler oldu. 

Trablus, Ankara'nın sıkı kontrolü altında olunca ve Hafter'in askeri emelleri boyut değiştirerek aleni şekilde küçülünce, Bakan Di Maio'nun Berlin Konferansı'nda belirlenen 5+5 formatındaki diyaloğun pekiştirilmesi yönündeki mesajı, daha verimli bir saha bulmuş oldu."

"18 ŞUBAT'tA CENEVRE'DEKİ ÇALIŞMALAR DAHA UMUTLU BAŞLAYACAK"

Makalede, İtalyan Bakan'ın, "Diplomasi, bombalarla aynı sürelere sahip değil ancak ileri adımlar atıldı." yorumunu yaptığı aktarılarak, şu ifadelere yer verildi:

"Ateşkesi ve silah bırakma şartlarını belirlemek üzere Libyalı tarafların oluşturacağı 5+5 formatlı komitenin gerçekleştirilmekten çok uzak göründüğü Berlin Konferansı'nın hemen akabindeki günlere nispeten, şimdi komiteyi oluşturacak üyelerin hepsinin isimleri belirlendi. 18 Şubat'ta Cenevre’deki çalışmalar daha umutlu başlayacak."

Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio'nun Bingazi’ye "Petrol kuyularını durdurarak halkı aç bırakıyorsunuz" mesajını ilettiği de aktarıldı.

Makalede, İtalya Dışişleri Bakanı Di Maio'nun "Böyle bir ihtilafın tek bir ülke tarafından çözüme kavuşturulabileceğini düşünmek yanıltıcı olur ancak son derece zor olmasına rağmen, çok yönlü diyalog yoluna devam etmek son derece önemlidir." ifadelerini kullandığı kaydedildi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Türkiye
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Abdurrahman Serdar 7 ay önce Şikayet Et
  Bu Satılık HAFTER Öküzüne acımak lazım. Nefsi için aleme uşaklık ediyor, haysiyetini ve varsa, dinini, ahiretini YOK ediyor. O, KÖRFEZ'in aşiret REİSİ olup, kendini MÜSLÜMAN ZANNEDEN son YETMELERİ de HAKEZA . Halka, ümmete ait, gasbadilmiş Para ve Silah gücü ile kendilerini ADAM ZANNEDİYORLAR. NEFSE ve GAVURA SATILMIŞ insan taslakları Acımak lazım bunlara.
  Cevapla
 • Albay 7 ay önce Şikayet Et
  Helal olsun Gardaşım benim
  Cevapla
 • Hasan 7 ay önce Şikayet Et
  Şu isminin başındaki halife yerine şeytan halter yazılsa çok iyi olacak
  Cevapla
 • ccey 7 ay önce Şikayet Et
  demekki libyada daha kıvama gelmemiş böl parçala sistemine uymamın bir 10 yıl daha istikrarsız biçimde 2 li yönetimle gidilecek sonrasındaki duruma göre operasyon başlayacaktır, Tabii Türkiye den bir düzeltme midahalesi gelmezse, bugün aslında 2 li değil 2 alrı devlet çıkacaktı libyadan beklentileri oydu, ama olmadı, türkiye engeli çıktı ortaya, ABD, batı dünyada güçlenebilecek hiç bir ülke istemiyor, tek güç olmak kendileri dışındakileri köle yapmak herşeyi bunun için yapıyorlar
  Cevapla
 • hakan gardas 7 ay önce Şikayet Et
  Hafter bir kukladir, yüzde 90 müslüman ülkelerin liderleri batinin kuklaridir ve kendileri kendi arzularina göre hareket edemezler ve fikir de üretemezler
  Cevapla
 • Stratejist 7 ay önce Şikayet Et
  Bunlara inanan bunlarla masaya oturacak ülkelerin aklına tüküreyim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Korkutan açıklama: Uyanın! Çok büyük bir koronavirüs dalgası geliyor
Son dakika: İstanbul kritik kararlar açıklanıyor! Salgına karşı sert hamle