33 şehidin ardından Rusya'dan peş peşe Türkiye açıklamaları! Erdoğan, Putin'e açık açık söyledi

Esed rejiminin hava saldırısında 33 Mehmetçiğin şehit edilmesi sonrası Moskova cephesinden arka arkaya tepki çekecek açıklamalar geldi. Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Lavrov ve Kremlin, Erdoğan ile Putin'in telefonda görüştüğünü duyurdu ve açıklamalar yaptı. Türkiye'den gelen açıklamada ise Erdoğan'ın Rus lidere söyledikleri ön plana çıkartıldı. Rus parlamentosundan Vladimir Cabarov ise küstah sözler söyledi.

GİRİŞ 28.02.2020 17:30 GÜNCELLEME 16.09.2020 19:06
Bu Habere 772 Yorum Yapılmış

Esed rejimine her türlü katliam için yeşil ışık yakan Moskova yönetimi, 33 Türk askerinin şehit edilmesinin ardından pes dedirten bir açıklama yaptı.

 

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan son dakika açıklamasında, Türkiye'nin kendilerine bölgede asker olup olmadığı konusunda bir bilgi vermediğini iddia edilerek şu ifadeler kullanıldı: "27 Şubat'ta Suriyeli militanlar İdlib'de hükümet güçlerine yönelik geniş çaplı bir saldırı denedi. Açılan topçu ateşinde Türk askerleri de vurulan Suriyeli militanlarla beraberdi. Türkiye, Rus ordusunu Türk askerlerinin bölgedeki varlığına ilişkin bilgilendirmedi. Türkiye'den sağlanan bilgiye göre, Türk askerlerinin orada olmaması gerekiyordu. Rus uçakları, Türk askerlerinin bulunduğu bölgelere yönelik saldırı gerçekleştirmedi."

PİŞKİN TEKLİF

 

Açıklamanın devamında "Türkiye'nin kayıpları sonrası ateşkesi uygulamaya hazırız" ifadeleri kullanıldı.

SALDIRI SONRASI İDLİB'DE REJİMİN VURULMA ANLARI

RUS İSİMDEN KÜSTAH SÖZLER

Tansiyonu iyiden iyiye yükselten bir açıklama da Rus parlamentosunda Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Vladimir Cabarov'dan geldi. Reuters'ın Interfax'tan aktardığı açıklamaya göre Cabarov, Türkiye'nin İdlib'e yapacağı geniş çaplı bir operasyonun Ankara için kötü şekilde sonuçlanacağını öne sürdü.

LAVROV VE KREMLİN ERDOĞAN İLE PUTİN'İN GÖRÜŞTÜĞÜNÜ AÇIKLADI

Rusya Dışişileri Bakanı Sergey Lavrov, "Erdoğan ile Putin bugün telefonda görüştü. İdlib konusunda Erdoğan ile Putin arasındaki anlaşmalara bağlıyız. Teröristler ile ılımlı muhaliflerin birbirinden ayrılması ortak hedefimiz olmalı. Suriye’deki teröristlere karşı hiçbir taviz verilmemeli. Türk ordusuyla her gün temaslar sürüyor. Rus ve Türk heyetleri Ankara'da bugün de görüşmelere devam edecekler. Suriye konusunda Astana sürecinin devamı için üstesinden gelinmez engeller yok" dedi.

Kremlin: "Putin ile Erdoğan'ın telefon görüşmesinde Suriye'nin İdlib bölgesindeki durum konusunda ciddi endişeler ifade edildi. Putin ile Erdoğan'ın yakın zamanda üst düzey toplantı düzenlenmesi olasılığını değerlendirilmesi konusunda anlaştılar. Putin ile Erdoğan'ın telefon görüşmesinde Kuzey Suriye'de durumun normalleştirilmesi için ek tedbirler alınması ihtiyacı konusunda görüş birliğine varıldı."

ERDOĞAN İLE PUTİN'İN GÖRÜŞMESİ SONRASI TÜRKİYE'DEN AÇIKLAMA

İletişim Başkanlığından yapılan açıklama şöyle: "Sayın Cumhurbaşkanımız, sayıları milyonu bulan insanları sınırlarımıza yığan rejimin yol açtığı milli güvenlik sorununa bir de askerlerimizin kanlarının eklendiğini belirtmiş, şehitlerimizin kanlarının asla yerde bırakılmayacağını vurgulamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız, doğrudan ülkemize saldırıldığı bir ortamda, rejimin her unsurunun Türkiye için meşru hedef olduğunu ve ateş altına alınacağını kaydetmiştir.

"ESED REJİMİ, SOÇİ MUHTIRASINA UYMAYA MECBUR EDİLMELİ"

Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye heyetinin Ankara'da önerdiği çerçevede bir an önce kalıcı bir ateşkes ilan edilmesini ve rejimin Soçi Muhtırasına uymaya mecbur edilmesini beklediklerini dile getirmiştir.

ERDOĞAN'DAN KARARLILIK VURGUSU

Sayın Cumhurbaşkanımız, bu tür saldırıların Türkiye'yi İdlib konusundaki yaklaşımından geri çevirmediği gibi, tam tersine daha da kararlı hale getirdiğini belirtmiş, Astana Süreci'nin taraflarının ve uluslararası toplumun sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini ifade etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Putin, en kısa sürede bir araya gelerek yüz yüze görüşmeye karar vermişlerdir."

Altun açıklamasının devamında "Bugün Macron, Merkel, Trump, Johnson ile görüşme olacak" dedi.

RUSYA'DAN YENİ AÇIKLAMA! TÜRKİYE'Yİ SUÇLADILAR

Rusya Güvenlik Konseyi toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov şunları söyledi: "Türk askerlerin hiçbiri, gözlem noktalarında hayatını kaybetmedi. Bu noktalardaki askerler ne yaralandı ne de bir tehlikeyle karşı karşıya kaldı. Türk askerlerinin hayatını kaybettiği trajik olaylar, eski Sovyet ülkelerinin vatandaşları da dahil çok sayıda yabancı paralı askerin bulunduğu terör gruplarının saldırı düzenlediği yerlerde gerçekleşti. Çok sayıdaki talebimize rağmen Türk tarafı, orada Türk askerlerinin bulunduğunu bize bildirmedi. Güvenlik Konseyi üyeleri, Suriye ordusunun terör gruplarına yönelik operasyonu sırasında Rus tarafının söz konusu gözlem noktalarındaki Türk askerlerinin güvenliğinin sağlanması için gereken her şeyi yaptığını vurguladı. Sağlanan mutabakat üzerine ve Rus tarafının ısrarlı talepleri üzerine daha önce İdlib gerilimi azaltma bölgesinde Türk askerine ait gözlem noktaları kuruldu. Türk askerlerin yükümlülükleri arasında militanların faaliyetlerini kontrol etmek, onların terör faaliyetlerinde bulunmalarını önlemek ve Rus askeri tesislerine yönelik saldırgan eylemleri önlemekti. Türk partnerler bu görevi yerine getiremedi, zira militanların önemli bir bölümü onların kontrolü dışında bulunuyor. Rusya, Suriye-Türkiye sınırı boyunca Türkiye'nin güvenliğinin sağlanması için gereken tüm önlemleri almıştı. Ancak Rus tarafının çabaları sayesinde oluşturulan fiili güvenlik bölgesinin derinliği, Adana Mutabakatı'nda belirtilen 5 kilometrelik hattı önemli derecede aşıyor ve de facto olarak 30 kilometreyi buluyor. Güvenlik Konseyi üyeleri, Türk hükümetinin Türkiye'deki Rus diplomatik temsilciliklerinin güvenliğinin sağlanması için gereken tüm önlemleri alacağını umduğunu belirtti."

GÖRÜŞMELER DEVAM EDECEK

Türkiye ve Rusya arasında İdlib konusundaki heyetler arası görüşmelerin Dışişleri Bakanlığında bugün devam edeceği bildirildi. Rus heyeti, Türk heyetiyle görüşmek üzere Dışişleri Bakanlığına geldi.

ABD, NATO VE BM'DEN İLK AÇIKLAMALAR

ABD Dışişleri Bakanlığı: "Bu gelişmeleri teyit etmek ve mevcut durum hakkında daha fazla netlik sağlamak için Türk makamlarıyla temas halindeyiz. NATO müttefiki Türkiye'nin yanındayız ve Esed rejimi, Rusya ve İran destekli güçlerini bu alçak saldırılara derhal son vermeye çağırıyoruz. Başkan (Donald Trump) ve Bakanın (Mike Pompeo) söylediği gibi, bu krizde Türkiye'ye en iyi nasıl destek verebileceğimize dair seçenekler arıyoruz."

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye'nin kuzeybatısında artan gerginlik ve Türk askerlerinin hayatını kaybetmesinden ''derin endişe'' duyduğunu belirterek, İdlib'de ateşkes çağrısını yineledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Suriye rejimi ve destekçisi Rusya'nın İdlib'deki saldırılarını kınadı ve saldırılara son vermeleri çağrısında bulundu.

Avrupa Parlamentosunun (AP) yeni Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, sosyal medyadan yaptığı açıklamasında, "Türk askerlerinin ölümünden dolayı üzüntülü ve gelişmelerden oldukça endişeliyiz. Maalesef tekrar etmek zorunda kalıyorum ancak AB, Türkiye'nin yeni dostlarından çok daha güvenilir. (Size) bir şey kazandırmayan 'tek taraflılığı' bırakmanız sizin yararınıza olacaktır" ifadelerini kullandı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı: "Suriye-İdlib'den gelen acı haber hepimizi derinden sarstı, şu ana kadar 33 gencecik askerin şehit olduğu bilgisi var. Türkiye'nin bu büyük acısını şahsım ve Kıbrıs Türk halkı adına paylaşıyorum, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve sevdiklerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum."

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy ile milletvekili Mesut Genç, şehitler için başsağlığı mesajı yayımladı.

33 askerin şehit edilmesinden sonra İsrail'in Ankara Büyükelçiliğinden taziye mesajı yayımlandı. Yapılan açıklamada, "İsrail Ankara Büyükelçiliği, dün gece Türk askerlerinin şehit edilmesinden büyük üzüntü duymuştur. Yaralılara acil şifalar ve hayatlarını kaybeden askerlerin ailelerine başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz" denildi.

SDE SAVUNMA KOORDİNATÖRÜ EMEKLİ ALBAY SALDIRIYI DEĞERLENDİRDİ

Suriye'nin İdlib şehrinde düzenlenen hava saldırısında 33 asker şehit oldu. Hatay Valisi Rahmi Doğan saldırıda yaralanan askerlerin tedavi altında olduğunu belirtirken Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise, yaptığı son dakika açıklamasında: "Rusya ile sahada koordine olmamıza rağmen saldırı yapıldı. 200'ü aşkın rejim hedefi ise ateş altındadır" dedi. SDE Savunma ve Güvenlik Koordinatörü Emekli Albay Mithat Işık A Haber özel yayını ile saldırıya ilişkin son değerlendirmeleri yaptı.

"RUSYA'NIN SALDIRIDAN BİLGİSİ OLMADIĞINI SÖYLEMESİ İNANDIRICI DEĞİLDİR"

SDE Savunma ve Güvenlik Koordinatörü Emekli Albay Mithat Işık, Türkiye'nin Orta Doğu'nun en güçlü devletlerinden biri olduğunu vurgulayarak; "Gerekli cevaplar ilgili ülkenin güvenlik birimlerine verilmiştir. Rusya ne zamana kadar Esad'ın arkasında duracak? Türkiye gibi güçlü bir devlet ile iş birliği içerisinde olmak Rusya'nın da lehine olan bir şeydir ki Rusya zaten bu saldırıdan kendilerinin bilgisi olmadığını söylese de bu pek inandırıcı değildir. Rusya'nın önce attığı imzanın arkasında durması gerekirdi. Millet olarak şunu bilmeliyiz ki sıkıntılı günler yaşıyoruz lakin Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyük bir devlettir. Bu tür olayları karşılayacak durumdadır ve karşılamıştır. Dün saat 16:00’dan itibaren TSK'nin bölgede yapmış olduğu çok etkili operasyonlar olmuştur. Millet olarak birlik içerisinde durmamız gerekmektedir. Türkiye kendi göbeğini kendi kesecektir. Devletimiz buradaki mazlum insanları Esad rejiminden kurtaracak olan tek ülkedir" şeklinde ifade etti.

KAYNAK: AJANSLAR
YORUMLAR 772
 • türkiyem1 3 yıl önce Şikayet Et
  ne kadar türk ve islam düsmani kafir ve münafik varsa canlari cehenneme ne mutlu türküm müslümanim diyene
  Cevapla
 • Hyr 3 yıl önce Şikayet Et
  Boğazdan geçen füzelerden bir tanesi bile bize karşı kullanılırsa boğazları kapatacağımızı hem Birleşmiş milletlere hem Rusya'ya deklare edin.
  Cevapla
 • Hyr 3 yıl önce Şikayet Et
  Ey Rabbim biz sadece Suriye'de masum kardeşlerimizi korumak istiyoruz Rusya'yı sen tut ve kımladatma. Onunla savaşmak istemiyoruz. Akdeniz savaş gemileriyle dolu gücümüz yetmeyecek düşmanlara senin gücün yeter. Hepsini tut yerinden komıldatma. Ve ordumuza AP açık bir zafer ver.
  Cevapla
 • C.Türk 3 yıl önce Şikayet Et
  Ruslar hala neyin açıklamasını yapıyor!!! Yaralılar için gelen Ambulanslara bile saldırdılar!!
  Cevapla
 • Şükriye 3 yıl önce Şikayet Et
  ŞÜKRİYE nasıl ateş kes olabilir şu an 33 şehit verdik gerisini saymadım bile önceden ateş kes neden yapılmadı 33 sehidimi beklediler bunlara güven olmaz güvenmeyin ben cahil aklimla güvenmiyorum içim yanıyor askerimize bir anne olarak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Işıkhan’dan asgari ücret mesajı: Tek zam yapılacak
Erdoğan'ın İsrail resti manşetlerde!