Irak'ta hükümet krizi: Muhammed Tevfik Allavi çekildi

Irak'ta yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Muhammed Allavi’nin güvenoyu oturumu yine ertelendi. Bir hafta içerisinde oturumun ikinci kez ertelenmesi nedeniyle Allavi’nin görevden çekilmeye hazırlandığı iddia edildi.

Irak'ta hükümet krizi: Muhammed Tevfik Allavi çekildi
Irak'ta hükümet krizi: Muhammed Tevfik Allavi çekildi
GİRİŞ 02.03.2020 00:10 GÜNCELLEME 02.03.2020 00:43
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Irak’ta geçen yılın Ekim ayında başlayan halk protestoları nedeniyle Kasım 2019’da görevinden istifa eden Başbakan Adil Abdülmehdi’nin halefini belirleme krizi bir türlü çözülmüyor. Geçen Şubat ayının başında Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih tarafından, hükümet kurmakla görevlendirilen Muhammed Allavi’nin kabinesi için yapılan güvenoyu oylaması bir hafta içerisinde ikinci defa ertelendi.

Irak Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada, Abdülmehdi’nin görevini sürdürmek için siyasi taraflardan talepte bulunduğu haberlerin gereceği yansıtmadığı belirtilerek, “Abdülmehdi yarın hükümet kurmak için belirlenen sürenin dolmasının ardından resmi bir açıklamayla konuyla ilgili tutumunu açıklayacak” denildi.

Meclis Başkanı Halbusi başkanlığındaki Iraklı Güçler İttifakı, hükümet kurmakla görevlendirilen Allavi’nin değiştirilmesini istemişti. Irak seçimlerinin galibi Mukteda Sadr ile Hadi Amiri’nin desteğini alan Allavi’yi Sünnilerle Kürtler desteklemiyor.

CUMHURBAŞKANI GÖREVİ BAŞKA BİRİNE VERECEK

Allavi’nin açıklaması sonrasında yazılı açıklama yapan Cumhurbaşkanı Berhem Salih, anayasanın verdiği yetkiyle siyasi gruplarla istişare ederek hükümeti kurma görevini 15 gün içerisinde başka bir adaya vereceğini duyurdu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Nevim 1 yıl önce Şikayet Et
    Allavi Irak' i batiran bir Munafik. Irak' i batiran bir Munafiki yonetime getirirlerse Irak ' da Savas yeniden alevlenir ve Irak param parca olur.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
Kılıçdaroğlu yine bürokratları hedef aldı: Şimdi de şereflerine dil uzattı!