Koronavirüste korkutan gelişme! S ve L olarak ikiye bölündü! İngiliz profesör: Savaşı kaybettik

Çin'de yapılan bir araştırmada koronavirüsün iki farklı virüse bölündüğü, "L" ve "S" diye adlandırılan koronavirüslerden birisinin daha agresif ve hızlı yayıldığını diğerinin daha az bulaşıcı olduğunu açıklandı. Öte yandan Çinli uzmanlar, iki ilacın Covid-19 tedavisinde olumlu sonuç verdiğini açıkladı. İngiliz profesör ise, koronavirüse karşı verilen savaşın kaybedildiğini iddia etti.

Koronavirüste korkutan gelişme! S ve L olarak ikiye bölündü! İngiliz profesör: Savaşı kaybettik
Koronavirüste korkutan gelişme! S ve L olarak ikiye bölündü! İngiliz profesör: Savaşı kaybettik
GİRİŞ 05.03.2020 13:13 GÜNCELLEME 05.03.2020 13:21
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Pekin Üniversitesi Yaşam Bilimleri Fakültesi ile Pasteur Enstitüsü uzmanları, koronavirüsün iki farklı virüse bölündüğünü keşfetti. Bilim adamları iki yeni korona virüsü "L" ve "S" türleri olarak adlandırdı. İlk olarak ortaya çıkan ve "S tipi" olarak adlandırılan korona virüs daha hafif ve daha az bulaşıcı olarak kabul ediliyor. Daha sonra ortaya çıkan "L tipi" koronavirüs ise daha hızla yayılıyor ve şu anda vakaların yaklaşık yüzde 70'ini oluşturuyor.

 

Araştırmacılar, "L tipi"nin yaygınlaşma hızının Ocak ayının başından itibaren azaldığını belirtirken Wuhan'daki ilk bulaşmadan sonra diğer yerlerde L tipinin S tipine kıyasla neden azaldığı sorusuna yanıt arıyor. Bunun nedeni olarak ise Ocak 2020'den beri, Çin hükumetinin hızlı ve kapsamlı bir şekilde virüsü kontrol altına alma çabaları gösteriliyor.

 

İNGİLİZ PROFESÖR: SAVAŞI KAYBETTİK

Koronavirüs açıklaması yapan İngiliz bilim insanı profesör Neil Ferguson, Wuhan'ın çok ötesine yayılan koronavirüse karşı verilen savaşın kaybedildiğini ifade ederek, yaşlı kişileri önlem almaya çağırdı. Express.co.uk'de yer alan habere göre; Londra Imperial College'dan profesör Neil Ferguson, koronavirüs salgınını tamamen durdurma girişimlerinin artık sona erdiğini öne sürerek, yaşlılar ve zayıf kimselere odaklanılması gerektiğini tavsiye etti. Ferguson, "Önemli olan şey en savunmasız olanlara müdahaleyi hedeflemektir. Bu nedenle öncelikle yaşlı ve zayıf olanların enfekte olmasını önlemeye çalışın. Bu kararları vermek ve bu önlemleri uygulamaya başlamak için çok zamanımız olduğunu, gerçekten günlerimiz, haftalarımız olduğunu söylemiyorum" diye konuştu.

İKİ İLAÇ ÜZERİNE YOĞUNLAŞTILAR

Covid-19 için bir yandan aşıları test eden Çinli bilim insanları bir yandan da ilaç denemelerini sürdürüyor. Solunum hastalıkları uzmanı Dr. Cao Bin, düzenlediği basın toplantısında iki ilaç üzerinde yoğunlaştıklarını, yeni koronavirüs hastalığı (Covid-19) üzerinde olumlu etkileri olan ilaçların klinik denemelerinin sorunsuz ilerlediğini ve Çin’in sonuçları dünyayla paylaşmaya hazır olduğunu açıkladı.

Xinhua'da yer alan habere göre Dr. Cao Bin basın toplantısında, anti-HIV ilacı Lopinavir üzerindeki çalışmaların bittiğini ve sonuçları mümkün olan en kısa sürede Dünya Sağlık Örgütü ve uluslararası toplumla paylaşacaklarını söyledi. Bir diğer ilaç olan remdesivir programına da liderlik eden Cao, "Remdesivir için iki deneme başarıyla devam ediyor ve denemeleri bitirir bitirmez verileri uluslararası toplumla paylaşmaktan çok mutlu olacağız" dedi.

KAYNAK: AJANSLAR
YORUMLAR 14
 • Maslandag 4 yıl önce Şikayet Et
  Çok pahalı iki ilaç üzerinde yoğunlaşmış lar. Anladık ilaç kartelleri çok büyük paralar kazanacaklar.
  Cevapla
 • Ayhan Ayhan 4 yıl önce Şikayet Et
  Acaba kıyamet alameti olarak virüs mü anlatılıyor yecüc mecüc olayı
  Cevapla
 • Levrok 4 yıl önce Şikayet Et
  Kiyamet alametlerini görmeyenler zaten kördü. Vakit geldi.
  Cevapla
 • avni 4 yıl önce Şikayet Et
  aynen aynen kesin öyledir, ilaç lobicilerinin laboratuvarda üretip yaydığı sonra da çözüm bulmakta zorlanıyoruz diyerek daha ellerindeki hazır ilacın değerini arttırma çabaları, iki ay sonra zulalarından corona tedavisi ilacını yada aşısını neyse çıkarıp adet başı 500 dolara dağıtmaya başlarlar çine, irana,italyaya
  Cevapla
 • turan 4 yıl önce Şikayet Et
  demekki bu biyolojik silahı ingilizler geliştirdi..çinliler aşıyı geliştirince, böyle derler işte
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Muleka golle döndü! Beşiktaş 5 maç sonra nefes aldı
Azerbaycan 'Tarihi bir olay' diyerek duyurdu! Ermenistan kabul etti