Moskova'daki İdlib Zirvesi bitti, haritalar ortaya çıktı! Erdoğan ve Putin resmen anlaştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Moskova'daki İdlib Zirvesi toplam 5 saat 40 dakika sürdü. İkilinin baş başa ve heyetler arası görüşmesinden İdlib'de ateşkes çıkarken, İdlib'de iki bölge arasında güvenli bölge kararı alındı. Rus lider ayrıca, Suriye'de şehit düşen 34 asker için başsağlığı diledi. İşte dün Moskova'da yaşanan gelişmeler ve varılan tüm anlaşmalar...

GİRİŞ 05.03.2020 21:56 GÜNCELLEME 06.03.2020 16:32
Bu Habere 234 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in başkent Moskova'daki görüşmesi sona erdi. 2 saat 40 dakika süren görüşme sonrası, heyetler arası temaslara geçildi. 3 saat süren heyetler arası görüşmeden sonra iki lider ortak basın toplantısı düzenledi ve açıklamalarda bulundu. İşte dün Moskova'da gerçekleştirilen görüşmeler, varılan ateşkesin haritalı detayları ve Erdoğan-Putin ortak basın toplantısında iki liderin açıklamaları...

 

Erdoğan ile Putin baş başa ve heyetler arası görüşme öncesi kameralar karşısına geçerek ilk açıklamalarını yaptı.

PUTİN'DEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI: TÜRK-RUS İLİŞKİLERİ ZARAR GÖRMESİN DİYE GÖRÜŞMELERE DEVAM ETMELİYİZ

 

Sözlerine "Suriye'de hayatını kaybeden Türk askerleri için başsağlığı diliyorum" diye başlayan Putin, "Gelişmelerin Türkiye ve Rusya ilişkilerini zedelememesi için Suriye konusunda tüm alanları ele almamız gerekiyor. Suriye ordusunun gerçekten ciddi kayıpları var. Tüm bunlardan dolayı bu olayın bir daha tekrarlanmaması, Türk Rus ilişkilerine zarar vermemesi için görüşmelere devam etmemizde fayda var" ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA KISA BİR AÇIKLAMA YAPTI

Erdoğan'ın açıklamaları şu şekilde:

"Malum bu görüşmeyi Türkiye'de yapacaktık, sizin buradaki anayasa çalışmalarıyla ilgili gelişmeler sebebiyle davetiniz üzere burada gerçekleştiriyoruz.

İdlib müzakereleri sebebiyle bir araya gelişimiz büyük önem arz ediyor.

Bölgede sıkıntı büyük. Bugün burada atacağımız adım, alacağımız isabetli kararlar bölgeyi de ülkelerimizi de rahatlatacaktır. 

Türkiye-Rusya ilişkilerinin tavan yaptığı bir dönemi yaşıyoruz. Bunları çok daha ileri taşımamızın hesaplarını yapıyoruz."

ANLAŞMA SAĞLANDI

İki liderin baş başa ve heyetler arası görüşmesi toplam 5 saat 40 dakika sürerken, İdlib'de ateşkese varıldığı açıklandı.

ANLAŞMANIN HARİTAYA YANSIMIŞ HALİ...

İKİ ÜLKE ARASINDA VARILAN ANLAŞMANIN METNİ

"Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu, Suriye Arap Cumhuriyeti'ndeki ateşkes rejiminin uygulanmasının garantörleri olarak (bundan sonra taraflar olarak anılacaktır), Suriye Arap Cumhuriyeti'nde Gerginliği Azaltma Bölgeleri Oluşturulmasına İlişkin 4 Mayıs 2017 tarihli Muhtıra ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesindeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin 17 Eylül 2018 tarihli Muhtıra'yı hatırda tutarak, Suriye Arap Cumhuriyeti'nin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne olan kuvvetli taahhütlerini yineleyerek,

Terörizmin tüm tezahürleriyle mücadele ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından terörist olarak tanımlanan tüm grupların ortadan kaldırılması yönündeki kararlılıklarını yinelerken, sivillerin ve sivil altyapının hedef alınmasının hiçbir şekilde mazur görülemeyeceğini kabul ederek, Suriye ihtilafının askeri çözümünün olamayacağının ve ihtilafın yalnızca Suriyelilerin öncülüğünde ve sahipliğinde, Birleşmiş Milletler’in kolaylaştırıcılığında, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararıyla uyumlu siyasi süreç yoluyla sona erdirilebileceğinin altını çizerek, İnsani krizin daha da kötüleşmesinin önlenmesinin, sivillerin korunmasının, ihtiyaç sahibi tüm Suriyelilere önkoşulsuz ve ayrım gözetmeksizin koruma ve insani yardım sağlanmasının, keza ülke içinden yerinden edilmelerin önlenmesi ile mültecilerin ve ülke içinde yerinden edilen kişilerin güvenli ve gönüllü olarak Suriye'deki asıl ikamet yerlerine geri dönüşlerinin kolaylaştırılmasının önemini vurgulayarak,

Aşağıdaki hususlarda mutabık kalmışlardır:

1- İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler 6 Mart 2020 tarihinde saat 00:01’den itibaren durdurulacaktır.

2- M4 karayolunun kuzeyinde 6 km ve güneyinde 6 km derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecektir. Güvenli koridorun işleyişine dair ayrıntılı esas ve usuller, Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu Savunma Bakanlıkları arasında 7 gün içinde kararlaştırılacaktır.

3- Türk-Rus ortak devriyeleri, 15 Mart 2020 tarihinde M4 karayolunun Trumba'dan (Serakib'in 2 km batısı) Ain-Al-Havr'a kadar olan kesimi boyunca başlatılacaktır.

İşbu Protokol, imzalandığı anda yürürlüğe girer. Türkçe, Rusça ve İngilizce üç örnek olarak ve eşit yasal geçerliliği olacak şekilde 5 Mart 2020 tarihinde Moskova'da imzalanmıştır."

İki liderin ortak basın toplantısından bir kare....

HEYETLER ARASI GÖRÜŞME SONRASI İKİ LİDERDEN ORTAK BASIN TOPLANTISI

Sonrasında yapılan 3 saatlik heyetler arası görüşmenin ardından, açıklama yapmak üzere iki lider kameralar karşısına geçti.

ERDOĞAN: Öncelikle Sayın Putin'e nazik daveti için teşekkür ediyorum. Kritik gelişmelerin olduğu dönemde bir araya gelmekten memnuniyet duyuyorum. Yaklaşık 6 saat süren bir çalışma yaptık. Bu arada tesis ettiğimiz samimi diyalog kapsamında benzer ve farklı görüşte olduğumuz konuları ayrıntılarıyla görüştük. Köklü ilişkilerimizi ilerletmek en büyük arzumuzdur. Sayın Putin'i ülkemize bekliyoruz. 2018 Eylül ayında Soçi'de vardığımız mutabakatla İdlib'de istikrarı sağlamıştık. İdlib mutabakatının bozulmasına yol açan gelişmelerin birinci derecede sorumlusu, saldırganlığı ile bölge istikrarını hedef alan rejimdir. Bölgeye yönelik saldırıları önlenmesi için gerekli tedbirleri alacaktık. Rejimin geçen mayıstan bu yana çoğalan saldırıları suküneti bozmuştur. Bunun birinci derecede sorumlusu rejimdir. Bu bölgede yaşayan 4 milyon insanın terörist olarak ilan edilip bombalanmasını kabul edemeyiz. Rejimin zulmünden kaçan 1.5 milyon bölge halkı sınırlarımıza yığılmıştır. Rejimin esas amacının İdlib'i belirli bir kesim açısından insansız hale getirmek ve oluşturduğu göç baskısı ile Türkiye'yi zora sokmak olduğu açıktır. Gözlem noktaları sahadaki durumu kontrol etme değil ateşkesi kontrol etmekle yükümlüdür. Rejimin saldırganlığının önüne geçmek ve diğer grupları dizginlemek için aktif bir rol aldık. Rus güçleriyle koordinasyonu sıkı tutmaya özen gösterdik. Rejimin askerlerimizi hedef alan saldırganlığıyla yaşanan üzücü hadiseler sonrası İdlib'de yeni bir statünün oluşturulması kaçınılmazdır. Rejimin bizi zedeleyecek eylemlerine göz yumulmayacağına inanıyorum. En kısa sürede ateşkesi gerçekleştirecek, ardından birlikte kararlaştıracağımız diğer adımları süratle atacağız. Bu gece saat 00.01'de ateşkes yürürlüğe girecek. Amacımız bölgedeki krizin daha ileri gitmesini önlemektir. Türkiye, bu süreçte rejimin yapabileceği her türlü saldırıya tüm gücüyle ve tüm sahada cevap verme hakkını saklı tutacaktır. Suriye krizine, bu ülkenin toprak bütünlüğü ve siyasi birliği temelinde bir çözüm bulunana kadar Türkiye, Soçi Mutabakatı dahil bölgedeki inisiyatifleri sürdürmekte kararlıdır. Bir kez daha Cenevre'de kurulan müzakere masasının kalıcı barış ve istikrarın yegane anahtarı olduğunu belirtmek istiyorum.

PUTİN: Bugün Suriye'nin İdlib bölgesinde oluşmuş gergin durumu ele aldık. 1 Mart'ta çok namlulu roket atarla saldırı girişimi yaşandı. Türk askerleri arasında da kayıplar var. Cumhurbaşkanı'na taziyelerimizi yinelemek istiyorum. Kritik durumlarda her zaman elde edilen mutabakatlara dayanarak uzlaşabilmeyi başarabiliyorduk, çözümler üretiyorduk, bugün de öyle oldu. Astana formatı çerçevesindeki formatı devam ettirme niyetini teyit etmek istiyoruz. Kurumlar arası istişare yapıldı, İdlib'deki kriz konusunda detaylı görüşmeler yapıldı. Görüşme sonrası ortak bir belge hazırlandı. Ortak belgenin İdlib bölgesinde ateşkese vesile olacağına ve insani yardım konusunda ilerleme sağlanmasına yardımcı olacağına inanıyoruz.

KAYNAK: AA, HABER7
YORUMLAR 234
 • Ankaralı 2 yıl önce Şikayet Et
  Rahatsız mı oldun ayet yazılmasından. Herkes gözünü açsın, adam gibi dostunu, düşmanını bilsin diye ayetleri kafalarına vuracaksın.
  Cevapla
 • Memo 2 yıl önce Şikayet Et
  Siper hava savunma sistemi cabuk yapılmalı güçlenmemiz gerekiyor siper olsaydı 33 sehıt vermezdik
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Putin denizden getirdiği silahları m4 üzerinden Pkk ya taşımak istiyor anlaşılan... m4 m4 diye o yüzden tutturuyorlar... Inşallah bu silahlar bize dönmez.. Abd zaten malum..
  Cevapla
 • Kayseri li 2 yıl önce Şikayet Et
  M5 karayolunu verdik yani
  Cevapla
 • ADAMIN BİRİSİ 2 yıl önce Şikayet Et
  Yorumlara bakıyorumda yok niye barış imzaladık yok niye girmedik falan filan bu işler kolay mı klavyeden atıp tutmak kolay geliyor bekara karı boşamak kolaymış derler atalar buda onun gibi şunu anladım suriye artık rusyanın bir eyaleti olmuş bir ülke düşünün sizin adınıza başkaları karar veriyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Parti ve MHP'den İstanbul'da öğrencilere ulaşım müjdesi! Zamlar geri çekildi
İstanbul'da ihaleye fesat karıştıran örgüt deşifre edildi