Erdoğan-Putin görüşmesine damga vurdu! Heykel algısının gerçek yüzü ortaya çıktı

Moskova'daki Erdoğan-Putin zirvesinden İdlib için ateşkes kararı çıkarken, saatler sonra sosyal medyada iki fotoğraf dolaşıma sokuldu. Fotoğraflarda yer alan heykeller üzerinden Türkiye'ye mesaj verildiği iddia edilirken, gerçeğin öyle olmadığı kısa süre içinde ortaya çıktı.

GİRİŞ 06.03.2020 14:56 GÜNCELLEME 06.03.2020 17:41
Bu Habere 80 Yorum Yapılmış

Haber7 / ÖZEL (Erkan Talu)

 

Dün başkent Moskova'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında İdlib Zirvesi gerçekleştirildi. İki liderin 5 saat 40 dakika süren toplantısından İdlib'de ateşkes yapılması kararlaştırıldı.

Putin ile Erdoğan'ın kameralar önündeki ilk görüşmesinde basına yansıyan iki kare sosyal medyada bir anda algı operasyonuna çevrildi.

 

Suriyeli ve Rus hesapların fotoğrafları paylaşıp "Rusya'dan Türkiye'ye mesaj" içeriğiyle dolaşıma soktuğu kareler, bazı Türk gazeteciler ve çok sayıda Twitter kullanıcısı tarafından da yalan olup olmadığına bakılmayarak direk paylaşıldı.

ALGI OPERASYONUNA ALET EDİLEN HEYKELLER NEYİ SİMGELİYOR?

Paylaşılan ilk fotoğraftaki (üstte) küçük heykel, 1877-1878 yılları arasında yapılan ve 93 Harbi olarak da bilinen Osmanlı-Rus savaşındaki Rus askerlerini temsili olarak gösteriyor.

Sosyal medyada istismar edilen ikinci fotoğraftaki heykel ise, Rus-Osmanlı Savaşları'nda Osmanlı Devleti'ni büyük kayıplara uğratan, Kırım'ı Osmanlı'dan koparan Rus İmparatoriçesi II. Katerina'nın heykeli...

GERÇEK İSE ÇOK FARKLI

Sosyal medyada bu iki fotoğraf bu şekilde dolaşıma sokulurken, aslında durumun böyle olmadığı kısa süre içinde anlaşıldı. Putin'in Kremlin'deki görüşmeleri incelendiğinde, bu iki heykelin her zaman orada durduğu ve Türkiye'ye mesaj vermek için bilerek getirilmediği anlaşıldı.

PUTİN'İN ESKİ GÖRÜŞMELERİNDE DE HEYKELİN ORADA OLDUĞU GÖRÜLÜYOR

Putin'in Merkel ve Netanyahu ile görüşmesinde basına yansıyan karelerde aynı heykelin yerinde durduğu görülüyor.

İKİNCİ HEYKELİN HİKAYESİ

Türk heyetinin II. Katerina heykeli önünde mesaj vermek için bekletildiğinin de yalan olduğu ortaya çıktı. Putin'in bir basın brifinginde gazetecilere yaptığı açıklamada, heykelin yerinde durduğu görülüyor.

NEVŞİN MENGÜ DE HATAYA DÜŞTÜ

Twitter kullanıcıları bu kareleri fırsat bilerek Moskova'nın Türk heyetini bilerek kraliçenin önünde beklettiğini ve Ankara'ya Osmanlı üzerinden mesaj verdiğini söyledi. Nevşin Mengü de bu tuzağa düşen isimlerden biri oldu. Mengü "Suriyeli milletvekilinin paylaştığı bir detay: Türk delegasyonu Moskova'da, Osmanlı'yı 11 kez yenen Kraliçe Katarina heykelinin önünde duruyor ve fotoğraf karelerine bu şekilde giriyor. Anlaşılan Ruslar mesaj vermek için hiç bir fırsatı kaçırmıyor" dedi.

KAYNAK: HABER7 / ÖZEL
YORUMLAR 80
 • Mustafa66 4 yıl önce Şikayet Et
  Icimizdeki Rus ve Amirikalilar oldukca ….isimiz agir ama hallederiz Allahin izni ile
  Cevapla
 • 1299 4 yıl önce Şikayet Et
  Rus heyeti geldiğinde bizde Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa heykelini koyarız diyeceğim de heykel Chp'nin işi.
  Cevapla
 • Dervaz 4 yıl önce Şikayet Et
  Rus köpeği çok bu ulkede
  Cevapla
 • dd3432e 4 yıl önce Şikayet Et
  Ben dilek tutmayı sevmiyorum. Sadece Allah’a ömrün ömrüme yazılması için dua ediyorum.
  Cevapla
 • Bozkurt 4 yıl önce Şikayet Et
  Silahları eşitleyin gerisini hallederiz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fatih Erbakan'a sert 'iftira' tepkisi: Görüntüleri izleyince yüzü kızardı mı acaba?
YRP'li yöneticiler Özgür Özel'i öve öve bitiremedi!