Örgütün eski liderinden dikkat çeken Türkiye-Rusya açıklaması

Hizbullah örgütünün ilk genel sekreteri Şeyh Subhi Tufeyli, "Suriye'de İdlib halkına saldıran ve çocukları öldüren kimse, Kerbela'da İmam Hüseyin'in çocuklarını öldürenle ortaktır" dedi.

GİRİŞ 08.03.2020 12:54 GÜNCELLEME 09.03.2020 10:05
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Hizbullah örgütünün ilk genel sekreteri Şeyh Subhi Tufeyli dünkü cuma hutbesinde, İslam hukukuna göre İdlib'de savaşın haram olduğunu vurgulayarak "Suriye'de İdlib halkına saldıran ve çocuklarını öldüren kimse, Kerbela'da (Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti) İmam Hüseyin'in çocuklarını öldürenle ortaktır" ifadelerini kullandı.

 

"RUSLAR İÇİN SAVAŞIP DÜNYA VE AHİRETİNİZİ KAYBEDİYORSUNUZ"

Hizbullah milislerine seslenirken "İdlib'e giden kişi, haçlı seferi ve (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin'in hizmetinde savaşıp dünya ve ahiretini kaybediyor. İdlib'de savaşın İslam'ın çıkarına olduğunu söyleyen (Hizbullah) aldatıcı ve yalancıdır" değerlendirmesinde bulunan Tufeyli, Türkiye'nin, İdlib savaşına kendi sınır güvenliğini koruma amacıyla müdahil olduğunu söyledi.

 

"İran, Suriye'ye bazı köy ve türbeleri koruma yalanıyla müdahil oldu ancak asıl amacının 'zalim ve bozguncu bir rejimi koruma' olduğunu söylemeye cesaret edemedi" diyen Tufeyli, Suriye halkının İran'a, "köy ve türbeleri biz koruruz, içişlerimize müdahil olmayın ve tarafsız kalın" demesine rağmen İran'ın buraya müdahil olduğunu kaydetti.

TUFEYLİ KİMDİR?

Lübnan merkezli Hizbullah örgütünün kurucularından ve ilk genel sekreteri olan Şii din alimi Şeyh Tufeyli, 1988'de İsrail ve ABD'nin düzenlediğinden şüphelenilen bir suikast girişiminden kurtuldu.

Tufeyli, 1992'de Hizbullah'ın genel seçimde yer almasıyla ilgili bir tartışma sonucu örgütle yollarını ayırma kararı aldı.

ETİKETLER
idlib
YAZDIR
YORUMLAR 22
 • M. Altuntaş 6 ay önce Şikayet Et
  helal dayı sana, böyle konuş canımı ye
  Cevapla
 • M. Remzi 6 ay önce Şikayet Et
  Helal olsun
  Cevapla
 • Mantık 6 ay önce Şikayet Et
  Bu adamın başına bir iş gelirse İran'dan bilirim,ve İran'a karşı olan düşüncem iyice koklesir.
  Cevapla
 • Turk 6 ay önce Şikayet Et
  Biz Suriye'de Hizbullah'ın terör örgütü olduğu gördük yaptıklarından onu anliyoruz
  Cevapla
 • Düzceli 6 ay önce Şikayet Et
  Eyvallah ağzına sağlık.Şeyh Tufeyli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Beşiktaş - Rio Ave! CANLI
 40 virajlı kabus sona eriyor! 670 milyon liralık dev projede ikinci ışık görüldü